براساس اعلام روزنامه واشنگتن پست، یک مقام بلندپایه و پیشین دولت آمریکا به صراحت اعلام کرد که واشنگتن در اجرای سیاست «فشار حداکثری بر ایران» شکست خورده است.

این مقام بلندپایه که به شرط عدم افشای نامش با روزنامه واشنگتن پست گفتگو کرد، مدعی شد: «ایران در حال نقض محدودیتها بر غنی سازی، انباشت [اورانیوم] و توسعه یک سامانه عرضه است. بر حسب تمام داده های تجربی، وضعیت بسیار بدتر از زمان [پایبندی آمریکا به توافق هسته ای ایران] است و آنها [ایران] به طور قابل توجهی اقدامات بد خود را افزایش داده اند».

به گفته این مقام سابق دولت واشنگتن، «برایان هوک» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران ظرف چند ماه گذشته با سفر به کشورهای مختلف جهان تلاش کرده است تا حمایت جامعه جهانی را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران جلب کند.

وی در ادامه می افزاید که «سیاست دولت واشنگتن اعمال فشار اقتصادی، انزوای دیپلماتیک و تهدید معتبر نیروی نظامی برای دفاع از منافع آمریکا بود تا ایران را به میز مذاکره بازگرداند».

این مقام آمریکایی با اشاره به اینکه تحریمها صنعت نفت ایران را به عنوان منبع اولیه درآمد کشور با محدودیتهای جدی مواجه کرده است، گفت که تهران به پیشبرد برنامه موشک بالستیک خود و حمایت از نائبانش در سوریه، یمن، لبنان و هر منطقه دیگر ادامه می دهد.

به زغم این مقام آمریکایی، «آیا آمریکا کاری به غیر از وارد کردن خسارت جدی به اقتصاد ایران انجام داده است؟ اگر آن یک استراتژی بود، پس آن را بازبینی کنید. اگر این استراتژی برای جلوگیری از دستیابی ایران به یک سلاح هسته ای بود، [باید گفت که] ایران گامهای بیشتری برداشته است».

 

این مطلب برایم مفید است
19 نفر این پست را پسندیده اند