روزنامه واشنگتن پست در گزارشی با عنوان «فساد و کرختی به رهبری مایک پمپئو» نوشت:

دو جنبه نگران کننده در خصوص رهبری پمپئو در دستگاه وزارت خارجه و به عنوان دیپلمات ارشد ترامپ، همواره وجود دارد:

اول اینکه او مظهر نقایص و عیوب یک انتصاب سیاسی از سوی ترامپ است. و دوم آنکه از آنجا که هموراه این عیوب را در خود بروز می دهد، تمام ناظران سیاست خارجی را نسبت به تاثیرات فساد و کرختی در وزارت خارجه بی توجه کرده است. در طول هر هفته پمپئو ناچارا صفات ذیل را در خود بروز می دهد:

 

-سوءاستفاده از جایگاه: چندی پیش پمپئو با سوالات مکرری پیرامون استفاده از منابع وزارت خارجه برای کمک به همسرش سوزان مواجه شد. اکنون نیز نهال طوسی در گزارشی در نشریه پولتیکو، یکی دیگر از درخواست های غیرمعمول پمپئو را آشکار ساخت؛ اجازه اجاره خانه از ارتش آمریکا. براین اساس، پمپئو و دستیاران وی ابتدا تلاش کردند تا رئیس دیپلمات های آمریکایی و خانواده اش را در نزدیکی وزارت امور خارجه در پردیس پوتوماک هیل اسکان دهند، جایی که به منازل نیروهای دریایی تعلق دارد. اما در نهایت پمپئو، به پایگاه نظامی فورت میر در ویرجینیا متعلق به ارتش ایالات متحده منتقل شد.

 

 

-حزبی گرایی بی سابقه: به طور سنتی، وزرای خارجه  به سیاست داخلی اهمیت نمی دهند. اما وزیر خارجه ترامپ تمایل دارد تعلقات حزبی اش را مکررا بروز دهد. به گفته رابی گرامر و جک دتچ  قرار بود وزارت خارجه توافقاتی را با کنگره در مورد ضد تروریسم و بسته شدن یک پاسگاه دیپلماتیک آمریکا در چین منعقد کند اما  در میان وخیم تر شدن روابط میان وزیر امور خارجه و دموکرات های مجلس این طرح لغو شد.

-دستاورد دیپلماتیک ناچیز: پمپئو در مورد ایران وسواس گونه عمل کرده است. دو هفته پیش، ایالات متحده در حالی که پمپئو تلاش می کرد تا تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند، متحمل "شکست دیپلماتیک شرم آور" در شورای امنیت ایالات متحده شد. همچنین اقدام وی در توسل به توافقی که رئیس جمهور دو سال پیش آن را کنار گذاشت، به شدت ریاکارانه است.

-فرسایش تدریجی وزارت خارجه: این موضوع از مدت ها قبل نیز وجود داشت اما پمپئو مشکل را بدتر کرده است. اکونومیست اخیراً وضعیت وزارت امور خارجه را ارزیابی کرده که نتایج آن ناامید کننده است. همچنین نظرسنجی کارکنان حاکی از آن است که اعتماد به نفس به رهبران بخش کاهش یافته است.

مشکل عمده این است که این روندها در دوسال گذشته ثابت بوده و باعث شده افراد نسبت به بی کفایتی و سوءاستفاده های روتین بی تفاوت و کرخت شوند.


 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند