«ندیم زهاوی» معاون پارلمانی وزیر صنایع انگلیس در سخنانی که به صورت ویدئویی در کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه کرد، گفت: انگلیس قویا از برجام حمایت می‌کند و با توجه به اهمیت آن در مسئله امنیت و عدم گسترش تسلیحات هسته‌ای برای حفظ آن سخت تلاش خواهد کرد.

وی در ادامه افزود: انگلیس از ایران می‌خواهد که به تعهدات خود ذیل برجام عمل کند و ما نیز از مدیرکل آژانس به خاطر تعهد وی در نظارت بر این توافقنامه سپاسگزاریم.

دولت ایالات متحده آمریکا بامداد یکشنبه به‌وقت تهران در اقدامی یکجانبه و با وجود مخالفت‌های بین‌المللی، مکانیسم بازگشت تحریم‌ها علیه ایران را فعال کرد.

در همین حال، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای مدعی شد که تقریباً تمام تحریم‌های سازمان ملل از جمله تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران از سر گرفته شده است.

اما انگلیس، آلمان و فرانسه طی نامه‌ای مشترک به رئیس شورای امنیت سازمان ملل اعلام کردند به ادامه اجرای قطعنامه 2231 پایبند هستند.

مقامات سه کشور اروپایی در نامه خود آورده‌اند که تلاش آمریکا برای احیای تحریم‌های شورای امنیت ایران فاقد اثر قانونی است.

این سه کشور که به «تروئیکای اروپایی»  معروف شده‌اند در نامه خود تأکید کرده‌اند، تعلیق تحریم‌ها علیه ایران در چارچوب توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام، پس از تاریخ 20 سپتامبر (30 شهریور) ادامه خواهد یافت.

همچنین جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره ادعای آمریکا مبنی بر بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران در بیانیه‌ای گفت: اینجانب در جریان اعلانیه آمریکا در مورخه 19 سپتامبر در خصوص آنچه «مکانیسم بازگشت تحریم‌ها» ذیل قطعنامه 2231 خوانده می‌شود قرار گرفته‌ام. همان‌طور که در بیانیه خود در مورخه 20 آگوست و همچنین در بیانیه رئیس کمیسیون برجام بعد از نشست این کمیسیون در 1 سپتامبر خاطرنشان کرده‌ام، آمریکا در اطلاعیه ریاست‌‌جمهوری خود در مورخه 8 مه 2018 به‌صورت یکجانبه مشارکت خود در فعالیت‌های مرتبط با برجام را متوقف کرده است، بنابراین این کشور نمی‌تواند کشور مشارکت‌کننده در برجام تلقی شود و روند بازگرداندن تحریم‌ها به‌موجب قطعنامه 2231 شورای امنیت را آغاز کند، در نتیجه، تعهدات مربوط به رفع تحریم‌ها طبق مفاد برجام کماکان اجرایی باقی می‌مانند.

بورل در این بیانیه تأکید کرده است: اینجانب در کسوت هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام، تمامی اقدامات ممکن برای اطمینان از حفظ و اجرای کامل برجام را انجام خواهم داد. برجام با توجه به پرداختن جامع به مسئله برنامه هسته‌ای ایران کماکان یکی از ستون‌های کلیدی معماری منع اشاعه در دنیا است که به امنیت و صلح جهانی کمک می‌کند. اینجانب همه را به انجام بیشترین اقدامات برای حفظ این توافق و اجتناب از انجام اقداماتی که ممکن است به‌عنوان اقدامات تشدیدکننده تنش‌ها در شرایط فعلی تعبیر شوند دعوت می‌کنم.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند