براساس کتابی تازه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، پیش از آنکه کووید-۱۹ در آمریکا همه‌گیر شود می‌دانست این بیماری مرگبارتر از آنفلوآنزاست، اما می‌خواست این بحران را کمرنگ جلوه دهد.

باب وودوارد، خبرنگاری که رسوایی واترگیت را برملا کرد، از ماه دسامبر تا ژوئیه ۱۸ بار با ترامپ مصاحبه کرد.

ترامپ پیش از تایید اولین مورد مرگ در اثر ویروس کرونا در آمریکا، به او گفت که این ویروس "چیز مرگباری" است و بعدا افزود می‌خواست آن را "کمرنگ جلوه دهد" تا مانع وحشت مردم شود.

ترامپ پیشاپیش کتاب آقای وودوارد به نام "خشم" را "جعلی" خوانده است.

ترامپ در توییتی در ماه اوت نوشت: "کتاب باب وودوارد جعلی خواهد بود، مثل همیشه، همانطور که خیلی‌های دیگر بوده اند. "

او این گزارشگر کهنه‌کار را "اهل تظاهر" که "هرگز چیز خوبی برای گفتن ندارد" توصیف کرد.

روز چهارشنبه برخی رسانه‌های آمریکا بخش‌هایی از مصاحبه‌های باب وودوارد با دونالد ترامپ را منتشر کردند که اظهارات منسوب به او در زمینه همه‌گیری کرونا و همچنین مسائل نژادی و ... را در بر می‌گیرد.

در زیر به برخی از نقل قول‌های چشمگیرتری که در این کتاب آمده و روز ۱۵ سپتامبر در بازار عرضه خواهد شد اشاره می‌شود.

ترامپ در این مصاحبه‌ها با آقای وودوارد اشاره کرد که او بیش از آنکه به طور علنی فاش کند درباره شدت کووید-۱۹ می‌دانست.

براساس نوار این مصاحبه، آقای ترامپ در ماه فوریه به باب وودوارد گفت که ویروس کرونا از آنفلوآنزا مرگبارتر است و حتی به اختلاف آمار مرگ مبتلایان به آن‌ها اشاره کرد.

او گفت "آمار (مرگ در اثر کووید) پنج درصد در مقابل یک درصد (برای آنفلوآنزا) یا کمتر است. می‌دانید، چیز مرگباری است. "

ترامپ بعدا در همان ماه فوریه علنا گفت که این ویروس "کاملا تحت کنترل است" و آمار ابتلا به زودی به صفر نزدیک خواهد شد. او همچنین اشاره کرد که آنفلوآنزا مرگبارتر از کووید-۱۹ است.

دونالد ترامپ

ترامپ روز ۱۰ مارس گفت: "آرامش خود را حفظ کنید. ناپدید خواهد شد. "

نه روز بعد، بعد از آنکه کاخ سفید این همه گیری را وضعیت اضطراری ملی اعلام کرد، او به آقای وودوارد گفت: "من همیشه می‌خواستم کوچک جلوه اش بدهم. هنوز مایلم چنین کنم، چون نمی‌خواهم باعث وحشت شوم. "

کیلی مک‌انانی سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره این کتاب گفت که رئیس جمهور همیشه "با چشمان باز" به این بحران نگریسته است.

او گفت: "باز هم می‌گویم رئیس جمهور هرگز این ویروس را کمرنگ جلوه نداده. رئیس جمهور آرامش را منعکس کرد. رئیس جمهور در این باره جدی بود... و زود دست به کار شد. "

وقتی از او سوال شد چرا آقای ترامپ به باب وودوارد گفت که ویروس مرگبار است، اما به مردم آمریکا نه، خانم مک‌انانی گفت که رئیس جمهور همان دیدگاه را در جریان گزارش‌های داخلی بیان کرد، اما می‌خواست از پشت تریبون تصویری از آرامش ارائه کرد.

مک‌انانی گفت: "او همیشه سرراست بوده و همیشه توصیه کارشناسان پزشکی را دنبال کرده" و افزود که آقای ترامپ اذعان کرد ویروس ممکن است باعث مرگ حداکثر ۲۰۰ هزار نفر شود.

ترامپ

آقای وودوارد در مصاحبه‌ای در روز ۱۹ ژوئن اعتراضات "جان سیاهان ارزش دارد" را با آقای ترامپ مطرح کرد و گفت که "سفیدپوستان، افراد برخوردار از امتیاز" باید برای درک احساسات سیاهپوستان به خود زحمت بدهند.

ترامپ در پاسخ گفت: "مثل اینکه داستان را به خورد تو هم داده اند. به خودت گوش کن. "

این اعتراضات علیه بی‌رحمی و نژادپرستی پلیس با مرگ شهروند سیاهپوست جورج فلوید هنگام بازداشت به دست پلیس در ماه مه شروع شد

آقای ترامپ همچنین تکرار کرد که او بیش از هر رئیس جمهور دیگری غیر از آبراهام لینکلن که به برده داری پایان داد، برای آفریقایی تبار‌های آمریکا کار کرده است.

واشنگتن پست هم به نقل از یکی از مصاحبه‌های آقای وودوارد گزارش داد که آقای ترامپ در پاسخ به سوالی درباره وجود نژادپرستی سیستماتیک گفته است هرچند این مسائل همه جا هست "اما من فکر می‌کنم احتمالا اینجا کمتر از بیشتر جا‌ها یا کمتر از خیلی جا‌ها وجود دارد. "

او همچنین اذعان کرد که نژادپرستی بر زندگی مردم در آمریکا تاثیر می‌گذارد و آن را "مایه تاسف" خواند.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند