دریافت مالیات در هر کشوری به لحاظ تامین هزینه‌های دخل و خرج بودجه، جایگاه و اهمیت ویژه‌ای دارد.

در این سال‌ها به واسطه کاهش دیگر منابع در سبد درآمدی بودجه کشور، ظرفیت قانون‌گذاری و اجرایی معطوف به پایدار سازی و توسعه نظام مالیاتی است.

برای پیگیری تکالیف سازمان امور مالیاتی در بودجه سال ۹۹ اعم از مالیات بر خانه‌ها و ماشین‌های لوکس، اخذ مالیات از خانه‌های خالی، وصول مطالبات اشخاص حقیقی، دریافت اطلاعات از نظام بانکی و دستگاه‌ها، اجرای قانون پایانه فروشگاهی، اخذمالیات از صندوق توسعه ملی و آخرین وضعیت ثبت کارتخوان مشمولان فعالان و صاحبان مشاغل به سراغ محمود علیزاده معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی کشور رفتیم.

بخشهای مهم این گفت‌وگو بدین شرح است: 

- سامانه مودیان به گونه‌ای است که حساب الکترونیکی را با کد شناسایی یکتا متعلق به سازمان امور مالیاتی تولید می‌کند و بر مبنای آن، کل فعالیت‌های اقتصادی و بنگاه ها اعم از دولتی و خصوصی باید از این صورت حساب ها برای خرید و فروش خود را استفاده کنند. در این سامانه کارپوشه‌ هر مودی جداگانه تعریف می‌شود و هر مودی فایل اختصاصی خود را دارد که تمامی فعالیت‌های اقتصادی مودی در قالب صورت حسابهای خرید و فروش در آن قرار می‌گیرد.

-اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده در این سامانه (سامانه مودیان) قرار می‌گیرد و دیگری سامانه ای تحت عنوان سامانه مالیات برارزش افزوده نداریم. همچنین سامانه ۱۶۹ حذف و فهرست خرید و فروش آنلاین می‌شود. لینک اطلاعاتی برای متناظرسازی سامانه‌ها و پایگاه اطلاعات برقرار و نتیجه اینکه ۱۰۰ درصد اظهارنامه پیش فرض توسط این سامانه تولید خواهد شد. علاوه بر این موارد شاخص‌های دیگری نیز در سازمان وجود دارد. همچنین دستگاه‌های دیگر مطابق ضوابط می‌توانند از اطلاعات بهره‌مند شوند.

-هزینه وصول مالیات به هزینه‌هایی باز می‌گردد که طی یکسال سازمان امور مالیاتی در بخش دستمزد، تعمیر و نگهداری و امور جاری هزینه کرده است. مثلاً یک بار می‌بینید برای پرونده مالیات ۶۰ میلیونی در نیم ساعت رسیدگی می شود و در کنار آن ۵۰۰ پرونده را رسیدگی کرده‌اید که ۱۰ درصد آن وارد فرایند دادرسی مالیاتی می‌شود. برای مودیان بزرگ و کوچک هزینه وصول متفاوت است. معمولاً هزینه رسیدگی به پرونده های کوچک بیشتر از مالیات وصول شده است.

-قانون به انحای مختلف درست اجرا نمی‌شود یا دیتاها مطلوب نیست. اصطلاحا دیتای کثیف است. فرآیند لازم برای پاک و تمیز کردن آنها نیاز است که این اتفاق در حال حاضر می افتد و بر مبنای آن یک پروفایل مالی برای مودیان تشکیل می شود. وقتی این اتفاق رخ دهد، دیتا و اطلاعات یکپارچه از مودیان خواهیم داشت. مثل جزئیات گردش حسابهای بانکی فعالیت‌های اقتصادی که در سطح خرید و فروش دستگاه‌های دولتی و خصوصی انجام می‌شود. در صورتی که این اطلاعات ارائه شود، فعالان دیگر نمی‌توانند پنهان کاری کنند.

-برخی بانک‌ها اعلام کردند که اطلاعات را در اختیار می‌گذاریم و آن دسته از بانک‌هایی که تکمیل نکردند، از طریق دادستانی انتظامی مالیاتی به موجب اختیارات ناشی از ماده ۲۷۴ به محاکم قضایی معرفی می‌شوند.

-بانک‌ها یکی یکی در حال پاسخ به درخواست سازمان امور  مالیاتی هستند. قرار است عمل کنیم و قرار نیست حرف بزنیم. بر مبنای قانون، نامه‌ها به دادستانی انتظامی مالیاتی ارسال و در صورت عدم همکاری به محاکم قضایی معرفی می‌شوند.

-در حال حاضر ۱۱ بانک به طور کامل اطلاعات حساب‌های بانکی را گرفتیم و بقیه بانک‌ها به صورت ناقص اطلاعات خود را ارائه کردند. دریافت این اطلاعات به صورت دیتا بیس (سی دی) است و نه وب سرویس. فقط بانک پارسیان به مراجع قضایی معرفی شده و امیدواریم آنها نیز به قانون تمکین کنند.

-اگر بانکها تمکین نکنند، نسبت به بازداشت منابع و وصول از محل سپرده نزد بانک مرکزی به میزان دو درصد سپرده اشخاص به عنوان جریمه اقدام خواهیم کرد. دوست نداریم دیگر فرجه زمانی به بانک‌ها بدهیم. درخواست به بانک‌های عامل داده شده و بر مبنای آن، بانکها موظفند تراکنش‌های بانکی ارائه کنند. وقتی بانکی تحت هر شرایط از این درخواست طفره برود، نیازی به دادن مهلت نیست و اجرای قانون در دستور کار است و برمبنای آن اقدام می‌شود.

-درباره مالیات بر خانه های خالی هنوز اطلاعاتی به سازمان مالیاتی داده نشده و قرار است  این تبادل از طریق وب سرویس صورت بگیرد. در طرح مجلس برای اخذ مالیات از خانه‌های خالی تمهیداتی پیش‌بینی شده که به تکمیل این سامانه کمک می‌کند. تحت هر شرایطی تشخیص واحدهای خالی از سکنه بر عهده این سامانه است و از طریق بررسی‌های میدانی و یا سوت‌زنی نمی‌توان به امر دریافت مالیات پرداخت. همه افراد جامعه مکلف شده‌اند، اطلاعات املاک، هویت و کد پستی خود را ثبت کنند، وقتی کد ملی و کد پستی الصاق نشده باشد، آن را تحت عنوان خانه خالی شناسایی می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند