امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در مصاحبه‌ای که روز پنج‌شنبه در مجله "پاریس ماچ" منتشر شد، بیان کرد که اروپا باید با همه چیز روبرو شود و مسؤولیت‌هایش را برعهده بگیرد.

ماکرون که قرار است امروز (پنج‌شنبه) با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در قلعه برگانسون، واقع در شهر بورم-له-میموزا در جنوب شرقی کشور، اقامتگاه تابستانی روسای جمهور فرانسه، دیداری داشته باشد، گفت: "من با افزایش تنش موافق نیستم، ولی در عین حال من به دیپلماسی بی‌قدرت اعتقاد ندارم. ما سیگنالی ارسال کردیم که نشان دهد همبستگی اروپا معنایی دارد".

رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه فعالیت‌های کشورهای مخالف ترکیه در دریای مدیترانه را "دزدی دریایی" توصیف کرد، جایی که اکتشاف یکجانبه هیدروکربن توسط آنکارا باعث ایجاد تنش‌های جدی به ویژه با یونان که ادعای این منطقه را دارد، شده است. بدون نام بردن از ماکرون، در شرایطی که روابط بین آنکارا و پاریس کاهش یافته است، اردوغان همچنین به فرانسه حمله کرد.

هفته گذشته فرانسه اعلام کرد که دو ناو و دو هواپیما را به عنوان نشانه حمایت از آتن به شرق مدیترانه اعزام کرده است و این موجب تحریک دولت آلمان شد، اگرچه کاخ الیزه تاکید کرد که "هیچ تضاد اساسی" وجود ندارد. با این حال، اردوغان گفت که او آماده گفت‌وگو است و تأکید کرد که از مخاطبان خود انتظار دارد تا "گام‌هایی که می‌توانند تنش‌ها را کاهش دهند" بردارند.

رئیس جمهوری فرانسه خاطرنشان کرد: "فرانسه یک قدرت در مدیترانه است و تأیید می‌کند که یک رابطه بی‌بدیل با ترکیه ندارد".

وی با اشاره به اینکه او یکی از تنها رهبران اروپایی است که با اردوغان در سال‌های اخیر، در ژانویه سال ۲۰۱۸ در پاریس دیدار کرده است، بیان کرد: افراد زیادی از این اقدام من انتقاد کردند.

ماکرون همچنین اظهار کرد: "او مطمئناً یکی از رهبرانی است که بیشترین وقت را در گفت‌وگو با او سپری کردم. من خودم در سپتامبر ۲۰۱۸ در استانبول دوبار به دیدن او رفتم و ابتکار اجلاس مشترک فرانسه، آلمان و انگلیس با ترکیه را در لندن در دسامبر ۲۰۱۹ دادم".

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند