به گزارش العهد، «ناصیف حتی» وزیر خارجه لبنان، امروز شنبه، به اقدام اخیر جنگنده‌های آمریکایی در ایجاد مزاحمت برای هواپیمای مسافربری کشورمان بر فراز سوریه واکنش نشان داد.

وی در این باره گفت: ما به عنوان وزارت خارجه لبنان به شدت معترض هستیم و هرگونه تعرض به هواپیمای مسافربری را محکوم می کنیم زیرا هر گونه تعرضی، جان غیرنظامیان را به خطر می اندازد. 

وزیر خارجه لبنان بیان کرد: هر گونه رهگیری هواپیمای مسافربری از سوی جنگنده ها، مردود است. لبنان به معیارها پایبند است و بر موضع خود در احترام به قوانین بین المللی تاکید دارد. تلاشهایی از این قبیل یعنی تعرض و تعدی به هواپیماهای مسافربری محکوم و مردود است. اگر در این هواپیما، لبنانی هم وجود نداشت باز هم ما اعتراض می کردیم و حضور لبنانی ها در این هواپیما موضع ما را قوی تر می کند. موضوع سیاسی نیست بلکه به معیارها و قوانین بین المللی مربوط است.

وزیر خارجه لبنان در ادامه درباره تمدید ماموریت نیروهای یونیفل در جنوب لبنان هم گفت: برخی تلاشها از سوی برخی برای بازنگری در ماموریت نیروهای یونیفل در جنوب لبنان وجود دارد که ما تاکید می کنیم که موضع ما بر مخالفت با هرگونه تغییر در ماموریت این نیروهاست و ما حمایت هایی از سوی برخی کشورها از جمله ایتالیا کسب کرده ایم به طوری که وزیران دفاع و خارجه ایتالیا بر پایبندی رم به عدم تغییر در ماموریت نیروهای یونیفل تاکید کرده اند.

وی تاکید کرد: برقراری امنیت و ثبات در جنوب فقط به نفع لبنانی ها نیست بلکه به منفعت کل منطقه و جهان است. همکاری مستمری میان ارتش لبنان و یونیفل وجود دارد.

وزیر خارجه لبنان در پایان درباره تبعات طرح الحاق کرانه باختری و دره رود اردن که رژیم صهیونیستی به دنبال آن است، هم هشدار داد.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند