غانم الدوسری» فعال حقوق‌بشر و از منتقدان دولت عربستان سعودی، امروز طی پستی در توئیتر از اقدام ریاض در خیانت به عراق در سال ۱۹۸۱ میلادی پرده برداشت. 

این طنزنویس و منتقد سعودی ساکن لندن، در واکنش به عادی سازی روابط میان امارات و رژیم صهیونیستی و عبور هواپیمای این رژیم در اوایل هفته جاری از آسمان عربستان نوشت: آیا می‌دانستید که هواپیماهای اسرائیلی که در سال ۱۹۸۱ تاسیسات هسته‌ای عراق را بمباران کردند، از آسمان عربستان سعودی عبور کردند؟ یکی از خلبانان ناگزیر شد یکی از مخازن سوخت خود را پرتاب کند و آن هنوز در خاک سعودی است.

در ژوئن ۱۹۸۱، هشت فروند جنگنده رژیم صهیونیستی به تاسیسات هسته‌ای «تموز» عراق حمله و آن را بمباران کردند. این در حالی بود که این تاسیسات با کمک‌های فرانسه و تحت نظارت مهندس «یحیی المشد» متخصص هسته‌ای مصری که بعدها توسط اسرائیلی‌ها در پاریس ترور شد، در مراحل نهایی تکمیل ساخت بود. 

به گفته کارشناسان، جنگنده‌های اسرائیلی این عملیات موسوم به «اپرا» را با پرواز نزدیک به سطح زمین در مسیر صحرای سینا-اردن-عربستان-عراق (همگی دشمن اسرائیل در آن زمان) انجام دادند.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا روز پنجشنبه (۲۳ مرداد/ ۱۳ آگوست) در بیانیه‌ای اعلام کرد رژیم صهیونیستی و امارات به توافقی برای «عادی‌سازی کامل روابط» دست پیدا کرده‌اند.

نخستین هواپیمای رژیم صهیونیستی، نیز دوشنبه  پیش (۳۱ آگوست) پس از عبور از آسمان عربستان سعودی وارد ابوظبی پایتخت امارات شد.

 

این مطلب برایم مفید است
35 نفر این پست را پسندیده اند