یونهاپ گزارش داد، این اظهارات پس از آن مطرح شد که یک روزنامه محلی گزارش کرد وزارت اتحاد مجدد کره جنوبی درخواست فرماندهی سازمان ملل را برای برگزاری این مراسم در "خانه صلح یا آزادی" واقع در روستای مرزی پانمونجوم برای بزرگداشت شصت و هفتمین سالگرد پایان جنگ دو کره رد کرده است.

این مقام مسئول در وزارت اتحاد مجدد دو کره گفت: ما پس از ارزیابی‌های دقیق مربوط به کروناویروس و روابط اخیر بین دو کره این درخواست را رد کردیم.

وی همچنین به این مساله اشاره کرد که عدم تایید این درخواست از سوی وزارت خانه مذکور به دلایل مشابهی است که جلوی از سرگیری برنامه گشت و گذار در این روستا را می‌گیرد و آن را به تعویق می‌اندازد.

برنامه‌های گشت و گذار در این روستای مرزی قرار بود در فوریه و برای دیپلمات‌های مستقر در سئول و خانواده‌های جدا افتاده در دو کره برگزار شود که به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو شد.

فرماندهی سازمان ملل با تایید رد درخواست از سوی دولت سئول در بیانیه‌ای اعلام کرد، تصمیم گرفته شد تا این مراسم در یک مکان دیگر در پانمونجوم برگزار شود. این مراسم برای سالگرد پایان جنگ دو کره بیش از ۶۰ سال در این روستای مرزی برگزار شده است. محل دقیق برگزاری این مراسم هنوز مشخص نشده است و باید فاکتورهای زیادی در نظر گرفته شود.

این فرماندهی مستقر در آمریکا امور پانمونجوم و منطقه غیرنظامی شده مرزی را در دست دارد و آتش بس بین دو کره را اجرایی می‌کند. ساختمان چهار طبقه خانه آزادی در ۱۹۹۸ ساخته شده و برای ارتباطات با کره شمالی مورد استفاده قرار گرفته است و مدیریت آن با دولت سئول است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند