به گزارش اسپوتنیک، آمریکا در حال انجام اقداماتی است که در پی آن از اعطای ویزا به برخی از دانشجویان چینی جلوگیری خواهد شد.

چاد ولف، سرپرست وزارت امنیت داخلی آمریکا روز چهارشنبه مدعی شد که برای جلوگیری از سرقت تحقیقات و اطلاعات حساس، واشنگتن دیگر به برخی از دانشجویان تحقیقاتی و همینطور دانش‌آموختگان چینی ویزا اختصاص نمی‌دهد.

به گفته ولف، این عمل به ویژه مربوط به دانشجویانی است که با برنامه پیشرفته نظامی چین در ارتباط هستند.

چاد ولف در سخنرانی روز چهارشنبه خود، ادعا‌های آمریکا در خصوص اقدامات پکن در سرقت اطلاعات حساس در آمریکا را تکرار کرد.

در ماه می، دونالد ترامپ اعلامیه قانونی را امضا کرد که بر اساس آن ورود دانشجویان و محققان تحصیلات تکمیلی چینی را از اول ماه ژوئیه به بعد منع می‌کرد. بر اساس این سند که مدت نامشخصی دارد، این اقدام کسانی را هدف قرار می‌دهد که «استراتژی صنعت همجوشی نظامی و غیرنظامی» چین را اجرا و یا از آن حمایت می‌کنند.

صنعت نام‌برده شده جزئی از فناوری‌های حساس در دنیاست و قابلیت نظامی چین را به شکل قابل توجهی ارتقاء می‌دهد. واشنگتن که چین را یک رقیب قدرتمند و در حال پیشرفت می‌بیند از پیشرفت پکن بسیار نگران است.

وزارت امنیت داخلی آمریکا می‌گوید که در سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۹، ۲۷۲ هزار و ۴۷۰ دانشجوی کارشناسی و کارشناسی ارشد از چین در دانشگاه‌های آمریکا ثبت نام کردند. این تعداد، بیشترین تعداد دانشجویان کشوری خارجی را در آمریکا نشان می‌دهد.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند