سردار محمدرضا مقیمی در تشریح عملکرد سه ماهه نخست نخست ۹۹ پلیس امنیت اقتصادی، به ایجاد تحولات در جامعه (اقتصادی، سیاسی و اجتماعی) اشاره و اظهار کرد: متأسفانه این تحولات در رزق و روزی مردم تأثیرگذار است و آنچه که باعث می‌شود بیشتر در این فضا فعالیت کنیم، ایجاد احساس رضایت مردم از معیشت و وضعیت اقتصادی است.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی با بیان اینکه در بسیاری از زمینه‌ها و حوزه‌ها اقدامات پیشدستانه و تأثیرگذاری انجام داده‌ایم، تصریح کرد: در حوزه امنیت اقتصادی، مبارزه با قاچاق کالا و جرایمی که امنیت را خدشه‌دار می‌کند، از محورهای مهم و اصلی پلیس امنیت اقتصادی است.

وی با تأکید بر اینکه اساس کار پلیس امنیت اقتصادی، اقدامات پیشگیرانه است، گفت: سعی ما بر این است با پیش‌بینی و پیشگیری فضایی را ایجاد کنیم تا جرمی تولید نشود که برخورد با محتکران یکی از اقدامات مطلوب این پلیس از اواخر سال گذشته و اوایل سال جاری است.

این مقام انتظامی با بیان اینکه احتکار رابطه تنگاتنگی با معیشت مردم دارد، عنوان کرد: از این رو برخورد با محتکران لوازم بهداشتی، دارویی و مواد غذایی از جمله اولویتهای این پلیس است.

در سه ماهه سال جاری هیچگونه گرانی کاذب نداشتیم

مقیمی ادامه داد: در ماه مبارک رمضان دو مرحله طرح مبارزه با احتکار انجام شد و تمام تلاش ما بر این بود در این بازه زمانی از گرانی اقلام مورد نیاز مردم جلوگیری شود که بحمداله نتیجه مطلوبی به دست آوردیم و در سه ماهه سال جاری هیچگونه گرانی کاذب نداشتیم.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی با تأکید بر اینکه یکی از اهداف ما تأمین نیازهای مردم بوده و در این راستا قرارگاه ما روزانه به صورت تاکتیکی و عملیاتی کشور را رصد می‌کند، عنوان کرد: در بحث تعداد پرونده‌های تشکیل شده برای احتکار در سه ماهه نخست سال ۹۹ نیز ۴۰۰ درصد افزایش عملکرد نسبت به سه ماهه نخست سال گذشته داشته‌ایم.

کشف ۱۵ میلیون ماسک و ۱۷۱ میلیون دستکش

وی ادامه داد: همچنین در سه ماهه سال جاری ( تا ۲۱ تیرماه جاری ) بالغ بر ۱۵ میلیون و ۳۱۸ هزار انواع ماسک و ۱۷۱ میلیون و ۳۱۳ هزار دستکش کشف شده است.

این مقام انتظامی خاطرنشان کرد: همچنین در این بازه زمانی بیش از دو میلیون لیتر مواد ضدعفونی‌کننده و مقادیر قابل توجهی  ژل و پد الکی  کشف و همچنین از ۱۲۷ هزار باب داروخانه و انبار بازرسی و در این مراحل بالغ بر هشت هزار انبار و داروخانه متخلف پلمب شده است.

مقیمی در ادامه به اخلال در نظام اقتصادی اشاره کرد و گفت: در این راستا تعداد پرونده‌ها کاهش یافته اما از نظر ریالی افزایش داشته که بیشتر تلاش ما بر این بوده پرونده دانه‌درشتها را بررسی کنیم.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی با بیان اینکه درباره قاچاق کالا در سال جاری وضع مناسب‌تری نسبت به سال‌های گذشته داشتیم، تصریح کرد: در بحث برخورد با جرایم اقتصادی هم نیازهای روز جامعه و مردم را در نظر می‌گیریم.

قاچاق خروجی نزدیک به صفر شده است

وی با اشاره به اینکه امسال در بحث فرار مالیاتی کاهش قابل توجهی داشتیم، به قاچاق خروجی هم اشاره کرد و گفت: امسال قاچاق خروجی به حداقل رسیده و نزدیک به صفر شده است.

این مقام انتظامی عنوان کرد: در زمینه فرآورده‌های نفتی و سوختی نیز از ابتدای سال تاکنون ۷۰ درصد افزایش کشفیات نسبت به سال گذشته داشته‌ایم.

مقیمی با بیان اینکه در بحث قاچاق دام سبک ۲۴ درصد و دام سنگین نیز ۲۳ درصد کاهش داشتیم و تلاش کردیم حوزه‌های صادرات قانونی را تقویت کنیم، به اهمیت هوشمندسازی پلیس اشاره و عنوان کرد: در پلیس گمرک در بحث هوشمندسازی پلیس بحمدالله اقدامات مطلوبی انجام شده است.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی با بیان اینکه توجه و رسیدگی به جرائم سازمان‌یافته از اولولویت‌ها است، گفت: تمرکز بر جرائم سازمان‌یافته بدین معنا نیست که به جرایم خرد کمتر توجه شود؛ در هر حال توجه ما بر جرائم سازمان‌یافته و کلان است.

افزایش پرونده‌های قاچاق ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومانی

وی افزود: در پرونده‌های قاچاق ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلیون در سه ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۰ درصد افزایش داشته‌ایم و پرونده‌های زیر ۱۰ میلیون تومان ۶ درصد کاهش نشان می‌دهد.

این مقام ارشد انتظامی تصریح کرد: در بحث استقرار نیز توافق و تعامل خوبی با گمرک داشته‌ایم و یک توافق‌نامه سه طرفه در سال گذشته امضا کردیم و در ۱۲ نقطه مستقر شدیم و امسال قرار است در ۳۰ نقطه مستقر شویم و عمده ورودی‌ها و خروجی‌ها استقرار پیدا کنیم.

مقیمی متذکر شد: محموله‌های هر خودرو پس از ورود به کشور بازرسی و کنترل می‌شود، در واقع در این سه ماهه ۳۶ هزار و ۷۰۰ کنترل و بررسی محموله‌های گمرکی انجام شده و در ۶۰۰ هزار مورد نیز انبارهای شهری را بازرسی کرده‌ایم که ۱۴ مورد منجر به تشکیل پرونده شده است.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی یادآور شد: همچنین در ۲۴ بندر و هشت مرز زمینی مستقر شده و در گام بعدی در ۴۱ منطقه مستقر می‌شویم.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند