بنابر اعلام المیادین، آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل در بیانیه ای ابراز امیدواری کرد این توافق در رسیدن به راهکاری برای حل اختلاف فلسطین و اسرائیل بر اساس راهکار دو کشوری سهیم باشد.

سخنگوی گوترش به نقل از وی اعلام کرد که دبیرکل سازمان ملل از این توافق استقبال می کند و امیدوار است که این توافق فرصتی را برای رهبران اسرائیلی و فلسطینی برای ورود مجدد به ذاکرات جدی در تحقق راهکاری برای صلح براساس قطعنامه های شورای امنیت و قوانین بین المللی فراهم کند.

دولت فرانسه از توافق عربی سازی روابط بین رژیم صهیونیستی و امارات و از تصمیمی که این رژیم در چارچوب توافق گرفته و متعهد شده طرح الحاق را تعلیق کند، استقبال کرد.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد، تصمیم مقامات اسرائیل گامی "مثبت" است که باید به اقدامی نهایی تبدیل شود.

دولت بحرین هم در بیانیه‌ای به امارات و رهبری "حکیمانه" آن اعلام دستیابی به توافقی که طرح الحاق را متوقف می کند و نیز اتخاذ اقداماتی که فرصت های رسیدن به صلح در خاورمیانه را "تقویت" می کند، تبریک گفت.

در این بیانیه آمده است که بحرین از تلاش های دیپلماتیک امارات قدردانی می کند و این اقدام "تاریخی" به تحکیم ثبات و صلح در منطقه "کمک" خواهد کرد.

در ادامه این بیانیه آمده است، بحرین همچنین از تلاش های آمریکا برای دستیابی به این توافق "تاریخی" در راستای تمایلش برای "تحکیم ستون های امنیت و صلح و ثبات" در سراسر جهان قدردانی می کند. بحرین امیدوار است تلاش برای دستیابی به راه حل عادلانه و جامع برای درگیری فلسطین و اسرائیل ادامه داشته باشد.

ایمن الصفدی، وزیر خارجه اردن نیز اعلام کرد، توافق عادی سازی روابط میان اسراییل و امارات با میانجیگری آمریکا به اقدامات بعدی رژیم صهیونیستی درخصوص مساله فلسطین مرتبط خواهد بود.

همچنین دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسرائیل اعلام کرد، طرح الحاق کنار گذاشته نشده است.

وی افزود: بیانیه با عنایت طرف های ذیربط انتخاب شده است و تعلیق طرح الحاق موقت است و کاملا کنار گذاشته نمی شود. همانطور که ترامپ اعلام کرده در هفته های آینده توافقنامه‌های صلح بیشتری به امضا خواهد رسید.

جنبش مقاومت اسلامی (حماس) توافق صلح میان رژیم صهیونیستی و امارات را محکوم و آن را خنجر خیانت از پشت به ملت فلسطین اعلام کرد.

این جنبش در بیانیه خود اعلام کرد، این اقدام بزدلانه تجاوز آشکار به حقوق دینی، ملی و تاریخی فلسطین و خنجر خیانت از پشت به ملت فلسطین و گروههای مقاومت،  تلاش بیهوده برای تاثیر گذاشتن بر مسیر مقاومت است که برای بیرون راندن و شکست اشغالگر و دستیابی به حقوق ملی ثابت تلاش می کند.

در ادامه این بیانیه آمده است که این توافق خروج از توافق عربی اسلامی و ضربه به امنیت ملی عربی، تجاوز به اراده ملت های عربی اسلامی و گروههای پایبند به فلسطین و مقدسات اسلامی و مسیحی آن است.

حماس اعلام کرد، توافق صلح میان رژیم صهیونیستی و امارات اوج فروپاشی و انحطاط ملی و اخلاقی حاکمان این کشور است که تنها ثمره آن ناامیدی است زیرا دشمن صهیونیستی هرگز یار و یاور آنها نخواهد بود و به زودی خواهند دانست که خروج از آغوش امت اسلامی و عربی و ملتهایش و پناه بردن به رژیم صهیونیستی تنها خودکشی سیاسی و ملی است.

در ادامه این بیانیه آمده است که هدف امارات از این توافق کمک به گروهها و احزاب راستگرای دولت صهیونیستی و آمریکا و به ضرر حقوق ملی فلسطین است و سرنوشت این موضع گیری و توافق امارات مانند بسیاری از توافقنامه ها، زباله دان تاریخ خواهد بود و صفحه ای تیره در تاریخ حاکمان ابوظبی ثبت خواهد کرد.

حماس از امت عربی اسلامی خواست به اصول ملی و حقوق مشروع فلسطین پایبند باشند.

حنان عشراوی، عضو کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین نیز در واکنش به توافق در توییتی خطاب به محمد بن زاید آل نهیان، حاکم فعلی امارات نوشت: لطفا به ما خوبی نکن ما برگ انجیر کسی نیستیم.

این اظهارات عشراوی پاسخ به ادعای امارات است که توافق صلح میان رژیم صهیونیستی و امارات طرح الحاق را متوقف کرده است.

عشراوی خطاب به بن زاید نوشت: شاید تو از به سرقت رفتن کشورت رنج نکشیده باشی، درد زندگی در اسارت اشغالگر را هرگز نچشیده باشی، هرگز تخریب منزلی یا قتل دوستانت را شاهد نبوده باشی و هرگز دوستانت تو را نفروخته باشند.

نبیل ابوردینه، سخنگوی ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین در بیانیه‌ای که آن را در تلویزیون قرائت کرد، توافق صلح میان رژیم صهیونیستی و امارات را نابودی ابتکارعمل صلح عرب، خیانت به قدس، مسجد الاقصی و تصمیمات نشست های عربی اسلامی، قوانین بین المللی و تجاوز به ملت فلسطین است.

جمال محیسن، عضو کمیته مرکزی فتح نیز اعلام کرد،اقدام رهبری امارات خروج از اجماع عربی است که تمامی سران غرب آن را پذیرفته اند و ضربه به ابتکار عمل صلح عربی است.

وی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، یکی از مهمترین بندهای طرح صلح عربی بر این امر تصریح دارد که عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی تنها پس از تشکیل کشور مستقل فلسطین در مرزهای چهارم ژوئن ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی و دستیابی به راه حل عادلانه برای آوارگان فلسطینی طبق قطعنامه‌های مشروع بین المللی است‌.

المحیسن از جهان عرب خواست علیه این اقدامات امارات که اجماع عربی را زیر پا گذاشته، اقدامات تنبیهی اتخاذ کنند.

وی تاکید کرد، توافق امارات به نفع ملت فلسطین نیست، این عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی نیست که جنایت های رژیم را متوقف کند بلکه برعکس تشویق اشغالگر و دادن پاداش به او به خاطر جنایت هایش در حق ملت فلسطین است. این توافق تثبیت اشغالگر و شهرک سازی به ضرر ملت فلسطین و منافع، آینده و حقوق ملی اش است که در سطح بین المللی و عربی به آن اذعان شده است.

کتائب حزب‌الله عراق: آزادی فلسطین اشغالی بدست نیروهای مقاومت نزدیک است، از این پس برخورد ما با امارات همانند برخورد ما با رژیم صهیونیستی خواهد بود.

یاسین اکتای، مشاور رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز توافق رژیم صهیونیستی و امارات برای برقراری روابط رسمی را دور زدن ابتکارعمل صلح عربی، نقض حقوق ملت فلسطین و باطل و بی معنی دانست.

وی افزود، در حقیقت امارات مدتهاست که چه برای فلسطین یا قدس اشغالی یا جهان عرب دستورکار نیکویی ندارد. این توافق امارات را بیش از پیش از جهان عربی اسلامی جدا خواهد کرد به همین دلیل توافق مورد نظر ارزشی نداشته و باطل است.

اکتای ادامه داد: توافقنامه ها تنها ابزاری برای خریدن وقت برای رژیم صهیونیستی است. قبول این توافقنامه ها تعلیق موقت طرح الحاق بخش هایی از کرانه باختری است و با اجرای برنامه های توافقنامه ها اهداف واقعی آنها مشخص می شود.

 محمدعلی الحوثی، رئیس شورای عالی انقلاب یمن با درخواست برای تحریم تجاری یمن اعلام کرد، توافق اماراتی اسرائیلی خیانت به آرمان فلسطین و شهدای این آرمان و تأکیدی بر این موضوع است که جنگ‌های که امارات در آنها حاضر است در جهت اجرای سیاست‌های آمریکاست.

شورای قبائل یمن هم با شدیدترین عبارات توافق اماراتی صهیونیستی را محکوم کرد.

 محمد عماری، عضو دولت وفاق لیبی نیز گفت: توافق عادی سازی اماراتی اسرائیلی خیانتی قابل پیش بینی از امارات بود.

 حزب  کنگره سراسری یمن هم این توافق را محکوم کرد.

عبدالوهاب المحبشی، عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن گفت: عربستان رکن اساسی پروژه عادی سازی روابط کشورهای عربی با صهیونیست‌ها است و در این زمینه از امارات بدتر است.

شیخ خالد الملا، رئیس شورای علمای عراق در این باره گفت: ابتلای امت اسلامی به ناامیدی روز به روز بیشتر می‌شود، وقتی که اشغالگر و قاتل فلسطینیان به دوست و متحد تبدیل می‌شود و بسیج شدن علیه مردان وفادار امت از طریق درخواست خلع‌سلاح مقاومت افزایش می‌یابد. وای بر کسانی که با اسرائیل رابطه برقرار می‌کنند  و وای بر کسانی که مقدسات و ارزش‌های امت را کوچک می‌کنند و آرمان‌های اسلام را می‌فروشند.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند