حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز چهارشنبه در جلسه هیات، با تبریک فرارسیدن میلاد امام رضا (ع) گفت: امام رضا (ع) یک ویژگی خاص دارد و آن اینکه مهمان مردم ایران است. از روزی که علیرغم خواسته میلی، مجبور شد از مدینه هجرت کند و وارد ایران شد، در مسیر از اهواز تا نیشابور، مردم از بیانات آن حضرت بهره و استفاده بردند.   

وی ادامه داد: در دورانی که ایشان در مرو و خراسان بود، بیانات و مباحثات آن حضرت و شرکت در مجالس رسمی در حوزه دینی، اعتقادی و... اثرگذار بود تا آنجا که امام هشتم را به عنوان عالم آل محمد (ص) لقب دادند و فرصت ایشان برای تببین احکام دین در جلسات رسمی بی‌نظیر بود.  

رییس‌جمهور با بیان اینکه امام صادق (ع) را به عنوان موسس مکتب و مذهب‌مان می‌شناسیم، اظهار داشت: درست است در دوران امام باقر (ع) و امام صادق (ع)، فقه و تشیع تبیین شد، اما رسمیت مذهب شیعه مربوط به دوران امام هشتم است یعنی در دورانی که در دوران خلافت و حکومت، وضوح و علنی تشیع تبلیغ می‌شد و خلیفه وقت به صورت ظاهری از آن پیروی می‌کرد.  

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از ایرنا و مهر بخوانید؛

* امام هشتم امام تدبیر بود، علیرغم میل امام هشتم به عدم سفر از مدینه، آن را پذیرفت و قبول کرد به دلیل آثار و مسائلی که برای دنیای اسلام داشت. علیرغم رد ولایت عهدی، آن را به ظاهر پذیرفت. این بسیار مهم است که پایان کار را ببینیم و در همه برنامه‌ریزی‌ها مسائل اصلی امت اسلام و جامعه مدنظر باشد و سیره مبارکه آن حضرت می‌تواند راهنمای خوبی برای ما در این مسیر باشد.  

*{ با اشاره به سالگرد مورد هدف قرار دادن هواپیمای ایرباس ایران توسط ناو آمریکایی در تیر ماه سال ۶۷ }: فردا دوازدهم تیر ماه است؛ روزی که ایرباس ما توسط موشک‌های آمریکایی سرنگون شد. این جنایت بزرگی بود که در تاریخ کشور تحقق یافت. اینکه یک نیروی نظامی به تعمد در میدان جنگی که در ظاهر ایران و عراق بود، حضور یافت و آمریکا در ماه‌های اخیر در خلیج فارس وارد آن شد.  

* آمریکایی‌ها هواپیمای ما را زدند، بگویند اشتباه کردم ولی عذرخواهی نکند، بگویند فکر کردم اف ۱۴ است ولی نبود و به کسی که این هواپیما را سرنگون کرد و ۲۹۰ را به شهادت رساند، مدال داد. این شیوه و اخلاق آمریکایی‌ها است و مسیری است که از آن زمان تا به امروز دنبال کرده‌اند. فرض بگیریم اشتباه کرده‌اند، لااقل عذرخواهی کرده و آن فرد را محکوم می‌کرد، نه مدال دهد. 

سازمان ملل صحنه شکست سیاسی آمریکا بود

* همین مسئله را مجددا شاهدیم و سازمان ملل صحنه نمایش شکست سیاسی آمریکا بود.

*در سه سال و نیم اخیر یعنی از زمانی که دولت جدید در کاخ سفید مستقر شده است، با بی قانونی و اعمال ضد بشر علیه جمهوری اسلامی مواجه بودیم.

* ممکن است بگویند در بخش اقتصادی ما توانستیم ملت ایران را تحت فشار قرار دهیم اما از لحاظ اخلاقی در این مدت سه سال و نیم بارها با شکست مواجه شدند. در این هفته‌های اخیر دو شکست سیاسی متحمل شدند. یک پیش نویس قطعنامه‌ای که علیه ایران تهیه کردند ولی اعضای شورای امنیت با آن مخالفت کردند و شکست دوم در صحنه شورای امنیت دیروز بود که غیر خود آمریکا بقیه همه از برجام تعریف کردند.

سه سال و نیم است که می خواهند برجام را بشکنند

* سه سال و نیم است که می‌خواهند برجام را بشکنند ولی بازهم شورای امنیت تشکیل می‌شود و ۱۴ عضو دیگر از برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ حمایت می‌کنند. آمریکایی‌ها همیشه از لحاظ حقوقی با شکست مواجه بودند. 

هر زمان ۱+۴ به برجام بازگردد، ما به تمام تعهدات برجام عمل خواهیم کرد

* البته این نکته را تاکید می‌کنم که جمهوری اسلامی ایران همانطور که بارها اعلام  کرده‌ایم، هر ساعت و هر روزی که طرف مقابل ما که الان ۱+۴ است، حاضر شوند به تمامی تعهدات خود ذیل برجام عمل کنند، ما بلافاصله به تعهداتمان باز خواهیم گشت.

* ما یکسال تمام صبر کردیم و به تمامی تعهدات خود عمل کردیم و آنها نتوانستند کاری را از پیش ببرند. در سال دوم قدم به قدم پیش رفتیم و پنج مرحله را به پیش بردیم و آنها باز هم کاری نکردند. مجددا تاکید می‌کنم که اگر ۱+۴ همین فردا به تعهداتشان عمل کنند، ما نیز همان فردا به تعهداتمان باز می‌گردیم.

ضربه سیاسی به برجام را تحمل نخواهیم کرد

* ایران به تعهد سیاسی، حقوقی و اخلاقی خود در طول تاریخ مخصوصا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی پایبند بوده و امروز هم هستیم. اگر آمریکا باز هم بخواهد به برجام ضربه بزند، تاکنون ضربات آمریکا ضربه اقتصادی بوده و در مقابل ما برخی تعهداتمان را کم کرده‌ایم ولی باید بدانند که اگر بخواهند به برجام ضربه سیاسی بزنند، جمهوری اسلامی ایران دیگر تحمل نخواهد کرد و اقدام قاطع انجام می‌دهد.

* ما بارها به ۱+۴ گفته‌ایم. البته دوستان ما مانند چین و روسیه در طول این سه سال و نیم همیشه مواضع خوبی داشته‌اند و دیروز هم مواضع سیاسی خوبی اتخاذ کردند

گفتمان دولت تدبیر و امید در داخل اعتدال و در جهان تعامل سازنده است

* گفتمان دولت تدبیر و امید در داخل، اعتدال و میانه روی و در جهان، تعامل سازنده بوده و هست، جلسه ویدئو کنفرانسی عصر امروز با روسای جمهوری روسیه و ترکیه را در راستای گفتمان تعامل سازنده دولت در عرصه جهانی برشمرد.

افراط و تندروی را نمی پسندیم

* بر ضرورت تقویت گفتمان اعتدال و میانه روی در عرصه داخلی تاکید می‌کنم. در داخل افراط و تندروی را نمی پسندیم و می دانیم به ضرر کشور تمام خواهد شد و در همین راستا از همه دوستان درخواست می کنیم در این شرایط پیچیده و سخت، راه وحدت، تعامل و مهربانی را برگزینند.

کاه را کوه کردن هنر نیست

* امروز روز وحدت و انسجام است و باید در کنار یکدیگر باشیم. کاه را کوه کردن هنر نیست و در طرف خودشان، کوه را کاه کردن اخلاقی نیست. کشور با توجه به تحریم ها و کرونا مشکلات سختی دارد که همه باید در کنار هم در صدد رفع این مشکلات بر آییم.

* در طرف خود نیز کوه را کاه کردن، غیراخلاقی است. کشور سختی‌هایی دارد و همه می‌دانیم که در شرایط سخت تحریم و کرونا هستیم. کرونا در حمل و نقل، گردشگری، صادرات، تجارت، واردات، مشاغل، گردشگری و تولید تاثیر گذاشته است.

* کرونا همه کشورها را تحت تاثیر قرار داده است. شما کدام کشور جهان را می‌توانید مشاهده کنید که تحت تاثیر کرونا قرار نگرفته باشد؟ همه کشورها بلااستثنا تحت تاثیر کرونا قرار گرفته‌اند. کرونا تنها یک بیماری نیست که سلامت را تهدید کرده باشد، بلکه جامعه، اقتصاد و سبک زندگی را تهدید کرده و همه دنیا با آن درگیر است. ایران تا امروز به خوبی با این ویروس مواجه شده و به ویژه کادر درمان ما با فداکاری شبانه روز تلاش کرده‌اند.

* در این شرایط سخت باید اعتدال و میانه‌روی را میان تمامی جناح‌ها و گروه‌ها در نظر بگیریم، اجرا کنیم و از آن مراقبت کنیم. خود قرآن مجید می‌فرماید که وقتی پیغمبر با آن همه عظمت حرف نابجا می‌شنیده ناراحت می‌شدند و خداوند به ایشان می‌فرماید که عبادت کن تا گره دل تو باز شود.

در مقابل حرف ناروا باید به خدا پناه برد

*گروهی که در صحنه کار می کنند و تلاش می کنند و حرف ناروا می‌شنوند، ناراحت می شوند. در مقابل حرف ناروا باید به خدا پناه برد و از خداوند استمداد خواست. امروز روز کار و تحمل است. همه باید امروز تلاش، فعالیت  و تحمل کنیم. این مربوط به بخش اعتدال بود. در بخش تعامل سازنده نیز از آغاز تاکنون ما از این گفتمان سود فراوانی برده ایم که همکاری و وحدتی که با کشورهای مختلف برقرار کرده‌ایم، از جمله آن است.

* یکی از مهم‌ترین این همکاری‌ها برجام بود که می‌توانست به نفع جامعه، منطقه و همه جهان باشد. برجام منافع خود را نشان داد و در سال ۹۴، ۹۵ و ۹۶ آثارش نمایان شد. صهیونیست ها، ارتجاع منطقه و تندروهای آمریکا از همان اول هم نمی توانستند این توافق را تحمل کنند و شب ها از این موضوع خوابشان نمی برد.

فرد ناتوانی در کاخ سفید به برجام ضربه زد

* در نهایت آنها به هم گره خوردند و فرد ناتوانی از لحاظ مهارت سیاسی نیز در کاخ سفید به قدرت رسید و به برجام لطمه زد. ما در کنار برجام توافقات خوبی با کشورهای منطقه داشتیم. یکی از آن توافقات  کار ایران با روسیه و ترکیه در مورد سوریه بود.

*آمریکا همیشه به دنبال اخلال رابطه میان مردم و دولت سوریه، فشار اقتصادی و امنیتی به سوریه و حمایت مستقیم و غیرمستقیم از داعش بودند. ما در کنار دو کشور دیگر به دنبال احیای آزادی بیشتر، مبارزه با تروریسم، صلح و امنیت در منطقه و سوریه بودیم. سه کشور با هم همکاری کردیم و در قالب روند آستانه همکاری کرده و باید بگویم که باز هم این همکاری را ادامه می‌دهیم که نشست امروز نیز در همین راستا است.

با چین و روسیه تعامل سازنده داریم

* البته ما کارهای دیگری نیز در منطقه انجام دادیم. روابطی که میان ایران و روسیه و آذربایجان برقرار شد که قرار بود نشست سه جانبه را اواخر سال پیش داشته باشیم که به دلیل کرونا به تعویق افتاد. روابط خوب اقتصادی با اوراسیا برقرار کردیم که از نظر اقتصادی بسیار به نفع ما بود، روابطی که میان افغانستان و هند با محور چابهار و ترانزیت برقرار شد، روابطی که با کشورهای پیرامون دریای خرز برقرار شد و همچنین با کشورهای دیگری از جمله کشورهای جنوب مانند عراق مسیرهایی بوده است که راه را برای تعامل و همکاری با کشورهای جهان هموار کرده است.

* یکی از اثرات این تعامل سازنده روابط امروز ما با چین و روسیه است. امروز می بینید که روابط ما با این دو کشور با گذشته متفاوت است و با هم همراه بوده و در کنار یکدیگر در مورد مسائل مختلف می‌ایستم.

اقدامات مهم دولت برای مسکن خانه اولی ها

*{ با اشاره به مسائل و مشکلات به وجود آمده در حوزه مسکن و راهکارهای دولت}: در ستاد ملی کرونا چارچوبی را برای اجاره بها تعیین کردیم که این اولین قدم در حوزه مسکن بود. اما قدم اصلی و مهمی که در این باره شروع کرده ایم این است که ما بتوانیم زمین کافی با قیمت ارزان در اختیار شهرک سازی قرار دهیم چون بخش اعظم هزینه مسکن مربوط به زمین است.

* در یکی، دو سال اخیر در مجموع ۱۶۰ هزار واحد مسکونی با تسهیلاتی که توسط صندوق مسکن یکم در نظر گرفته شده برای خانه اولی‌ها فراهم شده است همچنین زمینه هایی برای ساخت ۳۳۰ هزار واحد مسکونی در حال آماده شدن است و تلاش ما این است که تا پایان دولت ۵۰۰ هزار واحد مسکونی را آماده و تحویل دهد. از سوی دیگر تلاش بر این است تا بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای روستاییان تا پایان دولت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی را آماده کند.

*{ با اشاره به واحدهای مسکونی ساخته شده بعد از سیل سال گذشته}: مردم ما می‌دانند در دو، سه سال اخیر به خاطر سیل و زلزله دولت حدود ۲۰۰ هزار واحد مسکونی را کاملا یا ساخته یا آنها را مرمت و در اختیار مردم گذاشته است. از سوی دیگر یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد نیمه کاره ای که در بیابان ساخته شده بود را تکمیل و تحویل مردم دادیم. آنهایی که در گوشه و کنار می گویند دولت یازدهم و دوازدهم در حوزه مسکن چه کار کرده است، این آمار و ارقام پیش رو است و نشان می دهد دولت چقدر واحد مسکونی در اختیار مردم گذاشته است البته این مسیر و قدم ادامه خواهد داشت.

*{ با اشاره به تلاش های دولت برای تامین کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم}: برای کالاهای مورد نیاز مردم سه قدم بسیار مهم باید برداشته می شد. قدم اول تامین ریال و ارز برای ساخت کالاست. بانک مرکزی در این زمینه اقدامات بسیار مهمی داشته است. همچنین سازمان برنامه و بودجه نیز کار بسیار بزرگی برای تامین ریال مورد نیاز انجام داده است. در همین هفته جاری سازمان برنامه و بودجه ۱۰ هزار میلیارد تومان برای خرید گندم و طرح های عمرانی پرداخت کرده است. اینکه دولت در شرایط کرونا و اقتصادی در یک هفته قادر است ۱۰ هزار میلیارد تومان جدا از مخارج معمولی پرداخت کند اقدام بسیار مهمی است.

خرید تضمینی گندم ما بهتر از سال گذشته است

* امسال خرید تضمینی گندم ما بهتر از سال گذشته است و تاکنون ۸.۵ درصد بیشتر از سال گذشته خریداری شده است که ۹۶  درصد از مبلغ آن را به کشاورزان پرداخت کرده ایم و در حال تسویه با آنها هستیم که کمک بسیار بزرگی به کشاورزان است. در صنعت نیز حرکت ما خوب است و براساس گزارشی که امروز سرپرست وزارت صمت داشتند در برخی از کالاها ۳۰ تا ۴۰ درصد و در برخی تا ۱۰۰ درصد افزایش محصول داشتیم. همه اینها نشان می دهد حرکت خوبی در صنعت در حال انجام است. اینکه در شرایط تحریمی ما در تولید آهن اسفنجی رتبه اول را به دست می آوریم بسیار قابل توجه است و همچنین در این هفته اعلام می کنیم طرح ۱.۵ میلیارد دلاری گوره به جاسک را اجرا می کنیم. اینها اقدامات بزرگی است که توسط دولت صورت گرفته اما این اقدامات آشکار و همچنین افتتاح طرح های بزرگی در کشور ادامه خواهد داشت و ما در این هفته نیز ۲۰۰۰ میلیارد تومان طرح و پروژه افتتاح خواهیم کرد.

گله رئیس جمهور از کندی در پرداخت وام به مشاغل آسیب دیده

* دولت تمام تلاش خود را برای پیشبرد اهداف اقتصادی انجام خواهد داد، علیرغم همه کوشش و تلاش ها، شرایط آسانی نیست. کشور با تحریم و همچنین بیماری کرونا رو به رو است. بنابراین این مشکلات به وجود آمد اما مردم عزیز ما بدانند که تمام توان خود را به کار خواهیم گرفت. من در جلسه امروز از مسئولین گله کردم چرا وامی که قرار بوده به دلیل کرونا به صنایع و مشاغل آسیب دیده تعلق بگیرد، تاکنون پرداخت نشده است که قرار شد سریعا این وام پرداخت شود.

* در مقابله با کرونا دستاوردهای بزرگی داشته ایم. ما در درمان و مراقبت از بیماران و در اختیار قرار گذاشتن تجهیزات برای تولید محصولات مورد نیاز اقدامات بسیار خوبی داشته اما همواره بر این مساله تاکید کردیم که وجود اجتماع خطر بزرگی برای ماست. به مردم می‌گویم با ویروسی مواجه هستیم که تا امروز درمانی برای آن پیدا نشده است و مشخص نیست تا چه زمانی وجود داشته باشد. از سوی دیگر سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده پاییز سختی در انتظار دنیاست.

تنها راه مقابله با کرونا تغییر سبک زندگی است

* تنها راه مقابله با این ویروس تغییر سبک زندگی است. ما دیگر نباید با هم دست بدهیم. باید فاصله را رعایت کنیم و دست ها را به صورت مرتب شسته و از اجتماعات دوری کنیم. از سوی دیگر باید با حضور در حمل و نقل عمومی از ماسک استفاده کنیم. جز رعایت مراقبت های بهداشتی راه دیگری وجود ندارد. اگر بخواهیم عروسی و عزایمان مانند سابق باشد با مشکل مواجه می شویم.

*{ با اشاره به تصمیم اخیر اتخاذ شده ستاد ملی مقابله با کرونا}: از هفته آینده بر اساس تصمیمات گرفته شده اختیاراتی را به استانداران داده ایم که راحت تر بتوانند محدودیت های استانی را برقرار کنند.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند