به نوشته وبگاه هیل، تقریباً تمام کشور‌های جهان در مذاکرات اولیه در مورد پروژه موسوم به «کوواکس (COVAX)» که به منظور تهیه واکسن کرونا شکل گرفته مشارکت کرده‌اند.

این وبگاه خبری نوشته هنگامی که اولین واکسن کرونا توسط کشوری دیگر ساخته شد، این اقدام دولت ترامپ می‌تواند کشور آمریکا را به حال خود رها کند.  

در جریان این پروژه که سازمان جهانی بهداشت اوایل امسال آن را معرفی کرد، بر اساس میزان خطری که متوجه مردم کشور‌های جهان شده، یک واکسن آزمایشی به آنان داده خواهد شد.

اما کاخ سفید گفته آمریکا جزو این کشور‌ها نخواهد بود.

«جاد دیر»، سخنگوی کاخ سفید در این باره گفت: «آمریکا همچنان شراکت بین‌المللی خود به منظور شکست این ویروس را حفظ خواهد کرد. اما ما به نهاد‌هایی که سازمان فاسد جهانی بهداشت و چین به آنها نفوذ کرده‌اند، محدود نخواهیم شد.»

وی افزود: «این رئیس‌جمهور (ترامپ) برای اطمینان از اینکه واکسن جدید [کرونا]، استاندارد طلایی سازمان غذا و داروی خودمان را برای ایمنی و کارآمدی دارد و اینکه کاملاً تست شده است و می‌تواند نجات دهنده باشد، هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کند.»

تصمیم دولت ترامپ به منظور عدم مشارکت در این پروژه، واکنش‌هایی را از سوی متخصصان بهداشت آمریکا به همراه داشته است.

متخصصان بهداشت آمریکا، این تصمیم ترامپ را کوته‌بینانه دانسته و آن را اقدامی غیر‌منطقی خوانده‌اند.  

پیش از این، ترامپ با متهم کردن سازمان جهانی بهداشت به ناکارآمدی در مبارزه علیه ویروس کرونا و پیروی از چین، رسماً عضویت کشورش در این سازمان را لغو کرد.

طبق آمار دانشگاه «جانز هاپکینز»، ابتلای حدود ۴۴ هزار نفر دیگر در آمریکا طی ۲۴ ساعت گذشته مورد تأیید قرار گرفته و مجموع مبتلایان به بیش از ۶ میلیون و ۷۳ هزار نفر رسید.

ویروس کرونا در آمریکا ۱۸۴ هزار و ۶۴۴ نفر نیز قربانی گرفته است. این کشور با ثبت بیشترین میزان ابتلا و مرگ و میر همچنان در صدر لیست کشور‌های درگیر با کرونا قرار دارد

این مطلب برایم مفید است
16 نفر این پست را پسندیده اند