حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز (چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت گفت: از آغاز حرکت ما در برجام یک مثلث شوم با آن مخالف بود. این مثلث شوم صهیونیسم، ارتجاع و تندروهای آمریکا بودند. تلاش آنها از اول این بود که این توافق به نتیجه نرسد.

روحانی گفت: صهیونیست‌ها و ارتجاع منطقه در جریان مذاکرات به اروپا رفتند تا توافقات را برهم بزنند. البته تاخیر ایجاد کردند زیرا قرار بود در آذر ۹۳ توافق نهایی شود، بنابراین برای نابودی این توافق ناموفق بودند اما همین مثلث شوم روند خود را ادامه داد مخصوصا در سال ۹۵ که شاهد بودند ایران و منطقه از این توافق منتفع می‌شوند بنابراین با قدرت بیشتری به میدان آمدند.

وی ادامه داد: رژیم فعلی آمریکا که در توهمات بود و تندروها در حال فعالیت بودند و نتایج حرکت های خود را نمی‌توانستند درست ترسیم کنند. هدفشان این بود که شکستن این توافق به گردن ایران بیافتد یعنی آمریکا حرکتی انجام دهد و متقابلا ایران از توافق خارج شود و بعدا بگویند ایران این توافق را کنار گذاشته است.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از مهر بخوانید؛

* هوشمندی ایران این بود که نگذاشت این توطئه محقق شود و ثابت کرده است که مقصر اصلی قانون شکنان آمریکا هستند. البته دولت فعلی آمریکا معیار هیچ چیزی نیست.

* ما روند پایان تحریم تسلیحاتی ایران را با دقت تحت نظر قرار دادیم. کشورهای ۱+۴ باید بدانند در این مساله تنها بحث منافع ایران و روابط ایران با آنها یا روابط ایران با کشورهای منطقه مطرح نیست بلکه حفظ حقوق بین الملل و چند جانبه گرایی و ارزش توافقات بین المللی مطرح است

* اگر ۱+۴ با دقت عمل نکنند و تحت تاثیر آمریکا قرار بگیرند ضربه اساسی به مقررات بین المللی زدند و این به ضرر همه خواهد بود.

* تا امروز آمریکا در حرکت های سیاسی و حقوقی در طول ۲ سال گذشته شکست خورده است و امیدواریم با هوشیاری کشورها بخصوص ۱+۴ آمریکا همچنان ناموفق باشد و ما بتوانیم در شرایط مناسب جبران آنچه برای این توافق پیش آمده را توسط ۱+۴ شاهد باشیم.

* ایران تسلیم زور و فشار از طرف قدرت های بزرگ بویژه آمریکا نبوده و امروز هم تسلیم نخواهد شد. ایران منزوی نشده و نخواهد شد. اگر بتوانند حرکت‌های توسعه‌ای ایران را هم کند کنند، اما این حرکت‌ها متوقف نخواهد شد.

* البته این دولت فعلی آمریکا نمی‌تواند معیار هیچ چیزی باشد. بر مبنای عملکرد کاخ سفید امروز ما نمی‌توانیم میزان و معیاری قرار دهیم برای این که توافقی را بررسی و مورد سنجش قرار دهیم. چرا که آنها از همه توافقات بین المللی از آب و هوا گرفته تا بهداشت جهانی، یونسکو و بسیاری از توافقاتی که با کشورهای مختلف داشتند بدون دلیل خارج شدند بنابراین اینها معیاری نیستند.

* اینها سکویی درست کرده بودند که با این سکو همواره بتوانند امنیت ملی ایران را در خطر قرار بدهند آن سکو فصل ۷ منشور و قطعنامه‌هایی بود که در سازمان ملل و در شورای امنیت علیه ایران تصویب کرده بودند. ما این سکو را تخریب کردیم سکویی که دشمنان ایران آماده کرده بودند تا از آن علیه امنیت ملی ایران استفاده کنند، آن سکو با این توافق از بین رفت.

* البته هیچ در حوادث بعدی و مسائل امروز و فردا ایران را نمی‌تواند سرزنش کند. ایران در چهارچوب معیارهای حقوق بین الملل، معیارهای سیاسی، عرف بین‌الملل و معیارهای اخلاقی حرکت کرده و اگر دیگران تخلفی انجام دادند این به معنای آن نیست که ایران در این ماجرا مقصر هست.

*ما در هفته‌های آینده یک امتحان و آزمایش دیگر پیش رو داریم و آن حفظ یکی از دستاوردهای این توافق است که پایان تحریم تسلیحاتی ایران است و این موضوعی است که ما همچنان با دقت آن را تحت نظر قرار دادیم.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند