به نوشته روزنامه لبنانی الاخبار، به نظر می‌رسد که دو عامل اصلی در این رویکرد محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان نقش دارند: نخست اینکه وی تمایل دارد هرگونه عناصر قدرت ولو خارجی را که به نظرش می‌تواند تهدیدی برای به قدرت رسیدن وی باشد، از بین ببرد، دوم اینکه کشورش با بحران اقتصادی بی‌سابقه‌ای دست و پنجه نرم می‌کند که این بحران مسؤولان را واداشته تا به دنبال هر منبع نقدینگی برای تامین کسری بودجه‌ای باشند که پیش‌بینی می‌شود به بیش از دو برابر آن چیزی برسد که سال گذشته بود.

از این رو، آنطور که پایگاه اینتلیجنس آنلاین فرانسه گزارش داده است، بن سلمان تلاش می‌کند تا درآمدهای پنهان پسرعموهای خود در کشورهای غربی به خصوص در انگلیس و آمریکا را تحت تصرف خود درآورد.

طبق گزارش این پایگاه فرانسوی، مسؤولان عربستانی با تعدادی از شرکت‌های تخصصی جهت جستجوی درآمدهای خاندان ملک عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه سابق عربستان به ویژه درآمدها در صندوق‌های اعتباری مرتبط با دانشگاه علوم و فناوری ملک عبدالله قرارداد بسته‌اند.

پیشتر شرکت‌هایی که بیشترین سهم را از قراردادهای این دانشگاه داشتند، (به عنوان مثال شرکت بن لادن)، در معرض روند تسویه حساب‌هایی طی سال‌های گذشته قرار گرفتند که این روند در چارچوب کمپین "مبارزه با فسادی" انجام شد که بن سلمان هدایت آن را برعهده دارد.

همچنین چهار تن از فرزندان عبدالله که متعب، ترکی، فیصل و مشعل هستند، در سال ۲۰۱۷ در چارچوب همان کمپین بازداشت شدند و سپس آنها (به جز ترکی) بر اساس یک تسویه حساب مالی که متعب با مسؤولان منعقد کرد، آزاد شدند.

فقط این خانواده ملک عبدالله نیستند که در معرض دور جدید هجمه ولیعهد علیه رقبایش قرار دارند، بلکه در کنار آنها، همچنین اسامی به چشم می‌خورد که پیشتر از هجمه‌های پیشین نجات پیدا کرده بودند، همچون افراد وابسته به سلطان بن عبدالعزیز، ولیعهد اسبق عربستان.

طبق گزارش اینتلیجنس آنلاین؛ مسؤولان چند هفته قبل عبدالله الشهری، مشاور مالی سلطان و بازرگان سعودی را بازداشت کردند تا به واسطه او به اطلاعاتی درخصوص ثروت‌های انباشت شده وزیر دفاع اسبق در قراردادهای دولتی منعقد شده، دست یابند.

همان اتهام را مسؤولان در حال تدارک هستند تا علیه محمد بن نایف، ولیعهد سابق عربستان مطرح کنند مبنی بر این‌که به همراه عمویش احمد بن عبدالعزیز در اوایل ماه مارس گذشته به اتهام "خیانت" از طریق تلاش برای کودتا بازداشت شد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند