«جیکوب بلیک»، مرد ۲۹ ساله‌ای است که روز یکشنبه هدف گلوله‌های پلیس آمریکا قرار گرفت. او سعی داشت از میانه دعوایی که دو گروه درگیر آن بودند خود را به اتومبیلی برساند که در آن نزدیکی بود.

تیراندازی در شهر کنوشا ایالت ویسکانسین آمریکا انجام شده است. دو شب است که این شهر محل اعتراض‌هاست و معترضان اتومبیل‌ها را در آنجا به آتش کشیده‌اند.

پزشکان هنوز نگفته‌اند که آیا بلیک تمام عمر فلج خواهد شد یا که این عارضه قابل درمان است. یکی از وکلای خانواده روز سه‌شنبه گفت که بلیک برای لحظاتی به هوش آمده و با اطرافیان شوخی هم کرده است. اما پزشکان می‌گویند که هنوز وضعیت او بحرانی است.

پدر بلیک به روزنامه «شیکاگو سان تایمز» گفته است که پلیس‌ها هفت سوراخ روی بدن پسرش درست کرده‌اند. او پرسیده: «چه توجیحی برای شلیک این همه گلوله وجود دارد؟ چه توجیحی وجود دارد که این حمله جلوی نوه‌هایم انجام شود؟» او از مردم آمریکا پرسیده: «ما [با خودمان] چه می‌کنیم؟»

جولیا جکسون، مادر جیکوب بلیک هم در یک جلسه خبری صحبت کرد و خواهان این شد که آمریکایی‌ها از هر نژاد و رنگی که هستند خود را برتر از دیگران ندانند.

پلیس در فیلم این صحنه تیراندازی از پشت لباس بلیک را می‌کشد و صدای هفت گلوله به گوش می‌رسد. اعتراض‌ها به شلیک پلیس به این مرد، تنها چند ساعت بعد از حادثه انجام شد و خیلی زود به آتش کشیدن اتومبیل‌ها رسید. پلیس از فروشگاه‌های ۲۴ ساعته در اطراف محل اعتراض‌ها خواست تا در صورت امکان تعطیل کنند. پلیس گفت که عده زیادی خبر از سرقت مسلحانه در این منطقه داده‌اند.

«تونی اورس»، فرماندار ویسکانسین، از گارد ملی خواست تا به کمک اداره پلیس کنوشا برود. این شهر حدود یک صد هزار نفر جمعیت دارد. شهرداری مقررات منع آمد و شد شبانه در این شهر برقرار کرده است.

گروهی از معترضان فارغ از این تصمیم شهرداری، به خیابان‌ها ریختند. پلیس هم برای متفرق کردن معترضان از گازاشک‌آور و گلوله‌های لاستیکی استفاده کرد. معترضان در شهرهای پورتلند و مینیاپولیس هم برای همراهی به خیابان‌ها ریختند.

چه اتفاقی روی داد؟

پلیس ویسکانسین اعلام کرد، این اتفاق حدود ساعت پنج بعد از ظهر روی داده است. همچنین پلیس گفته که دلیل حضورش در آن منطقه به دلیل تلفنی بوده که به آنها شده بود. اما مشخص نیست که چند پلیس در این عملیات شرکت کرده بودند و مهم‌تر از آن، چه کسی از پلیس تقاضای کمک کرده بود.

پلیس کنوشا روی لباسش دوربین ندارد اما دستگاه‌های ضبط صدا دارند. وکلای بلیک می‌گویند که او در حال آرام کردن دعوا بود که پلیس با تفنگ سر رسید.

شخصی که از این واقعه فیلم گرفته، به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفته بود که پیش از شروع فیلم‌برداری شاهد درگیری پلیس با بلیک بوده و دیده که پلیس با دستگاه شوک‌دهنده الکتریکی به او حمله کرده است. در فیلم بلیک دیده می‌شود که به سمت در اتومبیل می‌رود. پلیس‌ها لباس او را از پشت گرفته و به سمت خود می‌کشند و بعد به او شلیک می‌کنند.

لاکیشا بوکر، نامزد بلیک می‌گوید که سه فرزند آنها در اتومبیل حضور داشته و شاهد این ماجرا بودند. آنها از وحشت جیغ می‌کشیدند. بوکر به شدت از رفتار پلیس شکایت کرد که به فردی غیرمسلح حمله می‌کنند.

به نظر می‌رسد پلیس‌هایی که از پشت به بلیک شلیک کرده‌اند، سفیدپوست هستند. اهمیت این موضوع در درگیری‌های نژادی آمریکاست. بسیاری از فعالان اجتماعی در آمریکا بر این عقیده‌ هستند که پلیس در این کشور نسبت به سیاه‌پوستان خشن‌تر عمل می‌کند.

تغییرات در پلیس

پلیس آمریکا در دفاع از خود اعلام کرد، مامورانی که درگیر این ماجرا بودند «با کمک‌های اولیه» بلیک را زنده نگه‌ داشتند تا به بیمارستانی در میلواکی برسد.

افسرانی که مستقیما با بلیک درگیر شدند فعلا در مرخصی اجباری هستند اما معترضان خواهان بازداشت و تفهیم اتهام آنها هستند. طوماری در این زمینه نوشته شده که ده‌ها هزار امضا پای آن گذاشته شده است.

فرماندار ویسکانسین از تعلل مجلس ایالتی در بررسی لوایح تغییرات در قوانین مربوط به پلیس انتقاد کرد. او گفته که این تغییرات در جهت شفافیت و پاسخگو بودن پلیس است. قرار است که جلسه فوق‌العاده‌ای در روز ۳۱ اوت در مجلس ایالتی برگزار شود.

اورس، لایحه تغییرات مورد بحث را بعد از کشته شدن جورج فلوید به مجلس ایالتی تقدیم کرده بود. فلوید، هنگام بازداشت به دست پلیس مینیاپولیس به قتل رسید. قتل او بسیاری را در آمریکا برآشفت و موجب تظاهرات مختلفی در حمایت از جان سیاه‌پوستان در سراسر این کشور شد.

جو بایدن، نامزد حزب دموکرات آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری، در بیانیه‌ای خواهان تحقیق «شفاف و کامل» درباره این تیراندازی شده است.

دموکرات‌ها خواهان بررسی و تغییر قوانین مربوط به پلیس در آمریکا هستند. جمهوری‌خواهان که خود را هوادار قانون معرفی می‌کنند، می‌گویند مشکلی به نام «نژادپرستی نظام‌مند» در پلیس یا بخش‌های دیگر وجود ندارد و دموکرات‌ها از موقعیت برای مقاصد سیاسی خود سواستفاده می‌کنند.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند