به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، کانیه وست، رپر، تهیه‌کننده موسیقی و طراح مد آمریکایی که پیش از این رسما اعلام کرده بود برای انتخابات ریاست‌ جمهوری ماه نوامبر در ایالات متحده نامزد خواهد شد اما اخباری از انصراف او وجود داشت، در نخستین گردهمایی انتخاباتی‌ خود تصویری متفاوت از خود را به نمایش گذاشت.

صحبت‌های او عصبانیت عده‌ای را هم برانگیخت، خصوصا وقتی که راجع به هریت تابمن، فعال سیاسی و طرفدار ملغی کردن بردگی در قرن نوزدهم نظر داد. خانم تابمن که خودش در بردگی به دنیا آمده بود، موفق شده بود از بردگی فرار کند، ولی زندگی‌اش را برای آزادی سایر برده‌ها به خطر انداخت.

 وست در مورد تابمن گفت که او "هیچوقت بطور واقعی برده‎ها را آزاد نکرد، او فقط باعث شد که برده‌ها بعدا بروند و برای سفیدپوستان دیگری کار کنند".

وست ۴۳ ساله در این گردهمایی که به نظر می‌رسید تصمیم‌های سیاسی در لحظه می‌گیرد چند رجزخوانی هم کرد، از جمله در مورد سقط جنین. او زمانی که درباره سقط جنین صحبت کرد به گریه افتاد و گفت که والدینش تصمیم به سقط او داشته‌اند.

او در جمع صدها نفر از هوادارانش گفت: «پدرم از مادرم خواسته بود که من را سقط کند اما مادرم جان من را نجات داد. ممکن بود کانیه وستی امروز در کار نباشد چرا که پدرم سرش شلوغ بود.»

این خواننده سرشناس که از هواداران دونالد ترامپ‌، رئیس جمهوری کنونی ایالات متحده به شمار می‌رود در ادامه و در شرایطی که با حالتی عجیب به گریه افتاده بود، افزود: «نزدیک بود همین بلا را سر دخترم بیاورم، نزدیک بود او را بکشم.»

وست به تصمیم مشترک خودش و همسرش کیم کارداشیان برای سقط جنین فرزند اولشان اشاره داشت. آنها بعدتر از این تصمیم منصرف شدند. کانیه وست گفت با وجود این معتقد است که سقط جنین باید قانونی باشد و باید از مادرانی که با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کنند، حمایت مالی صورت بگیرد.

صحبت‌های کانیه وست باعث شد عده‌ای هم نگران سلامت روانی او شوند.

پروفسور جیسون نیکلاس، استاد مطالعات آفریقایی آمریکایی دانشگاه مریلند به بی‌بی‌سی گفت نگران است که حضور بی‌برنامه کانیه وست به علت دوره "شیدایی" او باشد. او گفت که روانشناس نیست ولی می‌داند که وست در گذشته با مشکلات روانی دست و پنجه نرم کرده است.

وست تاکنون ۲۱ بار برنده جایزه معتبر گرمی شده است. او در سال ۲۰۱۵ در مراسم جوایز موسیقی ام‌تی‌وی اعلام کرد که قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری پنج سال بعد (۲۰۲۰) نامزد شود، اما در نوامبر سال پیش در جریان یک مراسم دیگر گفت تصمیمش را به تعویق انداخته است و می‌خواهد در سال ۲۰۲۴ نامزد انتخابات شود.

طرفدارانش فکر می‌کردند شاید این اعلام نامزدی ریاست‌جمهوری در لحظه آخر بیشتر ترفندی تبلیغاتی باشد. آنچه که در این گردهمایی هم اتفاق افتاد چندان کمکی به روشن شدن این موضوع نکرد و این سوال در بین طرفدارانش مطرح است که آیا نامزدی  وست برای ریاست‌جمهوری صادقانه است یا نه.

کانیه وست که چهارم ژوئیه (سه هفته پیش) قصدش برای نامزدی در انتخابات را اعلام کرد و این در حالی است که از وقت ثبت‌نام در فهرست نامزدها برای چند ایالت گذشته بود. وی برای اینکه بتواند نامش را در فهرست نامزدها برای ایالت کارولینای جنوبی ثبت کند، باید بتواند ۱۰ هزار امضا تا ظهر امروز (دوشنبه) به وقت آمریکا جمع‌آوری کند.

کانیه وست با این اقدامش، عملا به رقابت با دونالد ترامپ می‌پردازد، مردی که در گذشته بارها او را ستوده و حمایت کرده است. انتخابات پیش‌روی ریاست جمهوری آمریکا در عمل بین دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی، از حزب جمهوریخواه و جو بایدن نامزد حزب دموکرات خواهد بود.

به طور سنتی، هرگز یک نامزد مستقل نتوانسته است در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز شود و حضور شخصی همانند وست که حاشیه‌های بی‌شماری دارد، می‌تواند با هدف کاستن از آرای یک طرف به نفع طرف دیگر باشد و در این بین، بحث بر سر بایدن و ترامپ است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند