به گزارش تایم، راجر استون دوست قدیمی و مشاور ترامپ در ۱۰ سپتامبر گفت ترامپ برای ادامه حضور در دولت باید از "قانون جنگی" استفاده کند و یا در صورتی که برنده انتخابات نشود، باید مصوبه موسوم به "قانون ضد شورش" را به جریان اندازد. استون گفت جمهوری خواهان باید مانع از آن شوند که برگه های آراء شمرده شوند. استون همان کسی است که به ارتکاب هفت مورد جنایت محکوم شده بود اما ترامپ در جولای گذشته احکام وی را تغییر داد.

مایکل کاپوتو به تازگی در گزارش ویدئویی زنده در فیس بوک، گفته خشونت ها در راه است. کاپوتو در انتخابات سال ۲۰۱۶  در کارزارهای ترامپ فعال بود وی مشاور امور عمومی در وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا است. وی بدون ارائه هیچ گونه مدرکی، پیش بینی کرده است اگر ترامپ برنده انتخابات شود، جوبایدن رقیب دمکرات او از پذیرفتن نتایج خودداری خواهد کرد و لذا خشونت رخ خواهد داد.

کاپوتو گفت: «وقتی دونالد ترامپ از قدرت کناره گیری نکند، در مراسم آغاز دوره بعدی ریاست جمهوری تیراندازی صورت خواهد گرفت.» «اگر اسلحه حمل می کنید ، خانمها و آقایان مهمات بخرید ، زیرا تهیه آن سخت خواهد بود.» کاپوتو که هیچ سابقه علمی و پزشکی ندارد، همچنین دانشمندان دولتی را به "فتنه گری" متهم کرد و گفت در مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها، یک "واحد مقاومت" وجود دارد. (البته وی به خاطر این سخنانش عذرخواهی کرد.) به گزارش پولیتیکو، این استراتژیست قدیمی امور سیاسی که هیچ تجربه ای در امور پزشکی و بهداشتی ندارد، پیشتر نیز تلاش کرده است در اطلاعات بهداشت عمومی مرتبط با کرونا دخالت کند. وزارت بهداشت آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که کاپوتو برای رسیدگی به وضع سلامتی خود، از مرخصی استعلاجی استفاده می کند. دکتر پال الگساندر  نیز دستیار ارشد کاپوتو بود که برای همیشه وزارت بهداشت را ترک کرده است. گفته می شود وی در گزارش های علمی هفتگی این وزارتخانه دخالت می کرد.

پیشنهاد خشونت های احتمالی انتخاباتی در شرایطی مطرح می شود که ترامپ خود پیش دستی کرده و از طرفدارانش خواسته است اگر وی بازنده انتخابات شد، نتایج آن را نپذیرند.

وی بارها و به دروغ گفته است که دمکرات ها برای رقم زدن نتایج انتخابات به نفع خود، به تقلب متوسل خواهند شد. ترامپ روز شنبه در تجمع طرفداران خود در نوادا گفته بود  «دمکرات ها تلاش می کنند در این انتخابات تقلب کنند زیرا این تنها راه پیروزی آنها است.» وی ماه گذشته نیز در ویسکانسین گفته بود «یادتان باشد، تنها راه شکست ما در انتخابات، تقلب است.»

این ادعاهای دروغین در بحبوحه تنش های شدید در آمریکا مطرح شده است. به دنبال اعتراضات اخیر در شهرهای "کنوشا" و پورتلند" در ایالت های ویسکانسین و اورگان، رهبر یک گروه راستگرای ضد دولتی موسوم به "وفاداران به سوگند" از ترامپ خواسته بود "سرکوب سراسری" را فرونشاند. وی هشدار داده بود «هر لحظه خطر جنگ های داخلی وجود دارد.» در همین حال طرفداران جناح راستی ترامپ، شدیدا با معترضین به نقض حقوق اقلیت های نژادی مقابله می کنند. این تقابل چند روز بعد از کشته شدن "آرون جی دانیلسون" طرفدار یک گروه راست افراطی در پورتلند صورت گرفت که در آن تظاهرات گسترده برپا شد و معترضین خواستار عدالت برای نژادهای مختلف شده بودند. دانیلسون در حالی که در تظاهرات مخالفان ترامپ حضور داشت، به ضرب  گلوله کشته شد. نیروهای پلیس برای دستگیری فرد مظنون به قتل دانیلسون، وی را کشتند و پس از آن رئیس جمهور ترامپ از مرگ وی به عنوان «تنبیه شدید» یاد کرد.

نگرانی ناشی از توسل به زور و خشونت به منظور حفظ قدرت، موضوعی نیست که به دیگر مسایل ارتباطی نداشته باشد. در حال حاضر گسترش نظریه  های توطئه، تهدیدی است علیه روند دمکراتیک، و به همین دلیل کارشناسان ضدتروریسم نگران هستند که چنین تفکری به ایجاد انگیزه در گروه های مسلح تندرو در جناح راست افراطی منجر شود. مقامات امور انتظامی از بیش از یک دهه پیش تاکنون هشدار داده اند که تهدید خشونت های ناشی از تفکر برتریِ سفیدپوستان، افزایش یافته است.

دیوید گومز افسر ارشد سابق و مدیر اداره ضد تروریسم اف بی آی در ایالت واشنگتن، می گوید «این مساله خطرناک است، زیرا به خاطر وجود آن گروه کوچک اقلیت، مُهر تاییدی است بر تفکرات آنها.» به گفته گومز بعید است که بیشترین تعداد طرفداران ترامپ، به فراخوان تقابل اهمیت بدهند. «برایم دشوار است که باور کنم متوسط رای دهندگان به جمهوری خواهان، کسانی که تحولات جاری را دوست ندارند، بپاخیزند تا شورش کنند. من زیاد به آن اعتقاد ندارم.»

ترامپ هم به نوبه خود تصریح کرده است اگر برنده آراء الکترال شود، هیچ شورشی را تحمل  نخواهد کرد. ترامپ در پاسخ به سوال "جنین پیرو" مجری فاکس نیوز در ۱۰ سپتامبر مبنی بر این که «اگر او برنده انتخابات شود، چگونه با "شورش ها" مقابله خوهد کرد»، گفت «آنها را سریعا ساقط می کند.» ، باخ شونت معترضان را سرکوب خواهد کرد.

ترامپ گفت: «ببینید، به آن می گویند شورش. ما نیرو اعزام کرده، اقدام می کنیم، خیلی ساده. ترجیح می دهم آن کار را انجام ندهم زیرا دلیلی برای آن وجود ندارد؛ اما اگر مجبور شویم همین گونه عمل می کنیم تا در مدت چند دقیقه با آنها مقابله کنیم.»

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند