حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز (چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت گفت: از آغاز حرکت ما در برجام یک مثلث شوم با آن مخالف بود. این مثلث شوم صهیونیسم، ارتجاع و تندروهای آمریکا بودند. تلاش آنها از اول این بود که این توافق به نتیجه نرسد.
 

روحانی گفت: صهیونیست‌ها و ارتجاع منطقه در جریان مذاکرات به اروپا رفتند تا توافقات را برهم بزنند. البته تاخیر ایجاد کردند زیرا قرار بود در آذر ۹۳ توافق نهایی شود، بنابراین برای نابودی این توافق ناموفق بودند اما همین مثلث شوم روند خود را ادامه داد مخصوصا در سال ۹۵ که شاهد بودند ایران و منطقه از این توافق منتفع می‌شوند بنابراین با قدرت بیشتری به میدان آمدند.

وی ادامه داد: رژیم فعلی آمریکا که در توهمات بود و تندروها در حال فعالیت بودند و نتایج حرکت های خود را نمی‌توانستند درست ترسیم کنند. هدفشان این بود که شکستن این توافق به گردن ایران بیافتد یعنی آمریکا حرکتی انجام دهد و متقابلا ایران از توافق خارج شود و بعدا بگویند ایران این توافق را کنار گذاشته است.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از مهر بخوانید؛

* هوشمندی ایران این بود که نگذاشت این توطئه محقق شود و ثابت کرده است که مقصر اصلی قانون شکنان آمریکا هستند. البته دولت فعلی آمریکا معیار هیچ چیزی نیست.

*ما روند پایان تحریم تسلیحاتی ایران را با دقت تحت نظر قرار دادیم. کشورهای ۱+۴ باید بدانند در این مساله تنها بحث منافع ایران و روابط ایران با آنها یا روابط ایران با کشورهای منطقه مطرح نیست بلکه حفظ حقوق بین الملل و چند جانبه گرایی و ارزش توافقات بین المللی مطرح است

* اگر ۱+۴ با دقت عمل نکنند و تحت تاثیر آمریکا قرار بگیرند ضربه اساسی به مقررات بین المللی زدند و این به ضرر همه خواهد بود.

* تا امروز آمریکا در حرکت های سیاسی و حقوقی در طول ۲ سال گذشته شکست خورده است و امیدواریم با هوشیاری کشورها بخصوص ۱+۴ آمریکا همچنان ناموفق باشد و ما بتوانیم در شرایط مناسب جبران آنچه برای این توافق پیش آمده را توسط ۱+۴ شاهد باشیم.

* ایران تسلیم زور و فشار از طرف قدرت های بزرگ بویژه آمریکا نبوده و امروز هم تسلیم نخواهد شد. ایران منزوی نشده و نخواهد شد. اگر بتوانند حرکت‌های توسعه‌ای ایران را هم کند کنند، اما این حرکت‌ها متوقف نخواهد شد.

* البته این دولت فعلی آمریکا نمی‌تواند معیار هیچ چیزی باشد. بر مبنای عملکرد کاخ سفید امروز ما نمی‌توانیم میزان و معیاری قرار دهیم برای این که توافقی را بررسی و مورد سنجش قرار دهیم. چرا که آنها از همه توافقات بین المللی از آب و هوا گرفته تا بهداشت جهانی، یونسکو و بسیاری از توافقاتی که با کشورهای مختلف داشتند بدون دلیل خارج شدند بنابراین اینها معیاری نیستند.

* اینها سکویی درست کرده بودند که با این سکو همواره بتوانند امنیت ملی ایران را در خطر قرار بدهند آن سکو فصل ۷ منشور و قطعنامه‌هایی بود که در سازمان ملل و در شورای امنیت علیه ایران تصویب کرده بودند. ما این سکو را تخریب کردیم سکویی که دشمنان ایران آماده کرده بودند تا از آن علیه امنیت ملی ایران استفاده کنند، آن سکو با این توافق از بین رفت.

* البته هیچ در حوادث بعدی و مسائل امروز و فردا ایران را نمی‌تواند سرزنش کند. ایران در چهارچوب معیارهای حقوق بین الملل، معیارهای سیاسی، عرف بین‌الملل و معیارهای اخلاقی حرکت کرده و اگر دیگران تخلفی انجام دادند این به معنای آن نیست که ایران در این ماجرا مقصر هست.

*ما در هفته‌های آینده یک امتحان و آزمایش دیگر پیش رو داریم و آن حفظ یکی از دستاوردهای این توافق است که پایان تحریم تسلیحاتی ایران است و این موضوعی است که ما همچنان با دقت آن را تحت نظر قرار دادیم.

* امروز همه دوستان آمریکا و بخش بزرگی از ملت آمریکا هم قبول دارند که حرکات اینها به ضرر خود ملت آمریکا و دوستان آمریکا است، آنچه که جمهوری اسلامی ایران به عنوان دستاورد این حرکت داشت، خوشبختانه به عنوان دستاوردهای اصلی همچنان محفوظ مانده است. همه تبلیغاتی که در طول سالیان دراز علیه ایران می‌شد که ایران مخفیانه تمام تعهدات بین المللی خود را زیر پا می‌گذارد را روشن کردیم که بی‌اعتبار و بی‌اساس و فعالیت هسته‌ای ایران همواره در چارچوب مقررات بین‌المللی بوده است.

* در بک جمع شورای حکام، حدود ۹ یا ۱۰ کشور با توطئه آنها مخالفت کردند و تسلیم آنها نشدند و دو کشور بزرگ روسیه و چین در برابر این حرکت خلاف مصلحت جامعه بین الملل ایستادگی کردند. ایران منزوی نشده و نخواهد شد و حرکت های توسعه ای ایران متوقف نخواهد شد.

*{ همه طرح هایی که امروز پیش می بریم و در طول این هفته ها افتتاح می شود و افتتاح خواهد شد، نشان این است که آنها به اهداف خودشان دست نخواهند یافت}: البته فشار  و سختی در این شرایط برای مردم عزیز ما هست و متاسفانه آمریکایی‌ها همواره علیه منافع ملت ایران در طول دهه های گذشته و ‌مخصوصا در سال‌های اخیر پافشاری کردند اما به اهدافی که مورد نظر آنها است هرگز نخواهند رسید.

* ما در این دو سال و چند ماه که در سخت ترین فشار و تحریم بودیم خوشبختانه با ایستادگی و مقاومت مردم و فداکاری همه کارآفرینان، کشاورزان و صنعتگران و خادمین ملت، نشان دادیم در سال ۹۸ که هم توانستیم تورم را در پایان سال نسبت به سال‌های قبل کاهش دهیم و هم به نتیجه رسیدیم رشد اقتصادی بدون نفت ما مثبت بوده است‌. رشد کشاورزی ما بالای ۸ بوده و در صنعت هم رشد بسیار خوبی داشتیم. امیدواریم امسال هم در بخشی از صنعت، کشاورزی و خدمات در بعضی از بخش ها شاهد کنترل فشارهایی باشیم که امروز علیه ما وجود دارد.

* کشور ما چند ماهی است که با ویروس کرونا مواجه شده است که در این مدت دو ماه شدت بیماری در مناطق مرکزی و شمالی کشور را شاهد بودیم. در این دو ماه فشار زیادی بر کشور وجود داشت که آمار فوتی‌ها سه رقمی شده بود اما توانستیم از ۲۶ فروردین ماه بر موج اول بیماری غالب شویم و در ماه اردیبهشت یک نوع آرامش نسبی را مردم ما احساس کردند. در اواخر خرداد ماه با موج دوم بیماری روبرو شدیم که این موج دیگر در مرکز و شمال کشور نبود بلکه بیشتر در جنوب کشور و مناطق مرزی و غرب کشور بود. البته در یک استان شرقی نیز این موج بیماری را شاهد بودیم.

* موج دوم از موج اول شدیدتر و متأسفانه مردم عزیز ما فکر کردند که به طور کلی از کرونا عبور کردیم به همین دلیل همکاری و مراعاتی که در موج اول از سوی مردم داشتیم از سوی مردم کمتر شد. امروز نیز نیازمند همکاری و همراهی مردم هستیم. ما به حول و قوه الهی در یک ماه آینده از این موج نیز عبور می کنیم.

*{ با اشاره به گزارش وزیر بهداشت در جلسه امروز هیئت دولت}: گزارش وزیر بهداشت حاوی خبر خوشحال کننده ای بود و نشان می دهد در برخی از استان هایی که در هفته های پیش با سختی روبرو بودیم مانند خوزستان، هرمزگان و کرمانشاه امروز شاهد یک آرامش نسبی هستیم و می توانیم بگوییم از آن حالت پیک کم کم در حال عبور هستیم.

* این خبر به ما می گوید که اگر همه دست به دست هم دهیم در این موج دوم نیز به خوبی می توانیم عمل و از آن عبور کنیم. سلامت مردم اولویت اول و اقتصاد و معیشت اولویت دوم دولت است که شاهد خواهیم بود با همراهی هم به یک نقطه آرامش خواهیم رسید. خوشبختانه مراعات مردم در یکی دو هفته اخیر بیشتر شده و توجه بیشتری به پروتکل های بهداشتی داشته اند که جا دارد در این جا از زحمات صدا و سیما، متخصصین و توصیه های مقام معظم رهبری تشکر کنم.

* امروز شاهد یک فاصله گذاری اجتماعی هستیم و آن جلساتی که در اردیبهشت و اوایل خرداد مانند عروسی و عزا و ... برگزار می شد، کاهش پیدا کرد. خواهش ما از مردم این است که از تجمع بپرهیزند و سبک زندگی خود را با شرایط امروز کشور منطبق کنند.

* برای پرهیز از اجتماعات، دولت با به تأخیر انداختن برگزاری آزمون ها موافقت کرد تا در یک شرایط بهتری این آزمون ها اجرا شود. به استان ها نیز این اختیار را داده ایم که زمانی که در وضعیت هشدار قرار می گیرند خودشان اقدامات لازم را انجام دهند.

* رعایت پروتکل های بهداشتی قطعاً می تواند به نتایج خوبی برسد و ما در هفته های آینده شاهد نتایج خوب خواهیم بود. عقدها می تواند برگزار شود اما عروسی ها و اجتماعات بماند برای فرصت مناسب.

* ما در ماه های اولیه با کرونا مواجه بودیم ولی آمار و ارقام نشان می‌دهد در خرداد، وضع ما از اردیبهشت بهتر بوده و وضع ما در اردیبهشت از فروردین و اسفند سال قبل بهتر بوده است. روند به تدریج اصلاح می‌شود. رشد صنعتی ما در خرداد از اردیبهشت بیشتر بوده و قابل مقایسه نیست و ما رشد ۱۰ درصدی را شاهد هستیم. این یعنی حرکت به سمت رشد اقتصادی شروع شده و مشکلات کمتر شده است.

* ما ۳۱ مرز زمینی با کشورهای همسایه داریم و در پایان سال گذشته و اوایل سال جاری، همه این مرزها بسته بودند. در حال حاضر ۲۱ مرز بازگشایی شده است. پس ما قدم به قدم به مشکلات فائق می شویم و شرایط ما بهتر می‌شود.

*{ با اشاره به سخنان اخیر مقام معظم رهبری }: مقام معظم رهبری خطاب به نمایندگان ملت سخنرانی بسیار مهمی را ایراد کردند که من می خواهم اینگونه از آن برداشت کنم که مقام معظم رهبری مثل همیشه در این شرایط سختی که ما در آن قرارگرفتیم راه حل را انسجام، وحدت، تعاون و دست هم گرفتن دیدند.

* همه ما می دانیم که در کشور ما طبق قانون اساسی تفکیک قوا داریم و سه قوه به نوعی در فعالیت خودشان در چارچوب قانون اساسی استقلال دارند اما این تفکیک قوا و استقلال به معنای تعارض قوا نیست. از سوی دیگر به معنای اهداف مستقل نیز نیست. قوای سه گانه هر کدام وظایفی دارند و وظایف خود را انجام می دهند اما هدف همه آنها یکی است که خدمت به مردم است. همه قوای سه گانه به تعبیر شهید مدرس نوکر مردم هستند. حتی به تعبیر شهید مدرس، انبیاء نیز برای نوکری مردم آمده بودند. آنها نیز مبعوث شدند کهبه مردم خدمت کنند و کار دیگری نداشتند. آنها برای هدایت و کمک به مردم آمده بودند.

* همه قوای سه گانه باید مسابقه برای نوکری مردم بگذارند نه چیز دیگر. اعمال و رفتار ما باید در جهت یاری مردم باشد. در این شرایطی که مردم در سختی قرار دارند. مردم از ما توقع ندارند، این تریبون‌ها را آنها در اختیار ما قرار داده‌اند. اگر امروز تریبونی در اختیار من و نمایندگان مجلس است، مردم به امانت در اختیار ما قرار داده اند. این تریبون ها برای این است که درد مردم و مشکلات مردم از آن گفته شود.

* این تریبون‌ها برای آن است که درد و مشکل مردم را تبیین و برای آنها راه حل پیدا کنیم و در مقابل دشمنِ مردم بایستیم و مقاومت کنیم. نباید از تریبون برای مبارزات انتخاباتی و جناحی استفاده کنیم، مردم چنین اجازه‌ای به ما ندادند.

* در جلسه با روسای دو قوه یک بیان داریم و یک هدف را تبیین می‌کنیم. ما باز هم به عنوان دولت دست دوستی به سوی دو قوه دیگر دراز می کنیم. افتخار ما این است که به مردم خدمت می‌کنیم.

* به مقام معظم رهبری قول می‌دهم همانطور که ایشان توصیه داشتند که دولت باید تا روز آخر به خدمت خود ادامه دهد، اعلام می‌کنم که دولت با همه توان تا ساعت و لحظه آخر مثل روز اول با همان روحیه و نشاط، بدون توجه به حاشیه سازی، خدمت به مردم را ادامه می‌دهد.

* مردم عزیز ما هم بدانند که قوای سه گانه، تحت لوای هدایت‌های مقام معظم رهبری، نخواهد گذاشت تا آمریکا، صهیونیسم و ارتجاع منطقه‌ای موفق شود و ما به اهداف مورد نظر دست پیدا کنیم.

* دولت دوازدهم در آستانه پایان کار است. ما در آستانه ورود به مرداد هستیم و تا مرداد سال بعد، یک سال زمان کار دولت دوازدهم است و ما یک سال فرصت خدمت به مردم را داریم. این سال، سخت ترین پایان سال کاری همه دولت‌ها است. هر دولتی را مقایسه کنیم که در سال پایانی با مشکلاتی روبرو بوده، این دولت سخت ترین سال پایانی خود را دارد. ولی دولت با نشاط، با روحیه و امید به خدمت ادامه می دهد.

* باید از مردم عزیز کشورمان تشکر کنیم. تحمل، صبر و آستانه تحمل مردم نسبت به فشارها به گونه ای بوده که ما باید در مقابل آنها سرتعظیم فرود بیاوریم. هزینه ای که مردم ما پرداخت می کنند، برای استقلال کشور است.

* همه دنیا می‌دانند که اگر ایران می خواست استقلال نداشته باشد و می‌خواست در مقابل قدرت های بزرگ تسلیم شود، این مشکلات اقتصادی را نداشت. اما ایران حاضر نشده است تا استقلال خود را بفروشد و قدرت ملی خود را تضعیف کند.

* این ایستادگی مردم، ارزش بزرگ ملی است و هیچکس حق ندارد در برابر ارزش ملی مردم و از ارزش ملی کشور، کاسبی کند. این ارزش ملی برای مردم بوده و آنها برای آن استقامت کرده‌اند.

* مردم همدیگر را در مبارزه با کرونا و حل مشکلات اقتصادی یاری می کنند.

* تجربه در کرونا نشان داد که حاکمیت واحد، راه اصلی برای حل مشکل کشور است. همه باید حاکمیت واحد را در مقابل بیماری و هم در برابر مشکلات اقتصادی حفظ کنیم و قطعا با این کار بر مشکلات فائق خواهیم شد و شرایط را بهتر کنیم. آمار نشان می دهد که اگر در برخی موارد ما مشکل داریم، در برخی موارد دیگر شرایط بهتری پیش روی ماست.

* اینجا ما به مردم عزیز و رهبر انقلاب قول می‌دهیم که دولت با همه توان و امکانات برای رسیدن به اهداف بزرگ ملی، تا ساعت و لحظه آخر با قدرت و پایداری به وظایف خود عمل خواهد کرد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند