به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین به خبرنگاران اظهار داشت: ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه هرگز هیچگونه ابتکار عمل و هیچگونه تمایلی به منظور از سرگیری شرکت روسیه در گروه هفت مطرح نکرده و هیچ اقدام دیگری هم در این راستا صورت نداده است.

او بیان داشت: روسیه به دنبال پیوستن به گروه هفت نیست. به عبارت دیگر ما مکررا گفته‌ایم کاملا از کارایی فرمت گروه ۲۰ رضایت داریم و معتقدیم که این فرمت بهتر واقعیات اقتصادی مدرن را برآورده ساخته و مراکز جهانی توسعه اقتصادی را در نظر می گیرد.

این اظهارات سخنگوی کرملین بعد از آن مطرح شدند که هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان تاکید کرد، روسیه نمی‌تواند تا زمانی که بحران اوکراین حل نشده مجددا به گروه هفت باز گردد.

پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفته بود که آمریکا نشست گروه هفت را که در ابتدا قرار بود ماه ژوئن برگزار شود تا ماه سپتامبر به تعویق می‌اندازد و قصد دارد از رهبران روسیه، هند، استرالیا و کره جنوبی به منظور انرژی پیدا کردن دوباره این "گروه بسیار منسوخ شده از کشورها" دعوت کند. طبق گفته رئیس جمهور آمریکا، او معتقد است که گروه هفت به شکل مناسبی آنچه در جهان در جریان است را منعکس نمی‌کند.

روسیه در سال ۱۹۹۸ به گروه هفت ملحق شده و آن را تبدیل به گروه هشت کرد اما در سال ۲۰۱۴ به دلیل اختلاف اعضای این گروه با مسکو به دلیل بحران اوکراین و الحاق شبه جزیره کریمه، از این گروه کنار گذاشته شد.

 

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند