موسسه فیچ در جدیدترین گزارش خود از صنعت خودروی ایران به بررسی چشم انداز ۱۰ ساله این صنعت پرداخته است.

در این گزارش آمده است: با توجه به این که ایران درگیر بحران کرونا، تحریم های آمریکا و کاهش قیمت نفت است، وضعیت صنعت خودرو این کشور در سال ۲۰۲۰ بدتر خواهد شد. سال ۲۰۲۰ سومین سال متوالی است که تولید خودرو ایران با کاهش مواجه خواهد شد. در پی بازگشت تحریم های آمریکا تولید خودرو ایران طی سال ۲۰۱۸ با افت ۳۷.۸ درصدی مواجه شد. ایران در سال ۲۰۱۹ نیز شاهد افت ۱۰.۳ درصدی تولید خودرو بود و انتظار می رود در سال جاری نیز این افت به ۲۹.۲ درصد برسد.

 به موازات کاهش تولید، فروش خودرو در ایران نیز کاهش داشته است. در سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۱۴.۵ درصد از فروش خودرو در ایران کاسته شد و انتظار داریم طی امسال نیز ۲۱.۱ درصد فروش خودرو در این کشور کاهش یابد.

براساس گزارش ها، بخش تولید قطعات خودرو در ایران با بدهی های کلان مواجه است. این بدان معناست که این بخش با فشار زیادی در سال ۲۰۲۰ مواجه است و بدون حمایت دولت به سختی می تواند خود را سر پا نگه دارد. دولت هم به دلیل مشکلات مالی نمی تواند از این بخش حمایت کند.

تولید خودرو ایران بین ۲۰ آوریل تا ۲۰ می ۱۴.۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است. ایران خودرو و سایپا ۷۸۱۹۰ دستگاه خودرو در این دوره یک ماهه تولید کردند که ۱۳۴۳۶ دستگاه کمتر از سال قبل است. ایران خودرو علاوه بر خودروهای سواری، خودروهای تجاری مثل ون، پیکاپ، کامیون و اتوبوس هم تولید می کند که خط تولید چندین نوع از این خودروها متوقف شده است.

 فروش

 به موازات افت تولید، فروش خودرو در ایران طی سال ۲۰۲۰ نیز با افت قابل توجه رو به رو خواهد شد. شیوع کرونا، تحریم های آمریکا، افت قیمت نفت و بدتر شدن وضع اقتصاد از جمله عوامل این کاهش است. بر این اساس فروش خودرو در ایران طی سال جاری ۲۱.۱ درصد نسبت به سال قبل کاهش خواهد یافت. فروش خودروهای سواری در این سال با کاهش ۲۰.۹ درصدی و خودروهای تجاری با کاهش ۲۴ درصدی مواجه می شود. شیوع کرونا در کوتاه مدت فعالیت های اقتصادی در ایران را با اختلالات گسترده مواجه می کند. بر همین اساس ما که قبلا رشد منفی ۰.۴ درصدی را برای اقتصاد ایران در سال جاری پیش بینی کرده بودیم، اکنون این رقم را حدود منفی ۲.۲ درصد ارزیابی می کنیم.

کاهش شدید قیمت نفت به همراه تحریم ها توانی در دولت برای حمایت از صنعت خودرو و ارائه بسته های محرک اقتصادی باقی نگذاشته است. درآمد نفتی ایران از نوامبر ۲۰۱۸ بالغ بر ۷۰ درصد کاهش یافته است. البته برنامه هایی مثل ارائه وام های کم بهره به حدود ۳ تا ۴ میلیون خانوار به اجرا گذاشته شده است، اما این برنامه ها چنان گسترده نیست که بتواند سطح تقاضای داخلی برای کالاهایی مثل خودرو را افزایش دهد.

با این حال در سال های بعد اوضاع صنعت خودرو ایران بهتر خواهد شد و تا سال ۲۰۲۹ این صنعت با رشد دو رقمی فروش مواجه خواهد شد. انتظار می رود فروش خودرو در ایران طی سال ۲۰۲۱ با رشد ۱۲.۷ درصدی فروش مواجه شود. و این رقم در سال ۲۰۲۲ به ۱۴.۶ درصد افزایش خواهد یافت.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند