امروز(چهارشنبه) آرسن ونگر، سرمربی اسبق تیم فوتبال آرسنال و عضو کمیته آموزش فیفا در وبینار دانش‌افزایی مربیان ایرانی حضور پیدا کرد. او در این گفت‌وگوی اینترنتی به سوالات مربیان مطرح ایرانی پاسخ داد.

حمید استیلی در این وبینار ضمن تشکر از مربی صاحب نام فرانسوی اظهارداشت: ایران یکی از کشورهای مستعد فوتبال آسیاست و ما در کشور استعدادهای بالقوه زیادی داریم اما سوال من این است که چگونه باید مسیر انتقال این استعدادها به سطح قهرمانی را دنبال کنیم تا از ظرفیت موجود در فوتبال کشور به خوبی استفاده کنیم؟

سرمربی اسبق باشگاه آرسنال فرانسه در پاسخ به سوال استیلی گفت: شما باید به دنبال یافتن دنبال یافتن بازیکنان مستعد و توانمند همچنین سختکوش باشید، سختکوش از این نظر که بازیکن مقابل مشکلات زندگی مقاومت کند و با انگیزه همچنین استمرار کافی به کار خودش ادامه بدهد، این شاخصه‌ای است که موجب می‌شود بازیکن مستعد به موفقیت نهایی برسد، در واقع لازم است که بازیکن برابر سختی‌ها و موانع تسلیم نشود و به کار خودش ادامه بدهد.

همچنین حسین عبدی سرمربی تیم ملی فوتبال نوجوانان نیز سوالی در خصوص ریکاوری و تمرینات تیم‌ها در فاصله کوتاه بین دو بازی مطرح کرد و ونگر در پاسخ گفت: وقتی در یک هفته سه بازی داریم دادن استراحت کافی اهمیت زیادی دارد که بازیکنان دچار خستگی نشوند خصوصا خستگی ذهنی که می‌تواند بسیار مهم باشد. تنظیم یک برنامه مهم برای استراحت و تمرین مناسب تیم در فاصله بین ۲ یا چند مسابقه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

 قلعه‌نویی ابتدا از مسوولین فدراسیون فوتبال در خصوص برگزاری این وبینار با حضور آرسن ونگر قدردانی کرده و از مربی صاحب نام فرانسوی پرسید: شما ۲۲ سال در باشگاه آرسنال فعالیت و تلاش کردید همچنین روش ویژه خودتان را در پیش گرفتید که بازیکن‌سازی و پرورش استعدادهای جوان بود. البته در بعضی مقاطع به موفقیت‌ها و افتخاراتی هم دست یافتید اما با این وجود انتقاداتی نسبت به عملکرد شما در این دوران وجود داشت. اگر به گذشته بازگردید باز هم از این روش استفاده می‌کنید؟

آرسن ونگر در پاسخ به پرسش قلعه نویی گفت: هر مربی با توجه به باورها، دانش و تحصیلات همچنین فلسفه کاری که دارد روش مورد نظرش را انتخاب می‌کند و من هم بر اساس ایده‌آل‌ها و روش کاری خودم فعالیت کردم که از این سبک کار پشیمان نیستم. به اعتقاد من شما باید به اصول خودتان در کار پایبند باشید و به بعضی موضوعات یا حتی انتقاداتی که می‌شود توجه نشان ندهید. من اگر به گذشته بازگردم باز هم این فلسفه و روش را انتخاب خواهم کرد و از انتخاب آن پشیمان نیستم.

جواد نکونام ضمن قدردانی از کمیته آموزش فدراسیون که فرصت مناسبی را برای استفاده از دانش یکی از مربیان صاحب سبک و نامدار فوتبال جهان فراهم ساخت از ونگر پرسید: "سوال من در خصوص نحوه تعامل با ستاره‌ها یا بازیکنان بزرگ و تاثیرگذار در تیم‌هاست که بعضی مواقع در قالب نظم تیمی شما قرار نمی‌گیرند. همچنین ممکن است به همین دلیل در برخی مواقع مشکلاتی برای شما ایجاد کنند، از نظر شما با اینگونه بازیکنان خصوصا در چنین شرایطی چطور باید تعامل ایجاد کرد؟"

آرسن ونگر در پاسخ به سوال جواد نکونام گفت:"شما با نفراتی مواجه هستید که به تیم‌تان کمک می‌کنند و مهره‌هایی هستند که قدرت بیشتری به تیم می‌دهند و لازم است از وجود آنها استفاده شود. با این وجود قانون شماره یک احترام گذاشتن به نظم تیم است چرا که اگر تیم وجود نداشته باشد این ستاره‌ها هم وجود ندارند. بر این اساس لازم است که آنها به قوانین تیم احترام بگذارند و در چارچوب این ساختار از آنها استفاده شود. در واقع باید قوانین و خواسته‌های خودتان را برای این بازیکنان مطرح کنید و با تعامل از وجود آنها در ترکیب تیمتان همچنین در چارچوب نظم تیمی استفاده کنید."

 
  •  
  •  
  •  
این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند