شاخص کل بورس با برگشت به کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی در روز آخر شهریورماه، به بازدهی ۲۵.۵ درصدی اکتفا کرد. این در حالی بود که کم بازده ترین دارایی در سه ماه دوم سال در سایر بازارها، لیر ترکیه بود  که بیش از ۲۸ درصد افزایش قیمت را به نام خود ثبت کرده بود.  

در فصلی که بورس کم فروغ بود، سکه های کوچک طلا درخشیدند؛ ربع سکه با نزدیک به ۸۰ درصد رشد در صدر جدول بازدهی تابستان قرار گرفت و نیم سکه با نزدیک به ۷۴ درصد افزایش، جایگاه دوم را به خود اختصاص داد. این در حالی بود که جایگاه سوم هم به سکه امامی اختصاص داشت که حدود ۶۶ درصد افزایش قیمت را به ثبت رساند. به بیان کوتاه، تابستان فصل بورس نبود و بخت در این سه ماه، با بازیگران بازار سکه همراه بود. 

ادامه کاهش قیمت سکه و طلا در اولین روز هفته +جدول

چرا بازار سکه در تابستان جذاب شد؟ 

4 عامل مشخص در فصل دوم سال از بازار سکه حمایت می کردند؛‌ اولی رشد قیمت دلار در بازار داخلی بود که پس از شکست مرز محکم مقاومتی 20 هزار تومانی، یک به یک کانالهای مختلف را پشت سر گذاشت و سرانجام در انتهای تابستان بالای محدوده 27 هزار و 200 تومان به کار خود پایان داد. دلار آمریکا 42.9 درصد در تابستان گران شد و به عنوان یک متغیر بنیادی از افزایش قیمت سکه حمایت کرد. دومین حامی سکه، افزایش بهای طلا در بازارهای جهانی بود؛  طلا در تابستان حدود 13 درصد رشد قیمت داشت و درمقاطعی حتی به بالای 2 هزار دلار رفت. عامل سوم حمایت کننده از سکه، محدودیت های قانونی در مورد خرید ارز بود که موجب می شد، بخشی از معامله گران ترجیح بدهند به جای دلار یا سایر ارزها، برای حفاظت از دارایی خود اقدام به خرید سکه و طلا کنند. گروهی از فعالان هم باور دارند،‌ ریزش های بورس عامل چهارمی بود که موجب شد بخشی از نقدینگی به سمت بازار سکه و طلا هدایت شود. 

تحت تاثیر چنین عواملی ربع سکه، نیم سکه، سکه امامی و گرم طلای 18 عیار 4 دارایی پربازده تابستان لقب گرفتند. ربع سکه در حالی در انتهای تابستان به نزدیکی کانال 4 میلیون تومانی رسید که در انتهای خردادماه نزدیک به 2 میلیون و 200 هزار تومان قیمت داشت. نیم سکه در تاریخ 31 شهریور در نزدیکی مرز 7 میلیونی قرار گرفت و سکه امامی بالای 13 میلیون و 100 هزار تومان به کار خود پایان داد. 

قیمت دلار

پربازده ترین ارز در تابستان

یورو در تابستان بیشترین بازدهی را نسبت به سایر ارزها تجربه کرد، ولی  این بازدهی بسیارکم تر از سکه های طلا بود. ارز اروپایی در سه ماه دوم سال حدود 50 درصد افزایش یافت و از قیمت 21 هزار و 300 تومان به حدود 32 هزار تومان رسید. پس از یورو، پوند انگلیس حدود 48 درصد افزایش یافت و سایر ارزهای هم در کانال 40 درصدی نوسان داشتند. تنها لیر ترکیه بود که رشد بسیار کمتر 28 درصدی را تجربه کرد و از 2 هزار و 580 تومان به 3 هزار و 600 تومان رسید. علت اینکه لیر همسان با سایر ارزها در بازار داخلی رشد پیدا نکرد، تضعیف این ارز در بازارهای جهانی بود. با این حال، رشد لیر حتی از بازار بورس بیشتر بود. شاخص کل بورس در تابستان در مجموع 25 درصد افزایش یافت و کم بازده ترین بازار سه ماهه دوم سال بود. این اتفاق در حالی رخ داد که شاخص در تابستان به بالای ابر مقاومت 2 میلیون واحدی نیز سرک کشیده بود و افراد زیادی که در این محدوده های قیمتی وارد بازار شدند، ضررهای سنگینی را تجربه کرده اند. 

بورس صدرنشین نیم سال 

در حالی که شاخص کل بورس کمترین بازدهی را در تابستان به ثبت رساند، در مقیاس 6 ماهه بیشترین بازدهی را نسبت به سایر بازارها به دست آورده است. شاخص کل بورس در انتهای سال 98 در کانال 500 هزار واحدی قرار داشت و با توجه به اینکه در تاریخ 31 شهریورماه 99، در کانال نزدیکی یک میلیون و 600 هزار واحدی قرار داشت، حدود 211 درصد رشد مثبت را به دست آورده است. پس از شاخص کل بورس، نیم سکه با بیش از 120 درصد رشد قرار گرفته است و کمترین بازدهی در مقیاس نیم سال هم متعلق به لیر ترکیه است که 40 درصد افزایش را به ثبت رسانده است. 

تجربه دو فصل اول سال 99 به خوبی نشان می دهد که بازارها ظروف مرتبط به هم هستند و در نهایت افزایش یکی می تواند به سایر بازار ها هم سرایت کند. 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند