انوشیروان محسنی بندپی در حاشیه جلسه ویدئو کنفرانس ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به پیشنهاد ستاد مقابله با کرونا استان اظهار کرد: تالارها هنوز برای برگزاری مراسم عروسی نباید اجازه فعالیت داشته باشند، البته برای سرو غذا و پذیرش مشتریان انفرادی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ممنوعیت وجود ندارد.

وی ادامه داد: در محیط‌های شلوغ از جمله بازار تهران، پاساژ علاالدین و غیره اگر پروتکل‌های بهداشتی رعایت نشود، ادامه فعالیت آنها تجدید نظر می‌شود؛ در این زمینه نتیجه بررسی تیم نظارت متشکل از سه دانشگاه شهید بهشتی، تهران و ایران تا آخر هفته ارائه می‌شود.

استاندار تهران با بیان اینکه مشغول رایزنی با ستاد نمازجمعه هستیم تا همچنان نماز جمعه در شهر تهران به تعویق بیفتد، تصریح کرد: بیش از 90 درصد مسافرین مترو از ماسک استفاده می‌کنند؛ البته عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی و حجم زیاد مسافر در انتقال چرخه بیماری اثرگذار است و باید ناوگان حمل و نقل عمومی و اتوبوس را افزایش دهیم.

محسنی بندپی خاطرنشان کرد: سامانه نظارت‌های مردمی در ارتباط با نحوه نظارت بر فعالیت‌های مختلف در شرایط کرونا این هفته در استان تهران راه اندازی می‌شود چرا که بهترین و اثرگذارترین اقدام، کمک گرفتن از مردم در ابعاد نظارتی است.

وی در مورد فعالیت شهربازی‌ها گفت: فعالیت در فضای باز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی مشکلی ندارد، مشکل عمده در محیط‌های بسته است چرا که شیوع بیماری در محیط‌های بسته زیاد است همچنانکه طبق نظر سازمان بهداشت جهانی ذرات بیشتر در هوا معلق هستند و از طریق تنفس منتقل می‌شوند، از اینرو مدت زمان حضور در محیط های بسته باید کمتر باشد و فاصله‌ یک و نیم تا دو متری باید رعایت شود.

استاندار تهران با بیان اینکه در استان تهران وضعیت قرمزی نداریم، اظهار کرد: وضعیت استان تهران بین سفید و زرد قرار دارد، البته شیب ملایم در افزایش مراجعات، تعداد بستری‌ها و فوتی‌ها را در روزهای اخیر شاهد هستیم.

وی ادامه داد: با توجه به تعطیلات عید فطر و تعطیلات 14 و 15 خرداد که حجم عظیم شهروندان تهران به سایر نقاط کشور سفر کردند با توجه به بازگشت آنها پیش‌بینی چنین وضعیتی محتمل بود؛ ضمن اینکه عادی تلقی کردن شرایط، افزایش حجم مسافران مترو و فعالیت برخی صنوف در کلانشهر تهران بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیز سبب افزایش این مراجعات شده است.

محسنی بندپی در مورد سفرهای تابستانی عنوان کرد: از آنجا که محدودیتی برای سفرها ایجاد نشده برای رفع مسائل ترافیکی، کاهش حوادث جاده‌ای و امدادرسانی آمادگی در دستگاه‌های اجرایی فراهم شده ضمن اینکه توصیه این است که مردم کمتر به سفر بروند به ویژه در شرایطی که هیچ استان کشور سفید نیست و حتی مازندران، گلستان و خراسان رضوی روند افزایش مبتلایان را شاهد هستیم.

استاندار تهران با بیان اینکه هر 3 ثانیه یک فرد به کرونا مبتلا می‌شود و هر 12 تا 13 دقیقه یک نفر بر اثر کرونا جان خود را از دست می‌دهد، تأکید کرد: خطر شیوع کرونا جدی است و حفظ جان شهروندان اولویت دارد از اینرو باید همه نکات و پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود به ویژه اینکه در شرایط اخیر میانسالان، جوانان و کودکان هم درگیر این بیماری شده و حتی فوت آنها گزارش شده است.

وی با بیان اینکه ماسک می‌تواند عامل موثری در جلوگیری از چرخه انتقال ویروس کرونا باشد، گفت: مسئله‌ای که سازمان بهداشت جهانی نیز با اطمینان کامل از آن یاد می‌کند استفاده از ماسک است، البته استفاده از ماسک‌هایی که بعضا قیمت آنها ممکن است زیاد باشد در محیط‌های تخصصی نیاز است و می‌توان از پارچه‌های معمولی و ماسک‌های خانگی نیز استفاده کرد.

محسنی بندپی با اشاره به ضرورت توجه به ابعاد اقتصادی ناشی از کرونا افزود: توطئه‌های استکبار جهانی و تحمیل تحریم‌های ظالمانه دشمن و همچنین شیوع ویروس کرونا اقتصاد دنیا را تحت تاثیر قرار داده، در شرایطی که فروش نفت به صفر رسیده است و مالیات نیز با توجه به عدم فعالیت واحدهای اقتصادی دریافت نشده، نگاه همه جانبه مسئولین و کمک و همراه سازی مردم در این شرایط ضروری است.

استاندار تهران با بیان اینکه 40 درصد مردم تهران اجاره نشین هستند، گفت: در جلسه امروز مصوب شد اجاره بها نسبت به سال قبل در کلانشهر تهران 25 درصد و در شهرستان‌های استان 15 درصد لحاظ شود؛ چراکه در این شرایط همدلی، هماهنگی و مسئولیت اجتماعی آحاد جامعه نسبت به یکدیگر ضرورت دارد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند