حجت الاسلام والسملمین حسن روحانی رئیس جمهور امروز (یکشنبه) در مراسم آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۰- ۱۳۹۹ دانشگاه های و مراکز آموزش عالی و فناوری کشور که به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار شد، اظهار داشت: علی‌رغم جهش علم در قرون گذشته، همچنان بشر در برابر کرونا درمانده می‌شود.

وی افزود: ویروس کرونا، زندگی مردم و اقتصاد جوامع را تحت تأثیر قرار داده است. برای مثال برخی کشور با ریزش اقتصادی ۲۰ درصدی مواجه شدند.

روحانی گفت: کرونا باعث شده تا نوعی از زیست جدید را تجربه کنیم و در این مسیر دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز نوع فعالیت خود را تغییر دادند. مهم این است که در فضای شیوع بیماری کرونا، بر اساس پروتکل‌های بهداشتی فعالیت‌های خود را ادامه دهیم.

اهم اظهارات رئیس جمهور را بخوانید؛

* سرآغاز فعالیت تحصیلی سال ۱۳۹۹_۱۴۰۰ را محضر همه اساتید و دانشجویان سراسر کشور تبریک و تهنیت عرض می‌کنم و ای کاش پروتکل‌های بهداشتی و دستورالعمل‌ها به من اجازه می‌داد که امروز مانند سال‌های گذشته، از نزدیک در میان جمع شما فرهیخنگان، اساتید، مسئولین عالی رتبه بخش فرهنگ و دانشجویان عزیز باشم.

* معتقدم پروتکل شکنی نباید به عنوان یک شیوه‌ای در ذهن ما باشد ولو این که در برخی مواقع اجرای پروتکل‌ها با عواطف انسان سازگاری ندارد.

* از همه مقامات مسوول و دانشگاه‌های کشور سپاسگذاری می‌کنم که هم در ترم گذشته و هم در آغاز سال تحصیلی همه تلاش و فعالیت‌های خود را کار بستند تا دانش‌پژوهان و دانش‌آموزان از علم و تحصیل باز نمانند.

 نیاز به علم و تحقیق نباید روی زمین بماند

* ما معتقدیم جامعه ما همان طور که به نیازهای ضروری از قبیل اکسیژن، هوا، آب و غذا نیازمند است، به علم و دانش و فعالیت‌های علمی و تحقیقی نیازمند است و باید این نیاز و خواست به زمین نماند و دانشگاه‌های ما هم در آغاز امسال و هم پایان سال گذشته به این وظیفه خود عمل کردند.

* من از کادر درمانی سراسر کشور تشکر میکنم که از روز اول یعنی بهمن سال گذشته با تمام توان برای سلامت و حفظ جان مردم به میدان آمدند و از هر کوشش و فداکاری دریغ نکردند. خداوند را سپاسگزاریم که امروز بهداشت و درمانی را در اختیار داریم که می‌تواند روی پای خود بایستد بدون اینکه دست نیاز به سوی دیگران دراز کند. امروز می‌بینیم تخت‌های بیمارستان کفاف بیماران ما را داشته است که در سایه تلاش دولت‌های گذشته به ویژه دولت یازدهم و دوازدهم بوده که برای توسعه بهداشت و درمان و برای اینکه بیماران تنها رنج بیماری داشته باشند تمام تلاش خود را به کار گرفتند و شامل بیمه همگانی و طرح سلامت در سراسر کشور و حتی روستاها بودیم.

* در زمینه دارو شرکت‌های دانش بنیان و وزارت بهداشت بار سنگینی را بر دوش داشتند و امروز حدود ۹۵ درصد نیازهای دارویی را در داخل کشور تامین می‌کنیم. خدا را شاکریم که مردم ما در سایه تلاش و فعالیت همه عزیزان در کارخانجات، مناطق علمی و تحقیقاتی توانستند نیازهای جامعه را فراهم کنند.

* علیرغم جهش علم و دانش در قرون گذشته باز هم می‌بینیم در برابر یک موجود به ظاهر کوچک و ناچیز ابن چنین درمانده می شود و این همه مشکلات برای همه جوامع بشری پیش آمده و می بینیم این ویروس زندگی مردم و اقتصاد جوامع را تحت الشعاع قرار داده است. کشورهایی هستند که ۲۰ درصد و ۱۵ درصد و بیشتر اقتصادشان در این چند ماه کوچک شده است و می بینیم یک ویروس به ظاهر کوچک زندگی را تحت تاثیر قرار داده است.

آموزش مجازی می‌تواند جایگزین آموزش حضوری باشد

* این ویروس زندگی، محل کسب و کار و معیشت ما را مجبور کرده با سبک جدید به فعالیت خود ادامه دهند. مهم این است هر فعالیتی را بتوانیم در چارچوب پروتکل ادامه دهیم تا تعطیل نشود. اگر قرار بر تعطیلی بود، می‌دیدید از پایان بهمن و آغاز اسفند زندگی، مواد غذایی و نیازمندی های ضروری مردم با چه مشکلات بزرگی مواجه می‌شد و چگونه مردم از معنویت و مناسک روحی و نشاط روحی فاصله می‌گرفتند.

*{با بیان اینکه توانستیم در این هفت ماه در چارچوب ضوابط پروتکل‌های خود را ادامه دهیم}: از دانشگاه ها تشکر می‌کنم که امروز در یک آموزش ترکیبی به فعالیت خود ادامه می‌دهند. گرچه برای ما هیچ چیز جای آموزش حضوری را نخواهد گرفت. دیدن استاد، گفتگو با شاگرد، طرح مسائل و سوالات مورد نظر در فضای حقیقی و حضوری راحت‌تر، بهتر و دقیق‌تر انجام داد اما اگر ۱۰۰ پیش ما نبود نباید از ۹۰ صرف‌نظر کنیم. آموزش مجازی می‌تواند جایگزین آموزش حضوری باشد.

{با بیان اینکه آموزش مجازی می‌تواند در بخش بزرگی از فعالیت علمی و تحقیقاتی ما جایگزین آموزش حضوری باشد}: دانشگاه مرکز علم، تحقیقات و نوآوری است. دانشگاه جایگاهی است که مدیران آینده ما را تربیت می‌کند، نظریه‌های جدید را در علوم و در زمینه‌های مختلف طرح می‌کند و رهنمون ماست برای اینکه چگونه راحت‌تر و بهتر زندگی کنیم.

لزوم وجود فضای نقد در دانشگاه

* در عین حالی که دانشگاه همواره فضای نقادی نسبت به حکومت، حاکمان، دولت و جوامع است، شاید هیچ فضایی نقادتر از فضای دانشجویی نباشد و این نقد زمانی که با در نظر گرفتن شرایط و واقعیت‌های جامعه و با انصاف توام باشد بهترین هدیه برای جامعه و مسئولین ما هست. 

* کشور امروز با دو مشکل بزرگ مواجه است. همه می‌دانیم نه در تاریخ ایران بلکه شاید کمتر در تاریخ جهان شاهد چنین تحریم‌هایی بوده‌ایم. از آغاز سال ۹۷ و تمام سال ۹۷، سال ۹۸ و امروز نیمی از سال ۹۹ با این تحریم شدید مواجه هستیم. اما در عین حال نگذاشتیم دشمنان ما به هدف اصلی‌شان که شکستن ابهت این نظام و درمانده کردن مردم و تسلیم کشور و نظام در برابر خواست ناحق آنها بود، برسند.

* درآمد نفتی ما در یک سال، در سال ۹۰، ۱۲۰ میلیارد دلار بوده و در سال گذشته یعنی سال ۹۸، کمی بیش از ۲۰ میلیارد دلار بوده است یعنی از ۱۲۰ تا ۲۰ میلیارد دلار و این نشان می‌دهد که جامعه با چه مشکلاتی روبرو است. ما باید روی پای خود بایستیم و باید به درون بنگریم. باید از توانمندی‌های داخلی‌مان استفاده کنیم و نباید چشم‌مان به بیرون باشد اما این واقعیت هم وجود دارد که بدون تعامل با جهان، زندگی کردن بسیار سخت و گاهی ناممکن است.

* ‌ما باید بتوانیم آنچه تولید می‌کنیم را در فضای بیرون کشور عرضه کنیم و  آنچه نیازمند هستیم و در داخل کشور وجود ندارد را از فضای بیرون تامین کنیم. حتی در دارو و درمان هم ضمن اینکه خوداتکا هستیم اما در جاهایی به مواد اولیه یا مواد ساخته شده یا واکسن نیازمند هستیم و باید از دیگران بگیریم و داروها و تجهیزات پزشکی که بیش از نیاز ما است را صادر کنیم.

* در همه مقولات این چنین است از کالاهای اساسی تا کالاهای غیرضروری، جاهایی است که به خرید از خارج نیاز داریم و در مواردی هم به فروش به فضای بیرون نیاز داریم. بنابراین هم باید روی پای خود بایستیم و هم باید شرایط تعاملی با دنیا را فراهم کنیم.

دشمن به دنبال اختلال در روابط جهانی ایران است

 * دشمن می‌خواهد رابطه ما را با جهان، دچار اختلال و اخلال کند و ما باید بتوانیم این مشکلات را در شرایط امروز حل و فصل کنیم. من در همین‌جا خدمت ملت عزیز، اساتید دانشگاه و دانشجویان عرض می‌کنم که علیرغم همه مشکلات، توانستیم آنچه برای کالاهای اساسی ما نیاز بوده، تقریباً در این ۶ ماه به اندازه سال گذشته، در برخی از موارد بیش از سال گذشته را تامین کنیم.

* علیرغم همه مشکلات توانسته‌ایم نیازمندی‌ها را برای جامعه، درحد توان مرتفع کنیم با اینکه مشکلات امسال ما از سال گذشته به مراتب بیشتر است و شما می‌دانید که در سه ماه اول به دلیل کرونا، مشکلات ما مضاعف شد و صادرات و واردات ما با مشکلاتی مواجه شد، در سه ماه اول با رشد منفی حدود ۳.۵ درصدی مواجه بودیم اما در ماه چهارم و پنجم، دارای رشد مثبت هستیم.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند