آمار وزارت امور اقتصادی و دارایی از عملکرد بورس نشان می‌دهد از ابتدای امسال بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی جدید وارد این بازار شده

ارزش معاملات بورس در ۱۲ ماهه منتهی به ۳۱ تیر سال ۱۳۹۸ رقم ۴. ۹۷ میلیارد تومان بوده است که در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۳۱ تیر امسال به رقم ۲.۲۶۴ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

شاخص کل بورس تهران به عنوان مهم‌ترین نماگر بازار سرمایه از رقم 266 هزار و 127 در پایان مرداد ۱۳۹۸ در ۸ مرداد ۱۳۹۹ به رقم یک میلیون و 904 هزار و 244 واحد افزایش یافته است.

بر اساس شاخص‌های آماری بازار سرمایه، ضریب نفوذ کدهای بورسی افزایش قابل توجهی یافته است به نحوی که تعداد کدهای سهامداری بورس، از 9 میلیون و 86 هزار در ۳۱ مرداد سال ۱۳۹۸ به 15 میلیون و 251 هزار تا تاریخ ۸ مرداد سال ۱۳۹۹ افزایش داشته است که با احتساب کد معاملاتی مشمولان سهام عدالت، بالغ بر بیش از ۴۸ میلیون و ۵۰۰ هزار کد است.

کارشناسان معتقدند باید برای باقی ماندن این نقدینگی در بازار سرمایه برنامه ریزی دقیق صورت گیرد بطوری که علاوه بر بانک‌ها بازار سرمایه بتواند به عنوان یکی از ابزارهای اصلی برای تأمین نقدینگی شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی شناخته شود.

 

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند