سید جلال فیاضی نوشت: همین کاهش که می تواند منجر به کاهش حساسیت ها شوداین نگرانی رادامن می‌زند که در تعطیلات تاسوعا و عاشورا موج عظیمی از سفر زمینه‌های موج سوم کرونا را فراهم آورد.

حساسیت ومراقبت مردم در موج اول کرونا و البته محدودیت های اعمال شده از سوی ستاد ملی موجب مهار نسبی کوئید۱۹شد به طوری که میزان فوت بیماران به حدود ۳۰ نفر و ابتلای روزانه به کمتر از هزار نفر کاهش یافت. اما لغو محدودیت ها و کاهش حساسیت مردم و عدم پایبندی به الزامات پیشگیری، موج دوم را با علائم و ویژگی های پیچیده ترو سخت تری پدیدآورد و غم‌ها را افزون ساخت . به طوری که این بار ویروس وحشی ،برخی جوانان راهم به کام مرگ کشاند.  دوباره بیمارستانهاکه به حالت عادی برگشته بود_به بیماران کرونایی اختصاص یافت و مدافعان سلامت فراخوانده شدند .شاخص ها صعودی شدوزنجیره مجالس ترحیم جمع بیشتری از هموطنان ما را در سوگ عزیزانشان نشاندوحالا شیب کند نزولی بر نگرانی ها برای تکراراین چرخه می افزاید. خوشبختانه مراسم عزاداری سیدالشهدا علیه السلام در اغلب نقاط کشور با رعایت کامل مراقبتهای بهداشتی برگزار می شود و هیئت‌ها شور حسینی را با مراقبت زینبی توام کرده اند تا هیچکس صرفاً به خاطر حضور در مجلس عزای سیدالشهدا گرفتاربیماری نشود.این پایبندی ها با حساسیت بیشتردر حال فراگیری است . اما سفر در روزهای تعطیل می تواندثمره تلاش های هفته های اخیر را بر بادداده و بار دیگر کشور را در معرض موج سوم قرار دهد به ویژه اینکه از آغاز فصل پاییزادغام دو‌ اپیدمی کرونا وآنفولانزااوضاع را پیچیده تر خواهد کرد.

در این میان اکتفابه توصیه برای پرهیز از سفر در ایام تعطیلی به تنهایی نمی‌تواندکارساز باشد. به نظر می رسد ستاد ملی کرونا بایدبرای برخی از مناطق کشور که هم در وضعیت قرمز هستند و هم احتمال سفر به این شهرها بیشتر است محدودیت ها و ممنوعیت هایی را تصویب کند. از جمله مراکززیارتی نظیر مشهد و نیز شهرهای شمالی کشور که محتمل‌ترین مقاصد سفر هستند باید مشمول این محدودیت ها شوند. چنان که سفر به کربلا تا ۱۳ محرم ممنوع شده است تازائران سوگوار به خاطر ازدحام عظیم جمعیت در معرض خطر قرار نگیرند.

انتظار می‌رود هموطنان عزیز و عزاداران حسینی بخاطر حفظ سلامت خودو عزیزانشان  امسال تاسوعا و عاشورا در شهر خود سوگواری کنند وازسفر به شهرهای زیارتی از جمله مشهد که هنوز در وضعیت قرمزاست به توجه جدی پرهیز کنند وبرای این سفرها محدودیتهای قانونی نیز اعمال شود.

 در شرایط کنونی معلوم نیست سفرها به «سلامت» ختم شودبلکه ممکن است برخی از سفرها ختم به «قیامت »گردد؛ مراقبت کنیم!

 

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند