عصر دیروز (یکشنبه نهم شهریور) خبر انتشار غیرقانونی فیلم سینمایی «خرس» در سایت یوتیوب، در رسانه های فارسی زبان منتشر شد. ظاهرا این فیلم از روز پنج شنبه گذشته در صفحه ی «شکوفا فیلم» در سایت یوتیوب آپلود شده و تا عصر یکشنبه حدود 20 هزار بازدید داشته است.

بعد از انتشار این خبر، با داریوش بابائیان مدیرعامل «شکوفا فیلم» تماس گرفت. وی ضمن بی اطلاعی از انتشار این فیلم، اعلام کرد که پیگیری می کند و نیم ساعت بعد خبر می دهد.

در این فاصله با خسرو معصومی نویسنده و کارگردان فیلم «خرس» تماس گرفتیم. وی نیز با اعلام اینکه از این ماجرا خبر ندارد اعلام کرد که پخش فیلم از هر کانالی بوده به صورت غیر قانونی انجام شده است.

معصومی در پاسخ به این سوال که نسخه اصلی فیلم به جز او، در اختیار چه کسانی بوده و چطور به بیرون درز کرده گفت: نسخه ای که من دارم حروف «KH» روی آن درج شده اما نسخه اصلی و بدون آرم در اختیار فارابی بوده است. بنابراین فیلمی که لو رفته، مشابه نسخه ای که من در اختیار دارم نیست . ضمن اینکه کدام آدم عاقلی می آید فیلمی که برایش چند سال زحمت کشیده و خون دل خورده را رایگان پخش می کند؟  اما اینکه از کانال آقای بابائیان پخش شده باید عرض کنم او آدم بی سوادی نیست و قطعا می داند فیلمی که صاحب دارد را نباید بدون اجازه پخش کند و اگر این کار را کرده باشد ارشاد باید دفترش را بسته و جلوی فعالیت او را بگیرد. ضمن اینکه ایشان چند سال قبل نیز فیلم دیگری از من (باد در علفزار می پیچد) را بدون اجازه در یوتیوب پخش کرده بود.

معصومی ضمن انتقاد از تهیه کنندگان بی سوادی که فقط به دنبال پول در آوردن در سینما هستند آنها را سَمِ سینمای ایران دانست و گفت: آنهایی که فیلمهای سخیف و مزخرف می سازند و اتفاقا خیلی هم پُرکارند، اصلا به فکر فرهنگ و مردم و جامعه نیستند. اما آن کسانی که فیلم شریف می سازند و دلسوز نظام هستند و دغدغه اجتماعی دارند هر از چند سال یک فیلم می سازند و متاسفانه حمایت هم نمی شوند.

وی در پاسخ به این سوال که نسخه اصلی فیلم چند دقیقه بوده و نسخه ای که الان پخش شده نسخه سانسور شده است یا خیر گفت: نسخه ای اصلی و سانسور نشده فیلم که در جشنواره به نمایش درآمد ۱۰۵ دقیقه است (مشابه همین نسخه ای که الان پخش شده) و بعد از آن من تغییری در فیلم ندادم. البته همان سال ۹۰ برای اینکه فیلم، حساسیت برانگیز نشود خودمان قبل از جشنواره چند صحنه را از داخل فیلم درآوردیم!

معصومی در توضیح مالکیت فیلم «خرس» هم گفت: در زمان آقای شمقدری، موسسه رسانه های تصویری امتیاز فیلم را از اقای نوروزبیگی (تهیه کننده) خرید و بعد از انحلال موسسه، فیلم تحت مالکیت بنیاد سینمایی فارابی درآمد و به همین دلیل کسی برای رفع توقیف و اکران عمومی آن تلاشی نمی کرد و انگار بعضی ها دوست داشتند فیلم بایگانی شود.

بعد از پایان صحبتهای معصومی مجددا با داریوش بابائیان تماس گرفتیم. وی ضمن تائید این نکته که فیلم از طریق کانال رسمی شکوفا فیلم در یوتیوب منتشر شده اعلام کرد که این کار توسط ادمین سایت این موسسه که خارج از کشور است انجام شده و بدون اطلاع وی بوده و در همان ساعتی که خبرنگار «خبرنیوز» با وی تماس گرفته (ساعت ۲۰ روز یکشنبه) فیلم از یوتیوب حذف شده است.

بابائیان در پاسخ به این سوال که فیلم چطور به دست ادمین سایت ایشان رسیده اظهار بی اطلاعی کرد و گفت بارها به وی گوشزد کرده فیلمهایی که متعلق به موسسه ی «شکوفا فیلم» نیست را در کانال یوتیوب قرار ندهد!

با این حال خبرگزاری ایسنا ساعت ۲۱ دیشب از قول روابط عمومی فارابی اعلام کرد که به یوتیوب ایمیل زده اند تا فیلم «خرس» را از این پلتفرم حذف کنند و از لحاظ حقوقی این موضوع را پیگیری خواهند کرد!

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند