نخست وزیر انگلیس چهارشنبه بر ضرورت تداوم روابط کشورش با چین با وجود تلاش‌های رئیس جمهوری آمریکا تأکید کرد.

«بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس در این زمینه اظهار داشت: «ما به حفظ روابط سازنده با چین متعهد هستیم. تصمیم درباره شرکت هوآوی  این موضوع را تغییر نمی‌دهد.»

لندن علام کرده که قصد دارد خرید تجهیزات زیر ساخت نسل پنجم تلفن همراه را متوقف سازد و دلیل آن  نیز نگرانی‌های بلند مدت امنیتی  در امور مخابراتی است.

 «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا  بامداد چهارشنبه گفت که در رایزنی با بوریس جانسون او و دولتش را به ممنوع کردن مشارکت شرکت هوآوی در پروژه‌های زیرساخت نسل پنجم تلفن همراه قانع کرد.

او به خبرنگاران گفت: «ما کشورهای بسیاری را قانع کرده‌ایم و من شخصا بخش اعظم این کارها را انجام دادم و (گفتم) که از هوآوی استفاده نکنند چرا که از نظر ما این یک ریسک امنیتی دارد و نا ایمن است، یک خطر بزرگ امنیتی دارد».

وزارت خارجه چین در واکنش به این مسئله اعلام کرد، سخنان رئیس‌جمهور آمریکا درباره نقش او در اقناع انگلیس برای اعمال ممنوعیت علیه «هوآوی» نشان‌دهنده «دغل‌کاری سیاسی» است.

«مت هنکاک» وزیر بهداشت انگلیس نیز روز چهارشنبه ادعای رئیس‌جمهور آمریکا درخصوص علت انصراف لندن از عقد قرارداد با شرکت چینی «هوآوی» را تکذیب کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند