سرخپوشان پایتخت با پیروزی مقابل شاهین در لیگ برتر ۵۳ امتیازی شدند و شمارش معکوس خود برای کسب جام قهرمانی را آغاز کردند اما از یک طرف دیگر، شاگردان گل محمدی فرصت این را دارند که تا پایان فصل به ۱۰۰۰ امتیاز در لیگ برتر هم برسند. آن ها از دوره اول لیگ حرفه ای تا حالا ۹۹۴ امتیاز کسب کرده اند و برای چهار رقمی کردن امتیازات خود تنها به ۶ امتیاز دیگر احتیاج دارند.

قرمزها در این مدت ۴ سال امتیاز خود را به بالای ۶۰ رساندند. نُه بار در بازه ۵۰-۵۹ امتیاز کسب کردند و شش بار هم فصل را با کمتر از ۵۰ امتیاز به پایان رساندند. نکته جالب این است که لیگ ایران در دوره های نخست با ۱۴ تیم برگزار می‌شد، سپس ۱۶ تیمی شد و برای شش سال هم ۱۸ تیمی بود تا این که از لیگ سیزدهم دوباره با فرمت قبلی (۱۶ تیم-۳۰ بازی) به انجام می‌رسد.

پرسپولیس که با ۵ قهرمانی و دو نایب قهرمانی پرافتخارترین تیم لیگ برتر به حساب می‌آید، قهرمانی های خود را به ترتیب با ۴۹ امتیاز، ۶۵ امتیاز (کسر شش امتیاز)، ۶۶ امتیاز، ۶۴ امتیاز و ۶۱ امتیاز کسب کردند و حالا فرصت این را دارند که با هدایت یحیی گل محمدی این رکورد را بشکنند. بهترین فصل سرخ ها با برانکو ایوانکوویچ در لیگ شانزدهم رقم خورد که قاطعانه قهرمانی لیگ برتر را به ارمغان آوردند.

در این مدت برانکو ایوانکوویچ بیشترین تعداد امتیاز را برای پرسپولیسی ها کسب کرده است. بعد از او علی دایی که بیش از سه فصل سرمربی بود به این عنوان دست یافت و حالا یحیی گل محمدی فرصت این را دارد که رکورد دایی را بشکند. گل محمدی با ۱۹ امتیاز از ۲۱ امتیاز ممکن فعلا رکورد فوق العاده ای را به جای گذاشته، او همچنین در لیگ دوازدهم پرسپولیس را متحول کرد و فرصت کسب سهمیه آسیایی هم داشت.

در این مدت پرسپولیس ۱۵ مربی مختلف را روی نیمکت داشته است: علی پروین، وینکو بگوویچ، راینر زوبل، آری هان، مصطفی دنیزلی، افشین پیروانی، نلو وینگادا، زلاتکو کرانچار، علی دایی، حمید استیلی، مانوئل ژوزه، حمیددرخشان، برانکو ایوانکوویچ، گابریل کالدرون و یحیی گل محمدی. در این بین پروین، دایی، دنیزلی و گل محمدی بیش از یک بار هدایت سرخ ها را برعهده داشتند. ثبت ۲۰ تغییر در ۱۹ سال رکورد عجیبی است که سرخ ها ثبت کرده اند و این نشان از فقدان کامل ثبات در پست سرمربیگری این تیم است.

حالا اگر پرسپولیس بتواند ماشین سازی و فولاد را شکست دهد، در ورزشگاه آزادی جشن ۱۰۰۰ امتیازی خود را خواهد گرفت و باید دید قرمزهای پایتخت موفق به این کار خواهند شد یا نه؟

جزئیات امتیازات پرسپولیس در لیگ برتر

لیگ نوزدهم: ۵۳ امتیاز، لیگ هجدهم: ۶۱ امتیاز، لیگ هفدهم: ۶۴ امتیاز، لیگ شانزدهم: ۶۶ امتیاز، لیگ پانزدهم: ۵۷ امتیاز، لیگ چهاردهم: ۳۶ امتیاز، لیگ سیزدهم: ۵۶ امتیاز، لیگ دوازدهم: ۵۰ امتیاز، لیگ یازدهم: ۴۲ امتیاز، لیگ دهم: ۵۸ امتیاز، لیگ نهم: ۵۳ امتیاز، لیگ هشتم:۵۵ امتیاز، لیگ هفتم: ۶۵ امتیاز، لیگ ششم: ۵۳ امتیاز، لیگ پنجم: ۳۸ امتیاز، لیگ چهارم: ۵۵ امتیاز، لیگ سوم: ۳۹ امتیاز، لیگ دوم: ۴۴ امتیاز، لیگ اول: ۴۹ امتیاز»

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند