طی دو هفته گذشته با توجه به موج دوم شیوع کرونا و تعطیلات آخر هفته، فدراسیون کوهنوردی طی ابلاغیه ای اعلام کرد که قرارگاه ها در دماوند هیچ خدماتی نخواهند داد، اما این ممنوعیت صعود تنها در حد نامه بود و بارگاه های مستقر در دماوند که زیر نظر فدراسیون هستند، به کوهنوردان خدمات می دادند و بی توجهی کوهنوردان را هم در پی داشت بطوریکه طبق آمار اعلام شده از سوی ستاد پیشگیری حوادث کوهستان، بیش از هزاران نفر در مسیر جنوبی دماوند حضور داشتند.

این اتفاقات در حالی رخ داده است که اعلام شده بود صعود به دماوند به خاطر وضعیت قرمز کرونا ممنوع است، اما تعداد بسیار زیادی کوهنورد بدون توجه به پروتکل های بهداشتی اقدام به صعود کردند و هیچ نهادی نیز اقدام جدی برای جلوگیری این وضعیت نکرده است.

نکته قابل تامل اینکه، شیوع ویروس کرونا منجر به تعطیلی عموم فعالیت های ورزشی در کشور شده است و تنها تعداد معدودی از رشته ها آن هم با دریافت مجوز از ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش و الزام به رعایت پروتکل های بهداشتی و در عین حال، حضور حداقل نفرات مجوز فعالیت مجدد را دریافت کرده اند و حتی به رشته های ورزشی برخوردی تاکنون اجازه برگزاری لیگ در فصل آینده داده نشده است.

حال سوال این است که علی رغم همه این محدودیت ها در ورزش که ناشی از شیوع ویروس کرونا بوده، به چه علت شاهد چنین وضعیت نگران کننده ای در دماوند هستیم؟

فدراسیون کوهنوردی به عنوان متولی صعود های ورزشی که باید جلوی این تجمعات را بگیرد اخیرا طی اعلامیه ای اعلام کرد که هیچ گونه خدماتی به کوهنوردان در پناهگاه ها داده نمی شود؛ اتفاقی که عملا رخ نداد. اما نکته حائز اهمیت عدم پذیرش مسئولیت تجمعات از سوی این فدراسیون بود و توپ را به زمین شهرداری رینه انداخت و آن ها را مسئول این اتفاقات دانست!

همچنین در اطلاعیه فدراسیون کوهنوردی آمده بود: «نظر به اعلام ممنوعیت تردد در صعود به قله دماوند توسط بخشداری لاریجان و به رغم نادیده گرفتن درخواست مذکور توسط شهرداری و شورای شهر رینه، پناهگاه‌های فدراسیون از ارائه خدمات به کوه‌نوردان گرامی معذور و مسئولیت هرگونه رخداد ناشی از نادیده گرفتن بیماری کرونا بر عهده نهادهای متخلف است.»

با توجه به شرایط پیش آمده و شانه خالی کردن از سوی نهادهای مختلف در راستای رسیدگی به وضعیت نامناسب صعودها به دماوند که بر اساس تصاویر مشاهده شده به هیچ وجه با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی همراه نیست، سراغ سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی رفتیم تا به عنوان یکی از اعضای اصلی ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش موضوع را پیگیری کنیم.

محمد اسد مسجدی ، با اشاره به گزارش های ارائه شده در خصوص صعودهای صورت گرفته به دماوند و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، اظهار کرد: انجام بازرسی در این زمینه کلید می خورد و افسران کنترل سلامت در ورزش جهت رسیدگی به وضعیت پیش آمده در دماوند که ناشی از صعودها و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی است اعزام می شوند.

وی ادامه داد: علاوه بر این گزارش های ارسالی از دماوند مورد بررسی قرار می گیرد.

سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی با بیان اینکه این فدراسیون به نمایندگی از ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش به این مسئله ورود می کند، گفت: نتیجه بازرسی و بررسی های صورت گرفته به فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران ارائه خواهد شد تا در نهایت نسبت به وضع به وجود آمده در دماوند چاره اندیشی شود.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند