بنابر اعلام پایگاه ان.اچ.کی، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این گزارش خود که روز سه شنبه در آستانه نشست هیات حکام این آژانس و کنفرانس عمومی سالانه آن در اواخر ماه جاری میلادی منتشر کرده، بیان داشته، یک سری تحرکات خودروها در نزدیکی تاسیسات غنی سازی اورانیوم در مجتمع هسته‌ای نیونگ‌بیون کره شمالی تشخیص داده شده‌اند. در ادامه این گزارش آمده است، احتمالا ساخت و سازهای داخلی در یک راکتور آب سبک آزمایشی در آنجا ادامه دارد.

در این گزارش تصریح شده، در کانگسون واقع در نزدیکی پیونگ یانگ، به نظر می‌رسد مجموعه‌ای از ساختمانهایی که تحت رصد بوده‌اند، تاسیسات غنی سازی اورانیوم باشند.

این آژانس عنوان کرده است، تحرکات منظم خودروها در این سایت حاکی از در جریان بودن فعالیتها در آنجا است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه نتیجه گرفته است، برخی از تاسیسات هسته‌ای کره شمالی همچنان به فعالیت خود ادامه داده و عامل نگرانی هستند.

همچنین در گزارش این آژانس تاکید شد، به نظر نمی‌رسد کره شمالی در حال تولید بیشتر پلوتونیوم به عنوان یک ماده کلیدی لازم برای گسترش زرادخانه هسته‌ای آن باشد.

این آژانس در ادامه عنوان کرد: تقریبا مسلم است که هیچ گونه فعالیت بازفرآوری انجام نشده و پلوتونیوم تولیدی در راکتور پنج مگاوای طی جدیدترین چرخه عملیاتی جدا نشده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی برای ارزیابی‌های خود متکی به تصاویر ماهواره‌ای است زیرا بازرسانش از ورود به کره شمالی منع می‌شوند. کارشناسان این سازمان اقدام به کنار هم چینی تصاویر با رزولوشن بالا از راکتور هسته‌ای یونگ‌بیون و تصاویر یک لابراتوار رادیوشیمیایی برای تعیین نتیجه گیری‌های خود کرده‌اند.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند