بعد از دو هفته تعطیلی و سرکشی به حوزه‌های انتخابیه امروز مجلس جلسه علنی داشت؛ جلسه‌ای که چندان آرام و بی‌سر و صدا نبود و همچنان همهمه و بحث بر سر نوبت بیان تذکر و مشارکت در رای دادن از جدال‌های تمام نشدنی میان نمایندگان و هیات رئیسه بود؛ البته این تنها حواشی جلسه امروز نبود بلکه از حرف و حدیث برای انتخاب عضو ناظر در شورای اقتصاد گرفته تا قصه پر ماجرای کمیسیون حقوقی و قضایی در دایره بحث‌های امروز بهارستانی‌ها جایی برای خود باز کرده بود. 

تعیین تکلیف برای کمیسیون حقوقی و قضایی

بیش از سه ماه است که مجلس یازدهم کار خود را آغاز کرده است اما تا امروز خبری از تشکیل کمیسیون حقوقی و قضایی نیست و با وجود آنکه بیش از چهل نماینده با تحصیلات حقوقی در میان نمایندگان مجلس یازدهم اما تنها ۸ نماینده اعلام آمادگی کردند تا در این کمیسیون عضویت داشته باشند و همین موضوع باعث شد تا امروز این کمیسیون ظهور و بروزی نداشته باشد. اما این بلاتکلیفی درمورد یکی از مهمترین کمیسیون‌های در جریان جلسه علنی امروز مجلس بحث شد تا درباره آن فکری شود و در نهایت به این نتیجه رسیدند که آئین نامه داخلی را تغییر دهند و توافق کنند که کمیسیون با همین تعداد اندک بتواند کار خود را آغاز کند.  البته در این میان موافقان و مخالفان مقابل هم صف کشیدند و نمایندگان موافق از زشتی این اتفاق برای شان مجلس گفتند و مخالفان هم مدعی شدند که به زور نمی‌توان کسی را به کمیسیون حقوقی فرستاد. 

در نهایت نمایندگان کلیات طرح الحاق یک تبصره به ماده ۳۸ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی را با ۱۷۴ رای موافق، ۳۹ رای مخالف و ۷ رای ممتنع از مجموع ۲۳۵ نماینده حاضر در مجلس تصویب کردند که بر اساس آن  تعیین حداقل اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی به عهده هیات مشترکی از روسای شعب و هیات رییسه مجلس شورای اسلامی گذاشته شده است.

انتقاد از بازگشایی مدارس 

موضوع داغ این روزها درباره بازگشایی مدارس و مشکل شیوع ویروس کرونا به بهارستان هم کشیده شد و در جریان جلسه امروز بارها از تریبون مجلس صدای گله و شکایت نمایندگان درباره این تصمیم به گوش رسید. علیرضا سلیمی نماینده محلات در اخطار اصل ۲۲ قانون اساسی گفت: «براساس این اصل از اصول قانون اساسی حیثیت، جان، مال، حقوق، مسکن و شغل افراد باید از تعرض مصون باشد. روز گذشته شاهد بازگشایی مدارس بودیم؛ وزرای آموزش و پرورش، بهداشت و رئیس جمهور هرکدام درباره بازگشایی مدارس نظر مختلفی داشتند که این باعث سردرگمی مردم شده است. رئیس مجلس به کمیسیون آموزش برای بررسی این موضوع ماموریت دهد.»

محمدحسن آصفری در تذکر شفاهی، گفت: علیرغم شیوع ویروس کرونا مدارس باز شده و دانش آموزان ناچارند در کلاس های درس حاضر شوند، این درحالی است که برخی مدارس ضدعفونی نیز نشدند.

نماینده اراک در مجلس شورای اسلامی افزود: هرچند نمایندگانی از سوی وکلای مردم برای بررسی نحوه رعایت پروتکل های بهداشتی به مدارس فرستاده شده اما نباید با سلامت مردم بازی شود.

ادعای پرونده سازی برای نمایندگان 

در جریان نشست علنی امروز یکی از موضوعاتی که جلب توجه کرد ادعای پرونده سازی برای نمایندگان مجلس بود که از سوی نماینده ملکان مطرح شد. سید علی موسوی در نشست علنی امروز (یکشنبه ۱۶ شهریور) مجلس شورای اسلامی در اخطاری با استناد به اصل ۳ قانون اساسی که درخصوص آزادی های سیاسی و اجتماعی است، گفت: از سفر رئیس و نمایندگان مجلس به مناطق محروم خوزستان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی تشکر می کنیم و این سفرها و نظارت میدانی نشان از انقلابی بودن مجلس یازدهم دارد.

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متاسفانه یک عده از معاندان انقلاب و نظام و نوکران استکبار جهانی در رسانه هایشان برای یک عده از نمایندگان انقلابی پرونده سازی می کنند؛ ما پاک دست هستیم و افتخار می کنیم در این راه مقدس جان خود را فدا کنیم.

او بیان کرد: همچنین برخی رسانه های داخلی نیز به تبعیت از معاندان خارج از کشور، عملکرد عده ای از نمایندگان انقلابی را زیر سوال می برند، اما مردم بیدار و آگاه هستند و در جریان تلاش نمایندگان قرار دارند.

انتقاد از وضعیت کولبران؛ مگر داعشی و ضدامنیتی هستند

کمال حسین پور در نشست علنی امروز (یکشنبه ۱۶ شهریور) مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خطاب به رئیس جمهور با انتقاد از اینکه آیا شغل کولبری در شأن ملت و جوانان ما است، گفت: در منطقه ای که کمترین فرصت شغلی وجود ندارد و تعداد کارخانجات هم کم است و درد گرسنگی و بیکاری بیداد می کند، مگر راه چاره ای برای تامین حداقل معیشت مردم جز کولبری وجود دارد؟

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر امروز کسی برای خرید نوشت افزار و پرداخت اجاره خانه برای اینکه شرمنده خانواده اش نشود، شب و روز در سرما و گرمای طاقت فرسا و راه های صعب العبور، عبور کرده و زیر بهمن جان می دهد و از کوه ها سقوط می کند و همچنین از مرگ با تیر مستقیم هراسی ندارد، فقط برای اینکه شرمنده خانواده اش نشود و با عزت و شرافت زندگی کند، کولبری می کند.

او ادامه داد: تا کی باید شاهد کشته و زخمی شدن فرزندانمان به خاطر تامین معیشت و امرار معاش حداقلی باشیم؟ به کدامین گناه جوانان ایرانی که روزی پدر و مادرشان برای انقلاب خون دادند، باید کشته شوند. همه ما مقصریم، آیا به عواقب روانی و مادی و معنوی عزادار شدن خانواده ها فکر کرده اید؟

حسین پور، تصریح کرد: مگر کولبر داعشی و مافیای قاچاق و ضدامنیتی است، به جای این صحبت ها مقررات بکارگیری سلاح در مرز را به نیروهای پایگاه هنگ مرزی آموزش دهید.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی ضمن تسلیت به خانواد های داغدیده از رئیس جمهور و وزیر کشور خواستار بررسی همه جانبه این حادثه و برخورد با مسببان آن شد و گفت: باید از تکرار چنین حوادثی جلوگیری شود و در راستای ساماندهی کولبران اقدام جدی و ساماندهی مرزها و بازارچه ها و معابر کولبری در دستور کار قرار گیرد.

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه علنی را برعهده داشت، در پاسخ به تذکر این نماینده خطاب به امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: موضوع کولبری در شأن نظام جمهوری اسلامی نیست و متاسفانه در حال تکرار است. البته طرح های موردی به صورت موقت تدوین می شود، اما کارساز نبوده و باز هم شاهد کولبری هستیم.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مجلس انتظار دارد دولت برنامه درست، مدون و درازمدت برای ساماندهی کولبران تدوین و نتایج آن را به مجلس ارائه کند. کولبری موضوع حساسی است و انتظار داریم گزارش رسمی در این رابطه به مجلس ارائه شود.

احضار دو وزیر به مجلس 

سیدمحسن دهنوی در نشست علنی امروز (یکشنبه ۱۶ شهریورماه) مجلس شورای اسلامی، موارد اعلام وصولی را به شرح زیر قرائت کرد.

 سوال ملی رسول فرخی میکال از وزیر آموزش و پرورش در خصوص علت عملکرد نامناسب وزارت آموزش و پرورش بر حوزه‌های مختلف آموزش و پرورش و مدیریت.

 سوال ملی علی کریمی فیروزجایی نماینده مردم بابل از وزیر آموزش و پرورش در خصوص تعلل وزارت آموزش و پرورش در اجرای نظام رتبه‌بندی معلمان.

 سوال ملی حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر، میمه و برخوار از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص عدم توسعه زیرساخت‌های خدمات الکترونیکی در مناطق محروم در حوزه‌های سلامت، آموزش، کشاورزی و بانکداری.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند