بیل گیتس، بنیانگذار شرکت ماکروسافت اعلام کرد به احتمال زیاد نسخه اولیه واکسن کرونا به میزان کافی موثر نخواهد بود.

بر این اساس، گیتس هشدار داد: حتی اگر توسعه واکسن سرعت بیشتری پیدا کند، نسخه اولیه که شرکت‌های داروسازی به بازار عرضه خواهند کرد موثرترین واکسن کووید ۱۹ نخواهد بود. به نظر می‌رسد ما برای رسیدن به نسخه کارآمد واکسن کرونا به زمان بیشتری نیازمندیم.

او بیان کرد: واکسن ابتدایی که به بازار عرضه خواهد شد از جنبه ایجاد ایمنی در مقابل ویروس و نیز بحث جلوگیری از انتقال آن، نسخه ایده آل نخواهد بود و ایمنی بلند مدت ایجاد نخواهد کرد.

این میلیاردر ۶۴ ساله تاکید کرد: نسخه ابتدایی واکسن تنها می‌تواند باعث توقف موقت موج اول شیوع ویروس کرونا در کشور‌های ثروتمند شود.

بیل گیتس همچنین نسبت به توزیع ناعادلانه واکسن کرونا و احتمال فروش آن تنها در کشور‌های ثروتمند هشدار داد.

بیشتر بخوانید

شرکت جسورانه وزیر بهداشت امارات در آزمایش واکسن کرونا

۱۵۰ گروه داروسازی در جهان در حال تحقیق بر روی واکسن کرونا هستند. از این میان، ۲۵ واکسن به مرحله آزمایش انسانی رسیده است. محققان دانشگاه آکسفورد پیش‌تر اعلام کرده بودند واکسن ساخت انگلیس تنها ۷۳ روز در افراد ایجاد مقاومت می‌کند. تحقیقات همچنین نشان داده است برخی مبتلایان به ویروس کرونا پس از چند ماه دوباره به آن مبتلا شده اند. سازمان جهانی بهداشت برآورد کرده است نسخه ابتدایی واکسن کرونا احتمالا اوایل سال ۲۰۲۱ به بازار عرضه خواهد شد.

تاکنون ۱۸ میلیون و ۷۵۰ هزار تن در جهان به ویروس کرونا آلوده شده اند. از این میان، ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تن بهبودی خود را بازیافته اند و ۷۰۶ هزار تن جان خود را از دست داده اند. سازمان جهانی بهداشت از مردم خواسته است تا زمان کشف واکسن موثر برای مقابله با کرونا، در اماکن عمومی فاصله اجتماعی را رعایت کرده و از ماسک استفاده کنند.

 

این مطلب برایم مفید است
390 نفر این پست را پسندیده اند