نتایج اولیه شمارش آرای همه‌پرسی اصلاحات قانون اساسی روسیه نشان می‌دهند که ۷۳ درصد از مردم این کشور از تغییر قانون اساسی حمایت کرده‌اند.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، حمایت مردم از تغییر قانونی اساسی روسیه به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور این کشور اجازه خواهد داد که در قدرت بماند. 

این همه‌پرسی که  قرار بود ۲۲ آوریل سال جاری در روسیه برگزار شود، به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد و از روز پنج‌شنبه ۲۵ ژوئن آغاز شد و تا چهارشنبه ۱ ژوئیه ادامه داشت.

برای جلوگیری از ازدحام بیش از حد، این همه‌پرسی به مدت یک هفته انجام شد.

اصلاحات قانون اساسی روسیه در صورت تصویب به پوتین اجازه خواهد داد تا سال ۲۰۲۴ بار دیگر در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کند و اگر بار دیگر انتخاب شود، دو دوره متوالی یعنی تا ۲۰۳۶ در کرملین خواهد ماند.

این اصلاحات در ژانویه سال جاری رونمایی شدند. پارلمان روسیه در ماه مارس از آنها حمایت و تصویب‌شان کرد اما خواستار برگزاری یک‌همه‌پرسی برای «جلب حمایت عمومی» شد.

پوتین در مصاحبه با شبکه ۱ روسیه گفته بود شرکت در دوره جدید ریاست جمهوری را غیرمحتمل نمی‌داند.

پوتین در این مصاحبه گفته بود: «من تاکنون هیچ تصمیمی نگرفته‌ام. غیرمحتمل نمی‌دانم در صورتی که این موضوع در قانون اساسی به وجود آید در انتخابات شرکت کنم.»

پوتین همچنین به کسانی که به دنبال جانشینی برای وی هستند گفت: «آنها باید به جای جست‌وجوی جانشین، کار (خود را) انجام دهند.»

 

 

این مطلب برایم مفید است
20 نفر این پست را پسندیده اند