فروش جهانی خودروسازان ژاپنی در ماه می، برای سومین ماه متوالی ۳۸ درصد افت کرد. زیرا اکثر کارخانه های خودروسازی و نمایندگی‌ها به علت محدودیت‌های کرونا همچنان بسته هستند.

بر اساس برآوردهای رویترز از داده‌های منتشر شده این شرکت‌ها، هفت خودروساز بزرگ این کشور ماه گذشته، در مجموع ۱.۴۷ میلیون دستگاه خودرو فروختند که به شدت از ۲.۳۸ میلیون دستگاه مدت مشابه سال گذشته کمتر است. با این حال، این کاهش از افت ۵۰ درصد، ماه آوریل کمتر است.

تولید جهانی در این خودروسازان ۶۲ درصد کاهش یافته و به ۹۱۸.۹۷۴ دستگاه در ماه می رسیده است که در مقایسه با ماه آوریل ۵۵ درصد کمتر است.

تقاضا برای خودرو در جهان در ماه مارس کاهش یافت زیرا مردم بیشتر کشورها مجبور شدند به علت محدودیت های قرنطینه‌ای در خانه بمانند.

بسیاری از کشورها اقدامات محدودیت‌زای خود را کاهش داده‌اند اما کارشناسان صنعتی پیش‌بینی می کنند ۵ سال طول می‌کشد تا تقاضا در این صنعت به سطح سال ۲۰۱۹ برسد.

شرکت تویوتا موتورز، بزرگ ترین شرکت خودروسازی ژاپن در ماه «می»، ۶۰۹ هزار ۴۶۰ دستگاه خودرو فروخته است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۴ درصد کمتر است. نیسان موتوز، ۳۷.۳ درصد و هوندا موتورز ۲۹ درصد کاهش فروش داشتند.

فروش خودرو تقریبا در تمامی مناطق از آمریکای شمالی تا اروپا خسارت دیده است. چین تنها نقطه روشن در این زمینه هست که شرکت‌های تویوتا، نیسان و مزدا موتور، آمار فروش بالاتر را در آن گزارش کرده‌اند.

بیشتر خودروسازان، به علت شیوع کرونا و محدودیت‌ها در آمریکا و اروپا، خود را برای یک خسارت مالی بزرگ آماده می کنند. تویوتا اعلام کرده است انتظار دارد میزان سودش در این سال ۸۰ درصد افت کند که کمترین میزان در ۹ سال گذشته به شمار می رود.

شیوع کرونا بیشتر بر نیسان فشار وارد کرده است که پیش از این بیماری، با کاهش فروش و سودآوری مواجه بود.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند