بنابر اعلام راشاتودی، وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد، آندری درکاچ، نماینده پارلمان اوکراین "برای بالغ بر یک دهه یک مامور فعال روسیه بوده و روابط نزدیکی را با سرویس های اطلاعاتی روسیه حفظ کرده است. بر اساس این بیانیه آمریکا درکاچ را از بابت اتهام "مداخله خارجی در تلاش برای تضعیف انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در آمریکا" تحریم کرده است.همچنین علاوه بر وی، آمریکا سه کارمند آژانس تحقیقات اینترنتی روسیه را نیز در فهرست تحریمهایش قرار داده است.

وزارت امور خارجه آمریکا تحریم "چهار مقام مرتبط با کرملین" را به عنوان "سیگنال روشن اینکه آمریکا مداخله یا اعمال نفوذ را تحمل نخواهد کرد" تحسین کرد.

هیچ سند و مدرکی در خصوص اینکه درکاچ یا سه فرد مرتبط با آژانس تحقیقات اینترنتی روسیه با نامهای آرتم لیفشیتس، آنتون آندریف و دریا آسلانووا، به نحوی مرتبط با دولت روسیه هستند ارائه نکرده است.

وزارت خزانه داری آمریکا به جایش مدعی شد، درکاچ "یک کمپین اعمال نفوذ مخفیانه با محوریت دامن زدن به روایتهای غلط و بی اساس درباره مقامهای آمریکایی به راه انداخته است".

بر اساس اعلام مقامهای آمریکایی، درکاچ در فاصله ماه مه و ژوئیه سال جاری میلادی اقدام به انتشار "نوار های صوتی و دیگر اطلاعات پشتیبانی نشده با نیت بی اعتبار ساختن مقامهای آمریکا کرده است".

درکاچ اقدام به انتشار چند ساعت نوار صوتی کرد که اعلام شد مربوط به گفتگوهای میان پترو پوروشنکو، رئیس جمهور سابق اوکراین و جو بایدن، معاون رئیس جمهور سابق آمریکا در فاصله ۲۰۱۴-۲۰۱۶ هستند و در آن به تحقیقات از شرکت مناقشه برانگیز بوریسما، جایی که زمانی پسر جو بایدن عضو هیات مدیره اش بوده، اشاراتی شده است.

پوروشنکو این افشاگری ها را "ساختگی"و "بخشی از یک جنگ هیبریدی بزرگ" از جانب روسیه خواند و به نظر می رسد وزارت خزانه داری آمریک این حرف را قبول کرده است. نشانه ای از اینکه هیچ یک از مطالب ادعایی مربوط به درکاچ، نوارها و یا اسناد پیشنهادی او به مطبوعات مورد تحقیق قرار گرفته باشند وجود ندارد. به جایش وزارت خزانه داری آمریکا گفت، هر چیزی که او گفته "بی اساس" است.  

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند