رضا افتخار کارشناس ارشد علوم بهداشتی در تغذیه با توجه به شیوع ویروس کرونا و قرنطینه خانگی گفت: این ویروس فراگیر که در جهان رخ داده است باعث خانه نشین شدن بسیاری از افراد شده که تاثیراتی همچون چاقی و اضافه وزن دارد  که در این افراد شیوع بیشتری داشته است.

او با اشاره به مطالعات انجام شده افزود: میزان ابتلا ویروس کرونا به افرادی که اضافه وزن دارند گسترش بیشتری داشته است، بعضی از افراد هم هستند که نمایه توده بدنی آن‌ها کمتر از ۲۵ قرار دارند میزان شیوع آن‌ها کمتر است. با بررسی آزمایشات به این نتیجه رسیدند که میزان ابتلا در بدن آن‌ها نسبت به افرادی که اضافه وزن داشتند کمتر بوده است.

کارشناس تغذیه علت ابتلا کرونا را در افرادی که اضافه وزن دارند را بررسی کرد و ادامه داد: چاقی یک بیماری مزمن محسوب میشود و همین دلیل باعث ایجاد تسریع به عفونت‌ها میشود که مقاومت بدن در برابر عفونت‌ها ضعیف‌تر خواهد شد.

افتخار با اشاره به توصیه‌های غذایی سالم در دوران قرنطینه خانگی بیان کرد: در بین ایرانی‌ها در هرم گروه غذایی بیشترین استفاده از غلات است، اما متاسفانه استفاده کمتری در گروه سبزیجات و میوه‌ها و لبنیات انجام میشود، افراد باید این سه گروه را در استفاده برنامه غذایی روزانه به خصوص میان وعده‌ها بگذارند.

او تصریح کرد: استفاده از مغزی جات و خوردن عسل در روز باعث ایجاد ایمنی بدن و تقویت سیستم دفاعی فرد میشود. همچنین با نزدیک شدن فصل پاییز غذا‌هایی که در بدن سم زدایی میکنند مانند تربچه، سیر، پیاز استفاده از آن‌ها احتمال جلوگیری از ویروس‌ها را کاهش می‌دهد و باعث ایجاد تقویت سیستم دفاعی بدن خواهد شد.

کارشناس تغذیه با بیان اینکه در قرنطینه افراد کمتر ریزه خواری کنند تاکید کرد: تعداد میان وعده‌ها در روز علاوه بر سه وعده اصلی افزایش دهیم و بیشترین استفاده از گروه سبزیجات، میوه جات، و لبنیات را داشته باشیم و از سری غذا‌های مضر همچون فست فود و تنقلات را محدود کنیم.

افتخار با توجه به کنترل وزن در قرنطینه اظهار کرد: افراد باید سعی کنند از غذا‌های پرکالری مانند فست فود ها، شیرینی‌ها و شکلات‌ها و تنقلات دوری کنند، چون ذخیره چربی را در بدن افراد افزایش می‌دهند. افراد باید مغادیر استفاده از غذا خوردن را برای خود مشخص، و ثابت مصرف کنند. نکته جالب در کاهش وزن این است که استفاده از چنگال در حین غذا خوردن باعث کاهش تعداد دفعات آن خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند