به گزارش شبکه خبری العربیه، دادگاه کیفری ریاض، طی احکامی هشت نفر را در ارتباط با پرونده خاشقچی محکوم شناخت و طبق ماده ۲۱۰ اساسنامه تدابیر کیفری، رای قطعی را درباره محکومان اعلام کرد.

سخنگوی رسمی دادستانی کل عربستان در ادامه گفت: این احکام بعد از پایان یافتن حق چشم‌پوشی قانونی اولیای دم درخصوص حبس قابل تمدید صادر شده که مجموعا برای هر فرد محکوم شده طبق جرمش به ۱۲۴ سال می‌رسد.

وی افزود: پنج تن از محکومان هر کدام به ۲۰ سال، یک نفر به هفت سال و دو نفر هم به تحمل ۱۰ سال حبس، محکوم شدند.

این سخنگو، احکام صادره را نهایی و لازم الاجرا دانست.

جمال خاشقچی روزنامه نگار ۵۹ ساله به‌عنوان منتقد هیات حاکمه سعودی، دوم اکتبر ۲۰۱۸ (۱۰ مهر ۹۸) یک هفته پس از آن که از مقام‌های سعودی به خاطر سکوت در برابر اهانت‌های رییس جمهوری آمریکا انتقاد کرده بود، در کنسولگری سعودی در استانبول به قتل رسید.

خاشقچی پیش‌تر نیز در سلسله مقالاتی در روزنامه واشنگتن پست آمریکا، از سیاست‌های عربستان در خصوص بحران قطر، قطع روابط با کانادا، جنگ علیه یمن و برخورد مقامات سعودی با رسانه‌های و فعالان مدنی به‌ویژه مدافعان حقوق بشر انتقاد کرده بود.

بعد از این اعتراف سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی به این قتل، در احکامی جداگانه سعود القحطانی مشاور دیوان پادشاهی سعودی و احمد العسیری معاون دستگاه اطلاعات عمومی و سخنگوی پیشین (به اصطلاح) ائتلاف سعودی در یمن را دستگیر کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند