مشیرالحق عابدی ظهر امروز در نشست خبری اظهار داشت: خراسان جنوبی در تابستان ۹۸ رتبه دوم و در پاییز و زمستان آن سال رتبه اول بیکاری را در سطح کشور از آن خود کرده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: نرخ بیکاری استان در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل با ۴.۷ درصد کاهش از ۸.۷  درصد به ۴ درصد رسید و خراسان جنوبی از این حیث رتبه نخست کشوری را به خود اختصاص داد.

به گفته وی؛ افزایش اشتغال و کاهش بیکاری، به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی جوامع محسوب می‌شود و نرخ بیکاری از جمله شاخص‌هایی است که برای ارزیابی شرایط اقتصادی هر منطقه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی متذکر شد: مجموع تلاش‌هایی که از اواخر سال ۹۷ در حوزه اقتصادی و اشتغال استان انجام گرفت، موجب شد خراسان جنوبی کمترین نرخ بیکاری را در بهار امسال کسب کند که این موفقیت بسیار ارزشمند است.

عابدی افزایش چشمگیر در جذب اعتبارات ملی و تأثیر آن در تعدد پروژه‌های عمرانی را از مهمترین عوامل کسب این توفیق برشمرد و گفت: طرح‌های هاب منطقه‌ای شتر، ایجاد هزار هکتار گلخانه، واردات دام سبک و سنگین، توجه به محصولات استراتژیک کشاورزی و معدنی و همچنین اجرای پروژه‌های راه آهن، ۱۰ هزار واحد مسکن روستایی، توجه به مسائل زیربنایی و صد البته احیای طرح های صنعتی معطل مانده یا خارج شده از فاز تولید از مهمترین عوامل مؤثر در افزایش آمار اشتغال استان است.

وی یادآور شد: توجه به ظرفیت‌های استان و استفاده از توان شرکت‌های اقتصادی بزرگ کشور برای بهره برداری از این پتانسیل‌ها در راستای توسعه استان با تأکید بر استفاده از نیروهای بومی نیز در کسب این موفقیت تأثیر داشته است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی با اشاره به آخرین آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران اظهار داشت: بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد به طور کلی بخش خدمات با ۴۹.۷ درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده و بخش‌های صنعت با ۳۱.۸ و کشاورزی با۱۸.۶  درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند. 

عابدی ادامه داد: سهم شاغلان بخش کشاورزی در بهار ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۰.۳ درصد کاهش و سهم شاغلان بخش صنعت ۰.۳ درصد و خدمات ۰.۱ درصد افزایش داشته است.

وی درباره نتایج و پیامدهای این آمارها خاطرنشان کرد: این آمارها ضمن اینکه به شناخت وضعیت موجود نیروی کار به منظور تدوین برنامه‌های توسعه‌ای استان کمک می‌کند در نحوه توزیع منابع اعتباری در حوزه‌ها و دستگاه‌های مختلف نیز مؤثر است.

به گفته وی براساس گزارش مرکز آمار در بهار امسال، استان های خراسان جنوبی با نرخ ۴ درصد، اردبیل ۶ درصد، ایلام ۶.۵ درصد، فارس ۶.۶ درصد و خراسان رضوی ۷ درصد کمترین نرخ بیکاری را در فصل بهار ۹۹ به خود اختصاص داده‌اند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند