رویترز گزارش داد، خبرنگاران و افراد حاضر در اطراف کنسولگری چین در شهر هیوستون ایالت تگزاس آمریکا بامداد شنبه (عصر جمعه به وقت محلی) شاهد ورود چند فرد ناشناس به زور از طریق درِ پشتی این کنسولگری به داخل آن بودند.

شاهدان گفته‌اند که یکی از این افراد ظاهرا «کلیف سیگرووز» مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در امور ماموریت‌های خارجی بوده، اما هیچ یک از این افراد به پرسش خبرنگاران درباره هویتشان پاسخی ندادند.

خبرگزاری رویترز گفت که یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در تماس این خبرگزاری برای توضیح پیرامون این حادثه، از پاسخگویی خودداری کرده است.

براساس این گزارش، پس از آنکه این افراد درِ پشتی کنسولگری چین را باز کرده و وارد ساختمان شده‌اند، دو تن از اعضای اداره امنیت دیپلماتیک وزارت خارجه آمریکا رسیده و در مقابل درب به عنوان محافظ ایستاده‌اند. این دو نفر نیز پاسخی به پرسش‌های خبرنگاران نداده‌اند.

سفارت چین در واشنگتن نیز پاسخگوی تماس خبرگزاری رویترز در این باره نبوده است.

آمریکا روز چهارشنبه ۷۲ ساعت به چین مهلت داد تا کنسولگری خود در هوستون تگزاس را تعطیل کند. آخرین کارکنان این کنسولگری، به گفته خبرگزاری رویترز، ساعات ۴ بعدازظهر به وقت محلی کم پیش از ورود افراد ناشناس ساختمان را ترک کرده‌اند.

پکن نیز روز جمعه در اقدامی مشابه از واشنگتن خواست تا کنسولگری این کشور را در چنگدو تعطیل کند.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند