دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در پیامی که برای کنفرانس عمومی مجازی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین فرستاد، عنوان کرد: همچنان که همه ما خود را با شیوه‌های جدید کار در دوران همه گیری جهانی بیماری تطبیق داده‌ایم، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پیشبرد ماموریتهای حیاتی خود ادامه داده و کیت‌های تست کروناویروس را به کشورهای عضو می‌فرستد و همچنین به آنها در تداوم فعالیت همراه با امنیت و ایمنی تاسیسات هسته‌ای آنها کمک می‌کند و بازرسان را به جهت حراست از فعالیتهای هسته‌ای صلح آمیز در سراسر جهان اعزام می‌کند. من به رافائل گروسی، مدیرکل سازمان به خاطر رهبری‌اش تبریک گفته و او را تحسین می‌کنم.

ترامپ در ادامه این پیامش نوشت: من در پاسداشت پنجاهمین سالگرد تاسیس معاهده عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای در اوایل سال جاری میلادی بر حمایت آمریکا از این معاهده تاکید کردم. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با حمایت از استفاده مسئولانه از انرژی هسته‌ای و تضمین صلح‌آمیز ماندن استفاده از آن نقشی حیاتی را در تداوم موفقیت معاهده عدم اشاعه و حمایت از صلح و موفقیت جهانی ایفا کرده است.

وی عنوان کرد: آمریکا چشم به میزبانی از کنفرانس وزرای انرژی هسته‌ای وابسته به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال آینده میلادی و نشان دادن رهبری آمریکا به عنوان تامین کننده هسته‌ای حامی بالاترین استانداردهای ایمنی، امنیت و عدم اشاعه دارد.

ترامپ خاطرنشان کرد: کشورهای جهان به جهت حفظ مزایای کامل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و معاهده ان.پی.تی باید نظام عدم اشاعه هسته‌ای را چه با عملکردهای خودشان و چه در پاسخ به چالشهای دیگران حفظ و تقویت کنند.

همه کشورها باید پروتکل الحاقی معاهده را تصویب کنند تا به تبدیل آن به یک استاندارد جهانی عدم اشاعه کمک کنند.

ترامپ در ادامه مدعی شد: ما باید اطمینان حاصل کنیم ایران به تعهداتش تحت معاهده ان.پی.تی و توافقات پادمانی‌اش با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبند است تا جلوی دستیابی آن به یک سلاح هسته‌ای گرفته شود و همچنین ما باید به تلاش برای خلع سلاح هسته‌ای کامل، نهایی و راستی آزمایی شده کره شمالی ادامه دهیم.

او در خاتمه گفت: من به نمایندگی از آمریکا برای همه شما یک کنفرانس عمومی مفید در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را خواستارم و مشتاق به ادامه همکاری با یکدیگر در جهت رسیدگی به این مسائل حیاتی هستم.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند