نظام آموزشی و به خصوص آموزش پایه در مقاطع ابتدایی اول و دوم، بیشترین اثر را در بین نظامهای مختلف از بیماری کرونا گرفت. شاید از ابتدای تاسیس نظام آموزشی مدرن تا امروز سابقه نداشته است چندین ماه دانش آموزان به مدرسه و مکتب نروند و در خانه بمانند. هر چه که هست، دیگر باید بیاموزیم با کرونا زندگی کنیم و درس بخوانیم. شاید به همین دلیل است آموزش و پرورش با به کارگیری سامانه «شاد»، همه سطوح آموزشی خود را به سمت مجازی شدن پیش برده است ولی با این حال، باز هم مسئله کلاسهای درس در سال جدید و شکل و نحوه برگزاری حضوری یا آنلاین ارتباط دانش آموز با معلم، موضوع حل نشده ای است که به نظر می رسد تصمیم قطعی درباره آن در سطوح بالای مدیریت نظام آموزش پایه گرفته نشده است.

کلاس های حضوری تشکیل نمی شود؟

به نظر می رسد آموزش و پرورش که سناریوهای مختلفی را در صورت تداوم کرونا برای برگزاری کلاسهای درس تدارک دیده بود، به این نتیجه رسیده است که کرونا ماندنی است.

طبق یکی از سناریوها، امکان بازگشایی مدارس به شکل سابق دیگر وجود ندارد، درست شرایطی که از چندماه اخیر وجود داشته و به نظر می رسد تداوم داشته باشد. مدیران آموزش و پرورش می گویند در حال احصای چالش‌ها و نقاط قوت و ضعف آموزش در ایام تعطیلات کرونایی هستند تا فضای ترکیبی مدنظر را با بهره گیری از تجارب کسب شده طراحی کنند.

سناریوی دیگر آن است که دیگر مدارس با شرایط تعطیلی ناشی از کرونا روبرو نباشند. آموزش و پرورش پیش بینی کرده بود در این صورت، باز هم به شرایط قبل از کرونا بازنخواهد گشت و روش آموزش کاملا سنتی بدون استفاده از فضای آنلاین را کنار می گذارد. اینطور که به نظر می رسد از این پس آموزش آنلاین بخشی از آموزشهای دانش آموزان خواهد بود، چه کرونا باشد و چه نباشد.

اینطور که مشخص است، بالاخره سهمی از آموزش به شکل کلاسهای آنلاین برگزار خواهد شد، ولی هنوز مشخص نیست چه سهمی از آموزشهای پایه به صورت مجازی خواهد بود وچه بخشی به صورت حضوری.

سال تحصیلی کوتاه می شود

یکی از اصلی ترین تصمیماتی که کرونا به وزارت آموزش و پرورش تحمیل کرده است، افزایش زمان سال تحصیلی است. این تصمیم بر اساس یک سئوال ساده شکل می گیرد اگر قرار باشد بچه ها در خانه درس بخوانند، چه نیازی است که در ماههای گرم سال (فصل تابستان) کلاسها تعطیل شود؟ اگر قرار است شکل نظام آموزش تغییر کند، چرا این تغییر شامل زمان تحصیل دانش آموزان نباشد؟

به همین دلیل است آموزش و پرورش پیشنهاد کرد با توجه به اینکه پیش‌بینی می‌شود سال تحصیلی آینده آموزش حضوری به طور کامل یعنی ۹ ماه نباشد و سال تحصیلی از ۱۵ شهریور آغاز شود.

مهدی نوید ادهم دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در این باره با اشاره به بازگشایی مدارس از ۱۵ شهریور و حذف تعطیلی پنج شنبه‌ها، گفته است: باید از فرصت آموزش حضوری دانش‌آموزان نهایت استفاده را ببریم.

این پیشنهاد با استقبال هیات دولت مواجه شد و در نهایت، رئیس جمهور اعلام کرد تعطیلی پنجشنبه ها برداشته شده است. ولی تغییراتی که کرونا به سال تازه تحصیلی تحمیل کرده است، تنها همین نبوده، بلکه تصمیمات دیگری هم برای خلوت کردن کلاسهای حضوری گرفته شده که احتمال دارد پیچیدگی آموزش در مقاطع تحصیلی پایه را افزایش دهد.

یکی از این تصمیمات، زوج و فرد کردن کلاسهای درس حضوری است. یعنی دانش آموزان بر اساس روزهای زوج و فرد به دو گروه تقسیم می شوند تا بتوانند در فضای کمتر متراکم درس بخوانند. آنطور که حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش عنوان کرده است: بر اساس مصوبه اخیر ستاد ملی مدیریت کرونا، روزهای پنجشنبه نیز مدارس دایر است و این موضوع باهدف مدیریت ورود دانش آموزان به مدرسه صورت می‌گیرد لذا طرح زوج و فرد در مدرس اجرا می‌شود بدین معنی که دانش آموزان مدارس پرجمعیت به دو گروه تقسیم می‌شوند عده‌ای سه روز در هفته در روزهای زوج و عده‌ای نیز در روزهای فرد در مدرسه حضور خواهند داشت.

طرح زوج و فرد، روشی برای خلوت کردن مناطق پرترافیک مرکزی شهر بر اساس ممنوعیت تردد خودرو از طریق شماره سمت راست پلاک است که ظاهرا مسئولان آموزش و پرورش از آن الگو گرفته اند. الگویی که دستمایه طنز و کاریکاتور شده و مردم با بیان فکاهه از حضور دانش آموزان بر اساس روزهای زوج و فرد در مدارس یاد می کنند.

مناطقی که خطر بیشتر کرونا دارند

مشکل دیگری که آموزش و پرورش در سال جدید تحصیلی با آن روبروست، گستردگی کشور و غیرهمگن بودن ابتلای مردم به کرونا در مناطق مختلف است. در برخی مناطق، الگوی شیوع کرونا متفاوت از دیگر مناطق است و شیوع بالای کرونا باعث شده است عملا امکان تشکیل کلاسهای درس به صورت حضوری بسیار پرخطر باشد.

سخنانی که وزیر آموزش و پرورش در هفته ابتدایی تیرماه بیان کرده، نشان می دهد هنوز مدیران ارشد این وزارتخانه به جمع بندی نهایی برای شکل برگزاری کلاسها در مناطق مختلف که از لحاظ کرونا، خطرهای متفاوتی را تجربه می کنند، نرسیده اند.

حاجی میرزایی در این باره گفته است: بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا در تلاش هستیم مدارس را در شهریور ماه بازگشایی کنیم، برای آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ بر اساس پروتکلهای بهداشتی ستاد ملی مبارزه با کرونا چند سناریو را پیش بینی کرده ایم از جمله آموزش حضوری، آموزش نیمه حضوری(تلفیقی) و آموزش مجازی که این سناریوها با توجه به شرایط سفید، زرد و قرمز استان‌ها اجرا خواهد شد.

در این شرایط بی تصمیمی است که علاوه بر دانش آموزان و معلمان، اولیای دانش آموزان هم بلاتکلیفند. قرار است آنها به چه صورت هزینه های آموزش فرزند خود را تامین کنند؟ آیا باز هم مدارس غیرانتفاعی، شهریه های معمول خود را خواهند گرفت؟ اگر پاسخ مثبت است، چرا باید خانواده ها برای آموزش اینترنتی که دانش آموز از فضا و امکانات خانه خود استفاده می کند، شهریه معمول را بپردازد؟

این سئوالات باعث شده است تا آموزش و پرورش فعلا عنوان کند دریافت هرگونه هزینه ای هنگام ثبت نام دانش آموزان ممنوع است. آنطور که مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده است هرگونه مصاحبه و اخذ هزینه از خانواده‌ها برای ثبت‌نام دانش آموزان در مدارس به‌جز بیمه و کتاب ممنوع است.

زهرا مظفر همچنین به اولیای دانش آموزان گفته است در صورتی که از دریافت وجه توسط مدارس شکایت دارند می توانند شکایت خود پیگیری کنند. او اعلام کرده: اگر والدین در ثبت‌نام فرزندانشان دچار مشکل شدند و شکایتی مبنی براخذ وجه یا عدم رعایت محدوده ثبت‌نام دارند، شکایت خود را از طریق سامانه مندرج در صفحه اصلی سایت وزارت آموزش‌وپرورش ثبت کنند.

به نظر می رسد هنوز تصمیم قطعی درباره شکل و روش برگزاری سال تحصیلی امسال در مقاطع تحصیلات پایه گرفته نشده است و هنوز مدیران ارشد وزارت آموزش و پرورش به دنبال جمع بندی نهایی نظرات کارشناسی در سطح آموزشی و بهداشتی هستند.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند