بنابر اعلام یورونیوز، تیم پژوهشی دانشگاه «ییل» ایالات متحده به سرپرستی «آکیکو ایواساکی» مدعی است که ویروس کرونا ممکن است در مغز تکثیر شود و در این صورت سلول‌های مغز را از اکسیژن کافی محروم کند. گرچه میزان شیوع این عارضه‌ نامعلوم است و مشخص نیست این ویروس، در چه تعدادی از مبتلایان، مستقیما به مغز حمله می‌کند.

این پژوهش که هنوز در مراحل مقدماتی است نظر کارشناسان را به‌خود جلب کرده است. دکتر «اندرو جوزفسون» مدیر بخش عصب‌شناسی دانشگاه پزشکی سانفرانسیسکو، ضمن ستایش از شیوهٔ انجام این تحقیق، بر اهمیت آن تأکید کرد اما افزود که ترجیح می‌دهد تا تأیید کامل آن از سوی کارشناسان همچنان منتظر بماند.

پژوهشگری در حال کار روی بافت زندهٔ مغز در موسسهٔ تحقیقاتی آلن در سیاتل آمریکا. ژانویه ۲۰۲۰آسیو شیتدپرس

ویروس جدید کرونا تنها ویروسی نیست که می‌تواند به جدارهٔ محافظ بافت مغز نفوذ کند. پیش از این ثابت شده بود که ویروس زیکا نیز همین قابلیت را دارد.

اما دانشمندان تا پیش از این باور داشتند که آن دسته از علائم عصب‌شناختی که حدود نیمی از مبتلایان به کووید-۱۹ بروز می‌دهند، نوعی واکنش شدید دستگاه ایمنی بدن، موسوم به «طوفان سایتوکین» است که سبب التهاب مغز می‌شود. آنها گمان نمی‌کردند که این علائم شاید نشانهٔ حملهٔ مستقیم این ویروس به بافت مغز باشد.

تیم پژوهشی دانشگاه ییل با آزمایش روی سه نوع بافت مختلف مغز به نتایج فوق رسیده‌اند؛ یعنی آزمایش روی مغز موش‌ها،‌ روی بافت مغزی پرورش یافته در آزمایشگاه،‌ و در نهایت روی مغز بیماران درگذشته از کرونا.

دانشمندان دریافتند که این ویروس می‌تواند به سلول‌های عصبی حمله کند و از آنها برای تکثیر خود بهره ببرد. پس از این، سلول‌های مبتلا به کرونا اکسیژن سلول‌های جانبی خود را می‌گیرند و به این ترتیب سبب مرگ آنها می‌شوند.

پیش از این، نظریهٔ غالب آن بود که ویروس کرونا از نوعی خاصی پروتئین به‌نام اِی.سی.ای.۲ تغذیه می‌کند که سبب کمبود این پروتئین در مغز می‌شود، و علائمی نظیر سردرد و سرگیجه به این علت پدید می‌آیند.

اما بررسی اخیر نشان می‌دهد که این پروتئین در تمامی موارد،‌ حتی در مغز بیماران درگذشته در اثر کرونا، به‌اندازهٔ کافی موجود بوده است. پس در اثر این پژوهش دیگر بار این نظریهٔ قوّت می‌گیرد که این ویروس می‌تواند مستقیما به مغز حمله کند.

همچنین موش‌هایی که ویروس کرونا نخست به مغزشان حمله‌ور شده بود زودتر از آنهایی مردند که این ویروس وارد ریه‌شان شده بود. امری که نشان می‌دهد به‌احتمال بسیار،‌ حملهٔ ویروس به مغز، مرگبارتر از حمله‌اش به ریه‌هاست.

پژوهشگران این نظریه را نیز مطرح می‌کنند که احتمال دارد ویروس کرونا از راه بینی به مغز نفوذ کند،‌ گرچه تأکید دارند که اثبات این نظریه نیازمند تحقیقات بیشتر است.

در همین حال، بر اساس آخرین داده‌های پایگاه اطلاعاتی ارزیابی‌های جهانی «ورلدومتر»، تاکنون ۲۸ میلیون و ۲۵ هزار و ۲۵۲ نفر در سراسر جهان به ویروس کرونای جدید (کووید-۱۹) مبتلا شده‌اند.

آمریکا از لحاظ تعداد بیماران کرونایی در جایگاه اول جهان قرار دارد و تاکنون ۶ میلیون و ۵۴۹ هزار و ۴۷۵ مورد ابتلا به کرونا در این کشور به ثبت رسیده است.

ده کشوری که پس از آمریکا بیشترین تعداد موارد ابتلا به کرونا را ثبت کرده‌اند به ترتیب عبارتند از: هند با ۴ میلیون و ۴۶۵ هزار و ۸۶۳، برزیل با ۴ میلیون ۱۹۹ هزار و ۳۳۲، روسیه با یک میلیون و ۴۱ هزار و ۷، پرو با ۷۰۲ هزار و ۷۷۶ ، کلمبیا ۶۸۶ هزار و ۸۵۶، مکزیک با ۶۴۷ هزار و ۵۰۷، آفریقای جنوبی با ۶۴۲ هزار و ۴۳۱، اسپانیا با ۵۴۳ هزار و ۳۷۹، آرژانتین با ۵۱۲ هزار و ۲۹۳ و شیلی ۴۲۷ هزار و ۲۷۷ مورد.

شمار بهبودیافتگان بیماری کووید-۱۹ در سراسر جهان نیز به ۲۰ میلیون و ۱۲۰ هزار و ۳۶۲ نفر رسید.

براساس جدیدترین آمار تارنمای ارزیابی‌های جهانی «ورلدومتر»، تاکنون ۲۰ میلیون و ۱۲۰ هزار و ۳۶۲ بیمار مبتلا به ویروس کرونای جدید «کووید-۱۹» در سراسر جهان بهبود یافته‌‌اند.

آمریکا با ۳ میلیون و ۸۴۶ هزار و ۶۵۹ نفر در صدر فهرست کشورهای دارای بیشترین آمار بهبودیافتگان کرونا در جهان قرار دارد.

هند با ۳ میلیون و ۴۷۱ هزار و ۷۸۳ نفر و برزیل نیز با ۳ میلیون و ۴۵۳ هزار و ۳۳۶ نفر در رده‌های دوم و سوم این فهرست جای دارند.

شمار بیماران بهبودیافته پس از ابتلا به کووید-۱۹ در روسیه ۸۶۲ هزار و ۳۷۳ نفر٬ آفریقای جنوبی ۵۶۹ هزار و ۹۳۵ نفر٬ کلمبیا ۵۵۲ هزار و ۸۸۵ نفر در پرو نیز ۵۳۶ هزار و ۹۵۹ نفر اعلام شد.

 بیماری کووید-۱۹ نخستین بار در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر «ووهان»، مرکز استان «هوبئی» چین مشاهده و طی مدت کوتاهی با شیوع در کشورهای جهان تبدیل به پاندمی شد. تاکنون ۹۰۸ هزار تن نیز بر اثر ابتلا به این ویروس جان باخته‌اند.

این مطلب برایم مفید است
204 نفر این پست را پسندیده اند