علیرضا بیرانوند دروازه بان تیم ملی فوتبال ایران و تیم آنتورپ که به تازگی خریداری شده است سرگذشت عجیب و به اصطلاح "هالیوودی" داشته است.  بیرانوند دروازه بان ۱۹۴ سانتیمتری می گوید در ایدان فیلم زندگی او در حال ساخت است.

او قرار بود پیشتر راهی بلژیک شود ولی به دلیل محدودیت های اعمال شده به خاطر شیوع کرونا نتوانست از کشور خود خارج شود تا اینکه در نهایت توانست بدون همسر و دو فرزند خود فعلا راهی بلژیک شود و بعد از دو هفته قرنطینه، تمرینات خود را در آنتورپ شروع کند. 

علیرضا بیرانوند درباره شرایط خود گفت: برای اینکه یک دروازه بان شوم مجبور شدم موانع بسیاری را بر طرف کنم. من از یک خانواده عشایری هستم که گوسفندها را پرورش می دادند. پدر من می خواست که من راه او را دنبال کنم و فوتبال بازی کردن را اتلاف وقت می دانست. من این قدر شیفته فوتبال بودم که برای رسیدن به هدفم وقتی دوازده سال داشتم از خانه فرار کردم و ۶۰۰ کیلومتر از آن فاصله گرفتم. بنابراین به تهران رسیدم؛ جایی که می توانستم به یک باشگاه سطح خوب بپیوندم. با این حال اصلا شرایط آسان نبود. من به عنوان یک پسر کوچک ناگهان مجبور شدم زندگی خود را رها کنم. علاوه بر فوتبال، من همه کارهایی که بشود فکر کرد را انجام دادم.

بیرانوند ادامه داد: در کارواش و پیتزا فروشی کار کردم و همانجا هم می خوابیدم چون جایی برای خواب نداشتم و در کنارش فوتبال هم بازی می کردم. الان پدر من می گوید او باعث شده که من به این موفقیت برسم (باخنده). پدرم الان خیلی به من افتخار می کند و فهمید که با فوتبال نیز می توانم آینده درخشانی برای خود داشته باشم.

او در ادامه و در راه موفقیت توانست راهی تیم بزرگ پرسپولیس شود و چهار بار قهرمانی در لیگ برتر ایران را تجربه کند. اکنون کسی در ایران نیست که او را نشناسد و او توانسته از محبوبیت بالایی برخوردار شود. 

او درباره درخشش در جام جهانی روسیه گفت: بعد از قرعه کشی جام جهانی و قرار گرفتن ایدان در گروهی دشوار خیلی شوخی علیه من ساخته شد و من هم قبل از جام جهانی با رونالدو شوخی کردم. این مسائل البته چیز بدی نیست ولی فشار زیادی روی من آورد و در نهایت وقتی پنالتی کریستیانو رونالدو بهترین بازیکن جهان را مهار کردم خیلی احساس سبکی کردم. در واقع وقتی از ۱۱ متری رونالدو را دیدم که پشت توپ است به خودم گفتم حق ناکام شدن ندارم.

دروازه‌بان ایرانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از خیلی جهات برای خیلی ها در ایران الهام بخش هستم و باید بتوانم از عهده وظایف خود بربیایم. خوشحالم که فیلم زندگی من در ایران ساخته می شود و کنجکاو هستم آن فیلم را ببینم و نتیجه اش را متوجه شوم.

دروازه‌بان ایرانی اضافه کرد: من بعد از جام جهانی روسیه تصمیم داشتم در اروپا بازی کنم ولی آن زمان باشگاه پرسپولیس اجازه نداد و ماندم. در ایران با مارک ویلموتس خیلی کار نکردم ولی در همان مدت هم ارتباط خوبی با هم داشتیم. او من را به رفتن به فوتبال اروپا تشویق کرد و از اینکه من را با بزرگانی چون تیبو کورتوا و مینیوله مقایسه کرد به خود بالیدم چون لذت بخش است. 

تا حدودی به درخواست مارک ویلموتس، بیرانوند اکنون در بلژیک است. 

او در پایان گفت: خنک به من پیشنهاد بازی داد ولی با پیشنهاد آنتورپ بیشتر احساس راحتی کردم. با وجود دیر رسیدن من و موانع زبان، فکر می کنم بتوانم به سرعت تأثیر بگذارم. ما خواهیم دید که چه می شود. حداقل در رویاهای من هیچ محدودیتی وجود ندارد.

 

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند