مطابق با پیش بینی«اقتصاد نیوز»، اسکناس آمریکایی معاملات خود را بالای مرز 29 هزار تومانی آغاز کرد؛نزدیک شدن قیمت دلار به محدوده 29 هزار و 300 تومانی در اواسط روز،‌ هراس برخی معامله گران را افزایش داد؛ این عده دچار ترس شدند که اصلاحی برای قیمت دلار در کار نباشد و این ارز به بالای 30 هزار تومان برود. با این حال، خیلی زود جهت قیمت تغییر کرد و شاخص ارزی به انتهای کانال 28 هزار تومانی بازگشت. قیمت دلار تا نقطه 28 هزار و 700 تومان عقب نشست؛ در شرایطی که بازار کاهشی شده بود، خبرهایی انتشار می یافت که احتمال افت بیشتر قیمت را برجسته می کرد. افزایش عرضه حواله درهم، بالا رفتن صادرات نفت ایران و ادعای یک روزنامه کویتی مبنی بر مذاکرات پشت پرده ایران و آمریکا، از جمله متغیرهای بودند که انتظارات برای افت قیمت را بیشتر می کرد. چنین خبرهایی این بار اضطراب مالداران بازار را بیشتر کرد که در صورت افت دلار دچار ضرر سنگینی می شدند. از حدود ساعت 2 بعد ازظهر روند کاهشی در بازار ارز قطع و به دنبال آن، آرامش بیشتری بر فضای بازار حکم فرما شد. می توان گفت برنده معاملات روز شنبه عمدتا دسته ای از معامله گران بودند که به جای معامله، بیشتر تماشاچی روند نوسانی بازار شدند.

حمله ارزی بازارساز

به گفته فعالان، یکی از مهم ترین عواملی که موجب شد قیمت دلار در کانال 29 هزار تومانی باقی نماند، عرضه ارز توسط بازارساز در قیمت های بالا بود. امروز صرافی ملی در مقطعی اقدام به فروش دلار در محدوده 28 هزار و 700 تومان کرد که حدود هزار تومان بیشتر از روز پنج شنبه بود. نوسان گیران از این قیمت گذاری چنین استنباط کردند که ممکن است بازارساز به دنبال عرضه ارز از قیمت های بالاتر باشد. این موضوع انگیزه آنها برای فروش ارز را بالاتر برد. در کنار این مساله شایع شد که بانک مرکزی اقدام به عرضه 300 میلیون حواله درهم کرده است. انتشار این خبر هم در کاهش درهم به زیر مرز حیاتی 8 هزار تومانی اثر داشت. در صورتی که درهم بالای مرز یاد شده باقی می ماند، دلار در بازار داخلی هم می توانست بیشتر از 29 هزار تومان قیمت بخورد.

سکه تنها بازار منفی شنبه

تمام بازارها در روز شنبه رشد آرامی را تجربه کردند. دلار توانست با 6 دهم درصد افزایش در صدر جدول بازدهی قرار بگیرد و سکه با منفی 3 دهم درصد کاهش در قعر جدول بازدهی ایستاد. سکه تحت فشار قیمت طلای جهانی قرار دارد که در انتهای هفته گذشته در محدوده هزار و 860 دلار به کار خود پایان داد. در ساعات ابتدایی روز معامله گران سعی کردند با اهرم افزایش دلار، قیمت سکه را بالای 13 میلیون و 300 هزار تومان تثبیث کنند، ولی با افت اسکناس آمریکایی، سکه هم در مسیر کاهشی قرار گرفت. بازار سهام در روز اول هفته هیجان زیادی نداشت و شاخص کل آن به رشد 2 دهم درصدی اکتفا کرد.

  • نوسانات بازار سکه وارز 5 مهر
  • نمودار بازدهی بازارها 5 مهر
  • نمودار نوسان بهای درهم 5 مهر 99
  • نمودار نوسان بهای سکه 5 مهر 99
  • نمودار نوساننات بهای دلار5 مهر 99
  • نوسانات بازار سکه وارز 5 مهر
  • نمودار بازدهی بازارها 5 مهر
 
 
این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند