آمریکا تهدید کرد درصورتی که برزیل با شرکت تکنولوژی چینی «هوآوی» قرارداد جدیدی ببندد با عواقب آن مواجه خواهد شد.

به نوشته روزنامه «سوث چاینا مورنینگ پست»، «تاد چاپمن» سفیر آمریکا در برزیل در مصاحبه‌ای گفت: «هر کشوری در قبال تصمیم‌گیری‌های خود مسئول است.»

وی همچنین برای ترغیب برزیل به عدم استفاده از نسل پنجم اینترنت هوآوی گفت، دولت آمریکا به آن دسته از متحدانش که زیرساخت‌های ارتباطی خود را از «منابع قابل اطمینان» تأمین کنند کمک مالی خواهد کرد.

این در حالی است که هوآوی به برزیل هشدار داده است درصورتی که این کشور دربرابر فشارهای آمریکا تسلیم شود، متحمل سال‌ها تأخیر در بهره‌مندی از فناوری‌های جدید ارتباطی خواهد شد.

در حال حاضر اپراتورهای ارتباطی برزیل بخش قابل توجهی از زیرساخت‌های خود را با استفاده از تجهیزات هوآوی فراهم کرده‌اند.

طی ماههای گذشته آمریکا برای مقابله با چین مجموعه‌ای از اقدامات را علیه پکن در دستور کار قرار داده است. افزایش تعرفه‌ها و جنگ تجاری، اعمال تحریم علیه شرکتهای بزرگ چینی از جمله هوآوی از جمله تلاشهای کاخ سفید در راستای راهبرد افزایش فشارها علیه پکن بوده است.

آمریکا پیش از این توانسته بود از طریق تهدید به تحریم‌های سنگین، انگلیس را متقاعد کند قرارداد خود با شرکت هوآوی را لغو کند.

«لیو شیائومینگ» سفیر چین در انگلیس هفته گذشته در واکنش به این اقدام گفت: «روز تیره‌تری برای بریتانیا رقم زده شد زیرا شما فرصت پیشرو بودن را از دست دادید».

این مطلب برایم مفید است
26 نفر این پست را پسندیده اند