سخنگوی وزارت خارجه چین با برشمردن ۲ پیام مهم نشست دیروز کمیسیون مشترک برجام در وین تصریح کرد: آمریکا می‌خواهد شورای‌امنیت را برای اقدام علیه ایران گروگان بگیرد؛ اما موفق نمی‌شود.

«هوا چون اینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین امروز چهارشنبه در سخنانی اعلام کرد: چین و طرف اروپائی همه در خصوص حفظ برجام یک‌صدا هستند.

سخنگوی وزارت خارجه چین در این باره ادامه داد: چین، روسیه، ایران، فرانسه، آلمان، انگلستان و اتحادیه اروپا اخیراً نشست کمیسیون مشترک برجام را برگزار کردند؛ اما آمریکا می خواهد شورای امنیت را به گروگان گرفته و به اقدام غیرقانونی عیله ایران مبادرت نماید.

وی در ادامه افزود: در نشست (دیروز) وین همه طرف ها تاکید کردند که آمریکا مدت ها است به طور یکجانبه از برجام خارج شده، دیگر در این توافق‌نامه مشارکت نداشته و حق ندارد ساز و کار مکانیسم ماشه را در شورای امنیت فعال کند. در نشست وین همه طرف ها (کشورهای باقیمانده در برجام) بار دیگر تاکید کردند که آنها به بحث و تبادل نظر در مورد اجرای توافق جامع هسته ای ایران در چارچوب کمیسیون مشترک ادامه خواهند داد و از توافق حاصله میان آژانس بین المللی انرژی اتمی و تهران درباره بازرسی از دو سایت ایران هم استقبال می کنند.

«هوا چون اینگ» در ادامه تصریح کرد: تلاش غیرقانونی آمریکا در شورای امنیت با مخالفت گسترده ای مواجه شده و (اِعمال تحریم‌های ضدایرانی) موفق نخواهد بود. نشست (دیروز) کمیسیون برجام پیام روشن حفظ توافق هسته ای و نیز اقتدار شورای امنیت را با خود به همراه داشت.

پس از شکست مفتضحانه آمریکا در تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت، این کشور با تفسیری غیر حقوقی که مورد توافق جامعه بین المللی از جمله متحدان اروپایی این کشور نیست خود را «مشارکت کننده» در برجام خوانده است و بر این اساس خواستار فعال سازی مکانیسم ماشه جهت بازگرداندن تحریمهای سازمان ملل علیه ایران شده است. این درخواست آمریکا بلافاصله از سوی ۱۳ عضو شورای امنیت و طی نامه هایی به رئیس ادواری شورای امنیت (کشور اندونزی) رد شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند