بنابر اعلام بلومبرگ، «جان بولتون» مشاور سابق امنیت ملی آمریکا، در بیانیه‌ای اقدامات «دونالد ترامپ» رئیس جمهور کنونی این کشور، را دلیل زنده شدن برجام دانست.

او در این بیانیه گفته است تلاش دولت ترامپ برای احیای مکانیسم ماشه و تحریم‌های ایران، جانی دوباره به توافق هسته‌ای ایران (برجام) داده است.

پیشتر نیز بولتون به شدت تلاش ترامپ برای راه‌اندازی مکانیسم ماشه را به باد انتقاد گرفته بود.

ترامپ پیش از خروج از برجام او را به عنوان مشاور امنیت ملی خود برگزیده بود اما سال گذشته بولتون از مقام خود استعفا داد.

بولتون در یادداشتی که امروز در وبگاه اینترنتی بلومبرگ منتشر شده، نوشته است: «درخواست مکرر رئیس‌جمهور ترامپ برای بازگشت خودکار تحریم‌ها علیه ایران چیزی جز خدمتی بزرگ به جو بایدن [نامزد حزب دموکرات] در انتخابات نیست.»

در ادامه نیز او با اشاره به طرفداری بایدن و همراهانش از توافق هسته‌ای ایران افزود: ترامپ با خروج از برجام در سال ۲۰۱۸ (۱۳۹۷) اقدامی درست انجام داد و درست هدف را نشانه گرفت، اما درحال حاضر او دوباره دارد همان توافق را احیا می‌کند.

مشاور سابق امنیت ملی آمریکا پیشتر نیز در پیامی توییتری با انتشار مجدد متن مقاله خود در نشریه وال استریت ژورنال، درباره شکست مفتضحانه آمریکا در تصویب قطعنامه ضدایرانی در شورای امنیت، اعلام کرده بود استناد ترامپ به بند مربوط به بازگشت تحریم‌ها در قطعنامه پیشنهادی آمریکا در شورای امنیت اشتباه بود.

جان بولتون در پیام خود نوشته بود: «تهدید ترامپ مبنی بر استناد به بند مربوط به بازگشت فوری تحریم‌ها در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ (برجام) اوباما که ما از آن خارج شده ایم، صدمات طولانی‌مدت و دائمی به حق وتوی آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل متحد وارد خواهد کرد.»

بیست و پنجم مرداد پس از تلاش‌های فراوان آمریکا برای تصویب پیش‌نویس قطعنامه‌ای به منظور تمدید تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران، تصویب این قطعنامه ناکام ماند. بر این اساس، تنها کشور دومینیکن و آمریکا به این قطعنامه رای مثبت دادند.

یازده کشور عضو شورای امنیت به این قطعنامه رای ممتنع دادند. همچنین چین و روسیه با این قطعنامه مخالفت کردند. این قطعنامه برای تصویب نیازمند ۹ رای موافق اعضا و عدم مخالفت ۵ عضو دائم شورای امنیت شامل روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آمریکا بود.

شکست سیاست یکجانبه‌گرایی آمریکا در شورای امنیت به حدی بود که روزنامه‌های گاردین، فارین پالیسی و شبکه الجزیره آن را سند انزوای آشکار این کشور در  مقابل دوست و دشمن توصیف و  اذعان کردند انتظار شکستی تا این حد مفتضحانه را  برای واشنگتن پیش‌بینی نمی‌کردند.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند